Fotó: Gov.ro
A kormány szerdán este ismerteti országos befektetési és gazdaságfellendítési tervét. Az eseményen részt vesz Klaus Iohannis államfő, Ludovic Orban miniszterelnök és a kabinet tagjai. A dokumentum címe Újjáépítjük Romániát.
2020. július 01., 11:332020. július 01., 11:33
2020. július 01., 12:022020. július 01., 12:02
A projekt indoklása szerint a COVID-19 világjárvány felszínre hozta Románia sebezhető pontjait, amelyeket az előző kormányok hibás fejlesztési modellje eredményezett. Ez a modell kizárólag a lakossági fogyasztásra alapozott, ezért változtatásra van szükség.
Az új gazdaságfejlesztési modell a helyi tőke fejlesztésére, a román vállalatok versenyképességének növelésére, az infrastruktúra fejlesztésére, a gazdaság és közigazgatás digitális átalakítására alapul, valamint arra, hogy a gazdaságot felkészítsék az új technológiai forradalomra.
A program céljai között szerepel a vállalkozások újraindításához szükséges támogatások biztosítása, vissza nem térítendő támogatások nyújtása a kis- és középvállalatok versenyképességének növelése érdekében, az innovatív vállalkozói szellem és a vállalatok digitalizálásának támogatása, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar fejlesztésének támogatása, új beruházások és a vállalatok Romániába való költöztetésének bátorítása, a gazdasági tevékenységek folytatásához szükséges eszközök megtalálása a munkaadók és munkavállalók érdekében. A program ezen kívül szociális intézkedéseket is tartalmaz.
Ami az egészségügyi infrastruktúrára vonatkozó célkitűzéseket illeti, a projekt értelmében 2021 és 2027 között megépül az első három regionális kórház. A befektetés összértéke 1,64 milliárd euró, a következő eloszlásban: Kolozsvár - 539,59 millió euró, Iaşi - 500,35 millió euró, Craiova - 602,73 millió euró.
Az említett időszakban helyi befektetéseket is eszközölnek az egészségügyben. Körülbelül 17,5 milliárd lejt fordítanak a következő célokra: 1.450 falusi egészségügyi központ létrehozása, 25 megyei és 110 városi kórház építése illetve modernizálása.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!