Fotó: Pixabay
A konszolidált költségvetés bevételei 521,1 millió lejjel, a kiadások 522,1 millió lejjel nőnek, az államháztartás hiánya pedig 80,154 milliárd lej marad az őszi költségvetés-kiigazítás kedd este közzétett tervezete szerint.
2022. november 16., 09:182022. november 16., 09:18
2022. november 16., 09:512022. november 16., 09:51
Az Agerpres hírügynökség által idézett jogszabályjavaslat szerint az állami költségvetés bevételei 1,941 milliárd lejjel csökkennek, a kötelezettségvállalási előirányzat 18,433 milliárd lejjel, a kifizetési előirányzat 1,916 millió lejjel emelkedik, az állami büdzsé deficitje pedig 3,857 milliárd lejjel nő.
A kiadási oldalon a személyi költségek, és a kamatköltségek, a szociális támogatások és az uniós alapok lehívásához szükséges önrészre fordított összeg nő a legnagyobb mértékben. A tervezet szerint
A pénzügyminisztérium büdzséjét 6,87 milliárd lejjel, a munkaügyi minisztériumét 1,492 milliárd lejjel, a mezőgazdasági minisztériumáét 376,6 millió lejjel növelik, a gazdasági minisztérium költségvetését 103,4 millió lejjel, az igazságügyi tárcáét 90 millió lejjel, a külügyét 71,8 millió lejjel toldják meg. Ezzel szemben az európai alapokért felelős minisztérium költségvetése 3,812 milliárd lejjel, az egészségügyi minisztériumé 1,063 milliárd lejjel, a közlekedésügyi tárcáé pedig 514,8 millió lejjel csökken. A belügyminisztérium 383,6 millió lejjel, az energiaügyi minisztériumnak pedig 327,3 millió lejjel kisebb összegből kell gazdálkodnia idén – írja elő a tervezet.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kedd esti televíziós nyilatkozatában pozitívnak nevezte a büdzsékiigazítást. Jelezte egyúttal:
A România Tv-nek nyilatkozva Ciolacu közölte, a tervezet összeállításakor a PSD elsősorban az energiadrágulások kompenzálásához szükséges előirányzatokhoz ragaszkodott. Ugyanakkor – elmondása szerint – egyetértés volt abban a koalícióban, hogy a beruházásokra fordított összegek növelése, illetve a javakra és a szolgáltatásokra fordított állami kiadások csökkentése legyen az elsődleges a pénzek elosztásakor.
A politikus nagyon jó hírnek nevezte, hogy az őszi költségvetés-kiigazítás pozitív lesz, ami azt jelenti. Hozzátette: örvendetesnek tartja azt is, hogy 15 százalékkal sikerül növelni a beruházások forrásait.
A költségvetés-kiigazítás pozitív, és a bruttó hazai termék növekedésén alapul, amelynek köszönhetően az általános konszolidált költségvetés mintegy 30 milliárd lejjel emelkedett – jelentette ki Nicolae Ciucă a csütörtöki kormányülésen.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!