Mégsem tervezi megkétszerezni a kormány a 4000 lejesnél kisebb közalkalmazotti fizetéseket. Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter Facebook-bejegyzésben „pontosított”.
2017. március 07., 16:552017. március 07., 16:55
2017. március 07., 19:572017. március 07., 19:57
Négy év alatt, átlagosan 56 százalékkal nő a közalkalmazottak fizetése – pontosított hétfő esti Facebook-bejegyzésében Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter, miután szombat esti tévényilatkozatát többen is úgy értelmezték, hogy a kormány július elsejétől megkétszerezi a 4000 lejesnél kisebb közalkalmazotti fizetéseket.
Vasilescu közölte: mindenben a Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányprogramjába foglaltak mentén járnak el. Amint arról korábban beszámoltunk, a munkaügyi miniszter egy szombat esti tévéműsorban arról beszélt, hogy a kormány az egységes bérezési törvény révén megkétszerezné a 4000 lej alatti közalkalmazotti fizetéseket, az annál nagyobbak esetében 45 százalékos lenne a béremelés üteme, 7000 lej felett pedig csak enyhe növelést terveznek. „Nem lesz olyan, hogy a 4000 lej alatti fizetések mind megkétszereződnek, hogy meghaladják a most 7000 lejes fizetéseket. Vannak világosan meghatározott küszöbök az osztályok között\" – közölte ezzel szemben a közösségi portálon Vasilescu.
Eközben kedden az egészségügyi szakszervezetekkel folytatódott a közalkalmazottak egységes bérezését célzó jogszabályról szóló egyeztetés. A szakszervezetek a megbeszélés után elégedetten nyilatkoztak. „Az orvosok részesülnek a legnagyobb fizetésemelésben. A szolgálati idő függvényében lesznek orvosok, akik akár 100 százalékos béremelést kapnak. Az orvosok fizetése 10 ezer lej körülre nőhet, a kórboncnokok/patológusok jövedelme lesz a legnagyobb, elérheti a 15 ezer lejt. Az asszisztensek fizetése 4000 és 7000 lej körül alakul majd, a rezidens orvosok bére pedig az orvosokéhoz hasonló lesz, a különbség mintegy 1500 lejre tehető\" – nyilatkozta a tárgyalásokat követően a Mediafax hírügynökségnek Gabriel Chifu, a Publisind szakszervezet elnöke.
Leonard Bărăscu, a Sanitas szakszervezeti szövetség elnöke eközben arról beszélt, hogy a béremelés átlagos üteme 56,5 százalékos 2021-ig. Elmondása szerint a munkaügyi minisztérium tervei szerint a legkisebb jövedelmek nőnek a legnagyobb mértékben, és „nem lesznek többé 1000-1500 lejes fizetések\". A szakszervezeti vezetők ugyanakkor arról is beszámoltak, hogy a szociális munkások is számottevő fizetésemelést kapnak.
Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter is úgy nyilatkozott, hogy termékeny volt az egészségügyi szakszervezetekkel folytatott egyeztetés. Megjegyezte, az elkövetkező időszakban valamennyi ágazat szakszervezeteivel tárgyalóasztalhoz ülnek, hogy egy jó bérezési törvény alakuljon ki, az pedig július elsején hatályba lépjen.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!