2011. október 31., 17:182011. október 31., 17:18
Az egyéni hőközpontok felszerelése már nem lesz annyira vonzó alternatíva a lakások fűtésére, mivel az EU azt tervezi, hogy a tagállamok környezetszennyezési adót vezessenek be a tulajdonosok számára – mondta Borbély egy hétfői kerekasztal-beszélgetésen.
„Az egyéni hőközpontok is szennyezik a környezetet, ezért az EU kötelezővé teszi, hogy a tulajdonosaik fizessenek zöl adót” – mondta a miniszter.
A Közpolitikai Intézet (IPP) nevű civil szervezet rendezvényének témája a helyi közmű-szolgáltatások voltak. A jelen levő települési elöljáróknak Borbély a székelyföldi példát hozta fel, ahol az emberek „ragaszkodtak a gáz bevezetéséhez, most pedig azon vannak, hogy leváljanak a hálózatról, mivel környezetkímélő megoldások is rendelkezésükre állnak, például a fűrészpor, és az ebből készült pellet”.
„Hála Istennek, van elég fa a térségben” – fogalmazott a környezetvédelmi miniszter.
A beszélgetés moderátorának kérdésére válaszolva Borbély elmondta: ott, ahol a lakosság nagy része levált a központi fűtésrendszerről, megoldást jelenthetnek a hagyományos fűtőanyagokkal működő társas hőközpontok, vagy a megújuló energiával működő technológiák.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.