Politikai vita folyik arról, Magyarországon vagy Romániában él jobban a nyugdíjas
Fotó: Haáz Vince
Rendszeressé vált Magyarországon a romániai körülményekkel – bérekkel, nyugdíjakkal, életszínvonallal – való összehasonlítgatás, amelynek során a kormánypárti politikusok előszeretettel küldözgetik ellenzéki társaikat a határ túloldalára „tapasztalatcserére”.
2024. november 26., 09:582024. november 26., 09:58
A nyugdíjak emeléséről interpelláltak az ellenzéki képviselők hétfőn is a budapesti Országgyűlésben. Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció (DK) képviselője azonnali nyugdíjemelésre szólította fel az Orbán-kormányt. A Gyurcsány Ferenc vezette alakulat politikusa arra hivatkozott:
Gy. Németh Erzsébet az MTI tudósítása szerint azt javasolta: a 150 ezer forint alatti nyugdíjakat 10 százalékkal, a 150 ezer-250 ezer forint közötti nyugdíjakat pedig 5 százalékkal emelje meg a kormány azonnali hatállyal, valamint vezesse be a nyugdíjak vegyes indexálását. Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára úgy reagált: ha a képviselő szeretne, akkor „legyen nyugdíjas Romániában”. Arra figyelmeztetett: Romániában – Magyarországgal ellentétben – nincs olyan törvény, ami garantálná a nyugdíjak emelését. Emlékeztetett: a baloldal, kormányon megszavazta a 13. havi nyugdíjak elvételét, 2010 óta viszont a kormány megőrzi a nyugdíjak reálértékét, nyugdíjprémiumot fizet és visszaállította a 13. havi nyugdíjat is. A DK képviselője nem fogadta el a választ.
Az ellenzéki politikus által említett adatok azonban nem stimmelnek. Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) által november közepén nyilvánosságra hozott adatok alapján Romániában 2735 lej volt az átlagnyugdíj októberben. Ha ezt a Magyar Nemzeti Bank jelenlegi árfolyama alapján számítjuk át, amely szerint 1 román lej 82,74 forintot ér, akkor a romániai átlagnyugdíj 226 293 forintnak felel meg, ami kevesebb a 233 500 forintnak megfelelő magyar átlagnyugdíjnál. Ha a szeptemberi, 79 forint/lej árfolyamon kalkulálunk, akkor az még kevesebb, 216 ezer forintnak megfelelő öregségi juttatást ad.
Mint arról beszámoltunk, Orbán Viktor miniszterelnök nemrég azt javasolta annak, aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak a magyarok mellett, hogy költözzön Romániába, „aztán ha visszajött, akkor beszéljük meg, hogy mit tapasztalt”. A kormányfő ellenzéki politikusok kérdéseire válaszolva jelentette ki mindezt az Országgyűlésben november elején, miután Komjáthi Imre, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) elnöke szerint Magyarország sokkal rosszabbul teljesít, „elhúznak mellettünk a románok, a szlovákok és lassan mindenki”.
„Aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak mellettünk, annak azt javaslom, költözzön oda, aztán ha visszajött, akkor beszéljük meg, hogy mit tapasztalt” – jelentette ki hétfőn Orbán Viktor.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!