Akár a havi 4500 eurót is elérheti a nettó bér az IT-szektorban
Fotó: Pixabay.com
A romániai munkaerőpiac 2025 első három hónapjában visszaesett a korábbi év azonos időszakához viszonyítva, a legaktívabb álláskeresők jelenleg a 25 és 34 év, illetve a 18 és 24 év közöttiek, ugyanis tőlük származik az állásközvetítő platformra feltöltött önéletrajzok 53 százaléka – derül ki a Bestjobs hétfői közleményéből.
2025. március 25., 12:002025. március 25., 12:00
Az állásközvetítő portál adatai szerint év elejétől 52 000 állást hirdettek, és ezekre több mint 2,4 millióan jelentkeztek.
az első negyedévben 60 ezer új önéletrajzot töltöttek fel a Bestjobsra, a felhasználók 42 százaléka pedig igénybe vette a platform mesterséges intelligencia (AI/MI) szolgáltatását. A munkát kínáló cégek azonban továbbra is szigorúan szelektálnak, csak a meghirdetett állás követelményeit több mint 80 százalékban teljesítő elentkezőket hívják be állásinterjúra. Ez kihívások elé állítja a jelentkezőket, főként a műszaki és a pénzügyi ágazatban, ahol továbbra is szoros a verseny a munkahelyekért – közölte a Bestjobs.
Az üres álláshelyek aránya a múlt év utolsó negyedévében az euróövezetben 2,5 százalék, az Európai Unióban pedig 2,3 százalék volt, a tagállamok közül pedig Romániában, Bulgáriában és Lengyelországban volt a legalacsonyabb.
Magasak a fizetések az egészségügyben, a mezőgazdaság és állattenyésztés ágazatában, vagy a menedzsmentben, ahol nagy szükség van szakemberekre.
A legtöbb állást Bukarestben és a vonzáskörzetéhez tartozó Ilfov megyében, valamint Temes, Kolozs, Brassó és Iași megyében hirdették meg az első negyedévben, a kínálatban számottevő az irodai munkák aránya.
Az automatizálás miatt a munkáltatók 41 százaléka tervezi a munkaerő csökkentését 2025 és 2030 között.
A munkaerőpiac átalakulása felgyorsult a technológia és az új munkamodellek hatásáráa. A 2025-ös év sok szempontból fordulópontot jelent, mivel a mesterséges intelligencia alkalmazása és a digitális készségek fejlesztése elengedhetetlen mind a jelöltek, mind a vállalatok számára – mutatott rá Andrei Frunză, a Bestjobs vezérigazgatója.
Az Agerpres hírügynökség által idézett közlemény kitér arra is, hogy az álláskeresők a legnagyobb mértékben a rugalmasságot értékelik a munkahelyen. A távmunkát teljes mértékben kiiktatni próbáló vállalatok az alkalmazottak ellenállásába ütköztek, így a szakemberek megtartása érdekében kénytelenek voltak változtatni stratégiájukon. Ezért a platformra feltöltött álláshirdetések 28 százaléka hibrid munkavégzési lehetőséget kínál.
Miközben öt–tíz évvel ezelőtt szűkebb és tágabb ismeretségi körünkben alig akadt olyan munkavállaló, aki távmunkában vagy otthonról dolgozott volna, a pandémia olyanokat is belekényszerítettek a helyzetbe, akik soha nem áhítoztak erről.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!