Az Európai Bizottság (EB) az idén 4,4 százalékos román gazdasági növekedéssel számol, 0,5 százalékponttal magasabbra a korábbi, őszi előrejelzésében szereplő ütemnél – derült ki az EB hétfőn közzétett téli gazdasági előrejelzéséből.
2017. február 13., 16:342017. február 13., 16:34
2017. február 13., 19:112017. február 13., 19:11
A téli jelentésben a jövő évi várható gazdasági növekedést is javították 0,1 százalékponttal, így Brüsszel 3,7 százalékos román GDP-bővülést vár 2018-ban.
A Sorin Grindeanu vezette balliberális kormány 5,2 százalékos gazdasági növekedésre számít az idén, amit számos elemző túl derűlátó becslésnek tart. A román jegybank pedig 4 és 5 százalék közötti GDP-bővülést valószínűsített.
Az uniós végrehajtó szerv szerint tavaly a román gazdaság 4,9 százalékkal növekedett, ami újabb történelmi csúcsnak számít a 2008-as nemzetközi gazdasági válság kirobbanása utáni időszakban. Megállapították, a növekedést az adócsökkentések és a béremelések serkentették leginkább. A román statisztikai intézet várhatóan kedden közli a GDP alakulásának tavalyi utolsó negyedévre és a tavalyi egész évre vonatkozó gyorsjelentését.
A brüsszeli téli előrejelzés szerint a román államháztartási hiány az idén várhatóan eléri a GDP 3,6 százalékát, ami meghaladja a román kormány által vállalt 2,98 százalékos deficitet. Brüsszel az őszi előrejelzésében még 3,2 százalékos államháztartási hiányt vetített előre. A 0,4 százalékpontos deficitnövekedést a román kormány és parlament újabb év eleji béremelő intézkedéseivel, valamint az áfa január 1-től hatályos 1 százalékpontos csökkentésével magyarázták. Brüsszel 1,6 százalékos román inflációval számol az idén, becslésük szerint 2018-ban 2,9 százalékra gyorsul a fogyasztói árak növekedése.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!