Fotó: Pixabay.com
Közleményben cáfolta a bukaresti külügyminisztérium csütörtökön azokat a sajtóhíreket, melyek szerint Románia félmillió pakisztáni vendégmunkás befogadásával próbálná enyhíteni az országban kialakult krónikus munkaerőhiányt.
2019. április 18., 15:282019. április 18., 15:28
A román külügyi közlemény szerint Szajid Zulfi Buhari, a Pakisztáni Iszlám Köztársaság diaszpóráért és emberi erőforrásokért felelős miniszteri rangú kormánytanácsosa szerdán udvariassági látogatáson fogadta Niculaie Goia iszlámábádi román nagykövetet. A diplomatával más témák mellett valóban beszéltek arról, hogyan lehetne szervezett és törvényes keretek között pakisztáni munkaerővel pótolni a romániai munkaerő-deficitet, megbeszélésükön azonban nem állapodtak meg semmilyen erre vonatkozó kvótáról és akciótervről.
A román nagykövet kérésére a találkozóról kiadott iszlámábádi kormányközleményt utólag pontosították – közölte az MTI szerint a bukaresti külügyminisztérium. A Profit.ro román gazdasági portál és több más hírforrás – az iszlámábádi kormányközlemény eredeti, immár elérhetetlen változata alapján – szerdán arról írt, hogy Románia 2020-ig félmillió pakisztáni szakképzett és szakképzetlen vendégmunkást fogad be az iszlámábádi helyi sajtó tájékoztatása szerint. A portál felidézi, hogy Románia 2017-ben ötezer, tavaly pedig tízezer EU-n kívülről érkezett vendégmunkást fogadott be.
A pakisztáni kormány kijavított sajtóközleménye is tartalmazza a román nagykövet azon állítását, miszerint Románia potenciálisan akár egymillió szakképzett és szakképzetlen munkást is be tudna fogadni a világ minden tájáról. Goia példaként azt hozta fel, hogy Románia 40 ezer pakisztáni gépkocsivezetőt tudna alkalmazni – írta a találkozóról a pakisztáni APP hírügynökség.
Az ország 2007-es európai uniós csatlakozása óta Románia több mint hárommillió állampolgára telepedett ki jobb megélhetést keresve nyugat-európai országokba.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!