Mégsem tervezi megkétszerezni a kormány a 4000 lejesnél kisebb közalkalmazotti fizetéseket. Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter Facebook-bejegyzésben „pontosított”.
2017. március 07., 16:552017. március 07., 16:55
2017. március 07., 19:572017. március 07., 19:57
Négy év alatt, átlagosan 56 százalékkal nő a közalkalmazottak fizetése – pontosított hétfő esti Facebook-bejegyzésében Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter, miután szombat esti tévényilatkozatát többen is úgy értelmezték, hogy a kormány július elsejétől megkétszerezi a 4000 lejesnél kisebb közalkalmazotti fizetéseket.
Vasilescu közölte: mindenben a Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányprogramjába foglaltak mentén járnak el. Amint arról korábban beszámoltunk, a munkaügyi miniszter egy szombat esti tévéműsorban arról beszélt, hogy a kormány az egységes bérezési törvény révén megkétszerezné a 4000 lej alatti közalkalmazotti fizetéseket, az annál nagyobbak esetében 45 százalékos lenne a béremelés üteme, 7000 lej felett pedig csak enyhe növelést terveznek. „Nem lesz olyan, hogy a 4000 lej alatti fizetések mind megkétszereződnek, hogy meghaladják a most 7000 lejes fizetéseket. Vannak világosan meghatározott küszöbök az osztályok között\" – közölte ezzel szemben a közösségi portálon Vasilescu.
Eközben kedden az egészségügyi szakszervezetekkel folytatódott a közalkalmazottak egységes bérezését célzó jogszabályról szóló egyeztetés. A szakszervezetek a megbeszélés után elégedetten nyilatkoztak. „Az orvosok részesülnek a legnagyobb fizetésemelésben. A szolgálati idő függvényében lesznek orvosok, akik akár 100 százalékos béremelést kapnak. Az orvosok fizetése 10 ezer lej körülre nőhet, a kórboncnokok/patológusok jövedelme lesz a legnagyobb, elérheti a 15 ezer lejt. Az asszisztensek fizetése 4000 és 7000 lej körül alakul majd, a rezidens orvosok bére pedig az orvosokéhoz hasonló lesz, a különbség mintegy 1500 lejre tehető\" – nyilatkozta a tárgyalásokat követően a Mediafax hírügynökségnek Gabriel Chifu, a Publisind szakszervezet elnöke.
Leonard Bărăscu, a Sanitas szakszervezeti szövetség elnöke eközben arról beszélt, hogy a béremelés átlagos üteme 56,5 százalékos 2021-ig. Elmondása szerint a munkaügyi minisztérium tervei szerint a legkisebb jövedelmek nőnek a legnagyobb mértékben, és „nem lesznek többé 1000-1500 lejes fizetések\". A szakszervezeti vezetők ugyanakkor arról is beszámoltak, hogy a szociális munkások is számottevő fizetésemelést kapnak.
Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter is úgy nyilatkozott, hogy termékeny volt az egészségügyi szakszervezetekkel folytatott egyeztetés. Megjegyezte, az elkövetkező időszakban valamennyi ágazat szakszervezeteivel tárgyalóasztalhoz ülnek, hogy egy jó bérezési törvény alakuljon ki, az pedig július elsején hatályba lépjen.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!