Politikai vita folyik arról, Magyarországon vagy Romániában él jobban a nyugdíjas
Fotó: Haáz Vince
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során a kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára „tapasztalatcserére”.
2024. november 26., 09:582024. november 26., 09:58
A nyugdíjak emeléséről interpelláltak az ellenzéki képviselők hétfőn is a budapesti Országgyűlésben. Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció (DK) képviselője azonnali nyugdíjemelésre szólította fel az Orbán-kormányt. A Gyurcsány Ferenc vezette alakulat politikusa arra hivatkozott:
Gy. Németh Erzsébet az MTI tudósítása szerint azt javasolta: a 150 ezer forint alatti nyugdíjakat 10 százalékkal, a 150 ezer-250 ezer forint közötti nyugdíjakat pedig 5 százalékkal emelje meg a kormány azonnali hatállyal, valamint vezesse be a nyugdíjak vegyes indexálását. Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára úgy reagált: ha a képviselő szeretne, akkor „legyen nyugdíjas Romániában”. Arra figyelmeztetett: Romániában – Magyarországgal ellentétben – nincs olyan törvény, ami garantálná a nyugdíjak emelését. Emlékeztetett: a baloldal, kormányon megszavazta a 13. havi nyugdíjak elvételét, 2010 óta viszont a kormány megőrzi a nyugdíjak reálértékét, nyugdíjprémiumot fizet és visszaállította a 13. havi nyugdíjat is. A DK képviselője nem fogadta el a választ.
Az ellenzéki politikus által említett adatok azonban nem stimmelnek. Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) által november közepén nyilvánosságra hozott adatok alapján Romániában 2735 lej volt az átlagnyugdíj októberben. Ha ezt a Magyar Nemzeti Bank jelenlegi árfolyama alapján számítjuk át, amely szerint 1 román lej 82,74 forintot ér, akkor a romániai átlagnyugdíj 226 293 forintnak felel meg, ami kevesebb a 233 500 forintnak megfelelő magyar átlagnyugdíjnál. Ha a szeptemberi, 79 forint/lej árfolyamon kalkulálunk, akkor az még kevesebb, 216 ezer forintnak megfelelő öregségi juttatást ad.
Mint arról beszámoltunk, Orbán Viktor miniszterelnök nemrég azt javasolta annak, aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak a magyarok mellett, hogy költözzön Romániába, „aztán ha visszajött, akkor beszéljük meg, hogy mit tapasztalt”. A kormányfő ellenzéki politikusok kérdéseire válaszolva jelentette ki mindezt az Országgyűlésben november elején, miután Komjáthi Imre, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) elnöke szerint Magyarország sokkal rosszabbul teljesít, „elhúznak mellettünk a románok, a szlovákok és lassan mindenki”.
„Aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak mellettünk, annak azt javaslom, költözzön oda, aztán ha visszajött, akkor beszéljük meg, hogy mit tapasztalt” – jelentette ki hétfőn Orbán Viktor.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!