Politikai vita folyik arról, Magyarországon vagy Romániában él jobban a nyugdíjas
Fotó: Haáz Vince
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során a kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára „tapasztalatcserére”.
2024. november 26., 09:582024. november 26., 09:58
A nyugdíjak emeléséről interpelláltak az ellenzéki képviselők hétfőn is a budapesti Országgyűlésben. Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció (DK) képviselője azonnali nyugdíjemelésre szólította fel az Orbán-kormányt. A Gyurcsány Ferenc vezette alakulat politikusa arra hivatkozott:
Gy. Németh Erzsébet az MTI tudósítása szerint azt javasolta: a 150 ezer forint alatti nyugdíjakat 10 százalékkal, a 150 ezer-250 ezer forint közötti nyugdíjakat pedig 5 százalékkal emelje meg a kormány azonnali hatállyal, valamint vezesse be a nyugdíjak vegyes indexálását. Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára úgy reagált: ha a képviselő szeretne, akkor „legyen nyugdíjas Romániában”. Arra figyelmeztetett: Romániában – Magyarországgal ellentétben – nincs olyan törvény, ami garantálná a nyugdíjak emelését. Emlékeztetett: a baloldal, kormányon megszavazta a 13. havi nyugdíjak elvételét, 2010 óta viszont a kormány megőrzi a nyugdíjak reálértékét, nyugdíjprémiumot fizet és visszaállította a 13. havi nyugdíjat is. A DK képviselője nem fogadta el a választ.
Az ellenzéki politikus által említett adatok azonban nem stimmelnek. Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) által november közepén nyilvánosságra hozott adatok alapján Romániában 2735 lej volt az átlagnyugdíj októberben. Ha ezt a Magyar Nemzeti Bank jelenlegi árfolyama alapján számítjuk át, amely szerint 1 román lej 82,74 forintot ér, akkor a romániai átlagnyugdíj 226 293 forintnak felel meg, ami kevesebb a 233 500 forintnak megfelelő magyar átlagnyugdíjnál. Ha a szeptemberi, 79 forint/lej árfolyamon kalkulálunk, akkor az még kevesebb, 216 ezer forintnak megfelelő öregségi juttatást ad.
Mint arról beszámoltunk, Orbán Viktor miniszterelnök nemrég azt javasolta annak, aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak a magyarok mellett, hogy költözzön Romániába, „aztán ha visszajött, akkor beszéljük meg, hogy mit tapasztalt”. A kormányfő ellenzéki politikusok kérdéseire válaszolva jelentette ki mindezt az Országgyűlésben november elején, miután Komjáthi Imre, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) elnöke szerint Magyarország sokkal rosszabbul teljesít, „elhúznak mellettünk a románok, a szlovákok és lassan mindenki”.
„Aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak mellettünk, annak azt javaslom, költözzön oda, aztán ha visszajött, akkor beszéljük meg, hogy mit tapasztalt” – jelentette ki hétfőn Orbán Viktor.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
szóljon hozzá!