Az Európai Bizottság (EB) az idén 4,4 százalékos román gazdasági növekedéssel számol, 0,5 százalékponttal magasabbra a korábbi, őszi előrejelzésében szereplő ütemnél – derült ki az EB hétfőn közzétett téli gazdasági előrejelzéséből.
2017. február 13., 16:342017. február 13., 16:34
2017. február 13., 19:112017. február 13., 19:11
A téli jelentésben a jövő évi várható gazdasági növekedést is javították 0,1 százalékponttal, így Brüsszel 3,7 százalékos román GDP-bővülést vár 2018-ban.
A Sorin Grindeanu vezette balliberális kormány 5,2 százalékos gazdasági növekedésre számít az idén, amit számos elemző túl derűlátó becslésnek tart. A román jegybank pedig 4 és 5 százalék közötti GDP-bővülést valószínűsített.
Az uniós végrehajtó szerv szerint tavaly a román gazdaság 4,9 százalékkal növekedett, ami újabb történelmi csúcsnak számít a 2008-as nemzetközi gazdasági válság kirobbanása utáni időszakban. Megállapították, a növekedést az adócsökkentések és a béremelések serkentették leginkább. A román statisztikai intézet várhatóan kedden közli a GDP alakulásának tavalyi utolsó negyedévre és a tavalyi egész évre vonatkozó gyorsjelentését.
A brüsszeli téli előrejelzés szerint a román államháztartási hiány az idén várhatóan eléri a GDP 3,6 százalékát, ami meghaladja a román kormány által vállalt 2,98 százalékos deficitet. Brüsszel az őszi előrejelzésében még 3,2 százalékos államháztartási hiányt vetített előre. A 0,4 százalékpontos deficitnövekedést a román kormány és parlament újabb év eleji béremelő intézkedéseivel, valamint az áfa január 1-től hatályos 1 százalékpontos csökkentésével magyarázták. Brüsszel 1,6 százalékos román inflációval számol az idén, becslésük szerint 2018-ban 2,9 százalékra gyorsul a fogyasztói árak növekedése.
Már nincs meg Marcel Ciolacu miniszterelnök tetoválása, amely azt rögzítette, hogy a kormány nem emeli az áfát.
Január 20-án, hétfőn kezdődnek az építési munkálatok az észak-erdélyi autópálya egyik Bihar megyei szakaszán, Bisztraterebes éa Berettyószéplak között.
A bukaresti Energiaügyi Minisztérium közleményben jelentette be szerdán, hogy a Külföldi Közvetlen Beruházásokat Vizsgáló Bizottsághoz (CEISD) fordult az E.ON romániai leányvállalatának a magyar MVM Csoport által tervezett felvásárlása kapcsán.
Több mint 290 millió italcsomagolást váltottak vissza a romániaiak tavaly decemberben a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) keretében – számolt be szerdán a Facebook-oldalán a környezetvédelmi miniszter.
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa szerdai ülésén úgy döntött, hogy 6,5 százalékon tartja az alapkamatot.
A kormány dolgozik azon, hogy a kiszolgáltatott fogyasztók és a vállalatok esetében fenntartsa az energiaár-sapkát – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu kormányfő.
A kis- és közepes nyugdíjak idén egy ízben nőnek, az indexálásról pedig szeptemberben, az első költségvetési-kiigazítás keretében döntenek – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu kormányfő.
Bár az elmúlt években folyamatosan nőtt a romániai lakosság átlagjövedelme, látványosan megugrott azoknak is a száma, akik hátralékokat halmoznak fel valamely bank vagy más hitelintézet irányában, vagyis évek óta nem törlesztik kölcsöneiket.
Könnyen pórul járhatnak azok a romániai áramfogyasztók, akik az Országos Energetikai Szabályzó Hatóság (ANRE) biztatására az intézmény ár-összehasonlító platformján elérhető ajánlatok alapján váltanak szolgáltatót.
A nyugdíjendszer második pilléréhez tartozó hét romániai magánnyugdíjalap 2024 végén összesen 150,85 milliárd lejt (30,3 milliárd eurót) kezelt, 19 százalékkal nagyobb összeget, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)