Az Európai Bizottság (EB) az idén 4,4 százalékos román gazdasági növekedéssel számol, 0,5 százalékponttal magasabbra a korábbi, őszi előrejelzésében szereplő ütemnél – derült ki az EB hétfőn közzétett téli gazdasági előrejelzéséből.
2017. február 13., 16:342017. február 13., 16:34
2017. február 13., 19:112017. február 13., 19:11
A téli jelentésben a jövő évi várható gazdasági növekedést is javították 0,1 százalékponttal, így Brüsszel 3,7 százalékos román GDP-bővülést vár 2018-ban.
A Sorin Grindeanu vezette balliberális kormány 5,2 százalékos gazdasági növekedésre számít az idén, amit számos elemző túl derűlátó becslésnek tart. A román jegybank pedig 4 és 5 százalék közötti GDP-bővülést valószínűsített.
Az uniós végrehajtó szerv szerint tavaly a román gazdaság 4,9 százalékkal növekedett, ami újabb történelmi csúcsnak számít a 2008-as nemzetközi gazdasági válság kirobbanása utáni időszakban. Megállapították, a növekedést az adócsökkentések és a béremelések serkentették leginkább. A román statisztikai intézet várhatóan kedden közli a GDP alakulásának tavalyi utolsó negyedévre és a tavalyi egész évre vonatkozó gyorsjelentését.
A brüsszeli téli előrejelzés szerint a román államháztartási hiány az idén várhatóan eléri a GDP 3,6 százalékát, ami meghaladja a román kormány által vállalt 2,98 százalékos deficitet. Brüsszel az őszi előrejelzésében még 3,2 százalékos államháztartási hiányt vetített előre. A 0,4 százalékpontos deficitnövekedést a román kormány és parlament újabb év eleji béremelő intézkedéseivel, valamint az áfa január 1-től hatályos 1 százalékpontos csökkentésével magyarázták. Brüsszel 1,6 százalékos román inflációval számol az idén, becslésük szerint 2018-ban 2,9 százalékra gyorsul a fogyasztói árak növekedése.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany szerdán 440,2758 lejt ér, 4,4194 lejjel (1,01 százalékkal) többet, mint kedden. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Tavaly 14,263 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 4,5 százalékkal többet, minta 2023-ben – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A sok kisnyugdíjas, illetve az átlagnyugdíj környéki összeggel hónapról hónapra élő idős személy mellett akadnak, akiknek tényleg van mit a tejbe aprítaniuk.
A Magyarországon egyedülálló eredményeket elért, 2024 végén a Budapesti Értéktőzsdére sikeresen bevezetett, innovatív megoldásairól ismert digitális bank fokozza üzleti aktivitását Romániában.
Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter azt mondja, nem tudott a szerződéskiegészítésről, amelyet a Vasúti Reform Hatóság (ARF) írt alá az Alstommal a román állam által megrendelt 37 elektromos szerelvény leszállítási ütemtervének módosításáról.
Ismertették a 2025-ös költségvetést a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Bukarestben tartózkodó küldöttségével, és a nemzetközi pénzintézet képviselői semmiféle ajánlást nem fogalmaztak meg Románia számára – jelentette ki kedden Tánczos Barna.
Az Európai Bizottság és Moldova megállapodást írt alá, hogy függetlenítse Moldovát az orosz energiaellátástól és teljes mértékben integrálja az Európai Unió energiapiacába – tájékoztatott a brüsszeli testület kedden.
Nagyon derűlátó Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, aki elégedett a tárcájának szánt idei költségvetés összegével. Olyannyira, hogy mintegy 250 kilométernyi új gyorsforgalmi utat ígér az idei évre.
Fokozatosan épül meg Nagyvárad környékének legnagyobb élményfürdője Félixfürdő határában: a községközpont, Váradszentmárton önkormányzatának egyelőre 10 millió eurós uniós finanszírozást sikerült megszereznie.
Brassó is szerepel azoknak a városoknak a listáján, amely a Luton repülőtér honlapja által 2025-re ajánlott 10 legjobb nyaralási célpont között szerepel.
szóljon hozzá!