Fotó: presidency.ro
2011. október 26., 10:022011. október 26., 10:02
„Az egyik legfontosabb tennivaló a gazdasági növekedés fenntartása, ennek elérésére a legjobb módszer pedig a rendelkezésre álló strukturális alapok felhasználása. Tavalyi romániai látogatásom óta együttműködünk annak feltérképezésében, hogyan növelhetnénk a lehívások szintjét. Az elmúlt fél évben pozitív folyamatoknak lehettünk szemtanúi, és arra kértem Băsescu államfőt, hogy működjön közre intenzívebben ennek megvalósításában” – hangoztatta Barroso.
Az uniós vezetőtestület feje megállapította, Románia egyike azon országoknak, amelyek nyernek a Bizottság azon javaslata által, amelynek értelmében az uniós támogatással futó programok esetében tíz százalékkal növelik a brüsszeli hozzájárulás mértékét. Traian Băsescu államfő arról tájékoztatta Barrosót, hogy Romániát negatívan érintette az uniós vezetők késlekedése a görög adósságválság rendezésében és az eurózóna helyzetének konszolidálásában, a megoldás hiánya miatt ugyanis a görög válság a régióra is kiterjedt, és a román CDS-felár is növekedett.
A román elnök Barrosónak is megismételte azon elméletét, miszerint az EU csak akkor erősödhet meg, ha egyre közelebb kerül az Európai Egyesült Államok létrehozásához.
Egy másik aktuális témát érintve Barroso kijelentette: Románia teljesítette a Schengen-tagság minden technikai feltételét, és az Európai Bizottság továbbra is támogatja az ország csatlakozását az övezethez. „Az EB támogatja Románia csatlakozását a schengeni övezethez, és minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy sikerüljön túllépni a jelenlegi helyzeten, amelyet két tagállam politikai akadályai okoztak” – mondta Barroso, utalva Hollandiára és Finnországra.
Mint ismeretes, ez az a két tagállam, amely jelenleg ellenzi Románia és Bulgária Schengen-tagságát. Traian Băsescu tegnap hazatért Bukarestbe, de ma várhatóan visszatér Brüszszelbe, hogy részt vegyen az EU állam- és kormányfőinek tanácskozásán, amelyen az euróválság és a görög helyzet rendezése lesz a téma.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.