2009. július 10., 10:182009. július 10., 10:18
A további részletek folyósításáról a nemzetközi pénzügyi szervezettel kötött szerződés végrehajtásának ellenőrzését követően dönt az IMF. A tárgyalások áprilisban kezdődtek a boszniai központi kormány és az IMF között. A hitel feltételéül szabott 355 millió eurós kiadáscsökkentési program leginkább vitatott pontja a Muzulmán–Horvát Föderáció költségvetését terhelő egyik jelentős tétel, az 1992-95-ös háború veteránjainak és a hadiözvegyeknek folyósított ellátás megkurtítása volt.
A veteránok és özvegyek júniusban többezres tüntetéseken tiltakoztak javadalmazásuk csökkentése ellen. A kormány a tárgyalásokon indítványozta, hogy ezt az elemet vegyék ki a megszorító csomagból, az IMF azonban elutasította a kérést. Az egyeztetések hetekig nem hoztak eredményt, végül aztán a muzulmán–horvát országrész vezetése engedett és szabaddá vált az út a hitelkeret megnyitása felé. A boszniai központi bank 2009 eleji, optimista előrejelzésében még 3,5 százalékos GDP-növekedéssel számolt az idei évre, a jelenleg érvényes előrejelzés szerint azonban visszaesés várható a balkáni országban.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).