Mégsem tervezi megkétszerezni a kormány a 4000 lejesnél kisebb közalkalmazotti fizetéseket. Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter Facebook-bejegyzésben „pontosított”.
2017. március 07., 16:552017. március 07., 16:55
2017. március 07., 19:572017. március 07., 19:57
Négy év alatt, átlagosan 56 százalékkal nő a közalkalmazottak fizetése – pontosított hétfő esti Facebook-bejegyzésében Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter, miután szombat esti tévényilatkozatát többen is úgy értelmezték, hogy a kormány július elsejétől megkétszerezi a 4000 lejesnél kisebb közalkalmazotti fizetéseket.
Vasilescu közölte: mindenben a Szociáldemokrata Párt (PSD) kormányprogramjába foglaltak mentén járnak el. Amint arról korábban beszámoltunk, a munkaügyi miniszter egy szombat esti tévéműsorban arról beszélt, hogy a kormány az egységes bérezési törvény révén megkétszerezné a 4000 lej alatti közalkalmazotti fizetéseket, az annál nagyobbak esetében 45 százalékos lenne a béremelés üteme, 7000 lej felett pedig csak enyhe növelést terveznek. „Nem lesz olyan, hogy a 4000 lej alatti fizetések mind megkétszereződnek, hogy meghaladják a most 7000 lejes fizetéseket. Vannak világosan meghatározott küszöbök az osztályok között\" – közölte ezzel szemben a közösségi portálon Vasilescu.
Eközben kedden az egészségügyi szakszervezetekkel folytatódott a közalkalmazottak egységes bérezését célzó jogszabályról szóló egyeztetés. A szakszervezetek a megbeszélés után elégedetten nyilatkoztak. „Az orvosok részesülnek a legnagyobb fizetésemelésben. A szolgálati idő függvényében lesznek orvosok, akik akár 100 százalékos béremelést kapnak. Az orvosok fizetése 10 ezer lej körülre nőhet, a kórboncnokok/patológusok jövedelme lesz a legnagyobb, elérheti a 15 ezer lejt. Az asszisztensek fizetése 4000 és 7000 lej körül alakul majd, a rezidens orvosok bére pedig az orvosokéhoz hasonló lesz, a különbség mintegy 1500 lejre tehető\" – nyilatkozta a tárgyalásokat követően a Mediafax hírügynökségnek Gabriel Chifu, a Publisind szakszervezet elnöke.
Leonard Bărăscu, a Sanitas szakszervezeti szövetség elnöke eközben arról beszélt, hogy a béremelés átlagos üteme 56,5 százalékos 2021-ig. Elmondása szerint a munkaügyi minisztérium tervei szerint a legkisebb jövedelmek nőnek a legnagyobb mértékben, és „nem lesznek többé 1000-1500 lejes fizetések\". A szakszervezeti vezetők ugyanakkor arról is beszámoltak, hogy a szociális munkások is számottevő fizetésemelést kapnak.
Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter is úgy nyilatkozott, hogy termékeny volt az egészségügyi szakszervezetekkel folytatott egyeztetés. Megjegyezte, az elkövetkező időszakban valamennyi ágazat szakszervezeteivel tárgyalóasztalhoz ülnek, hogy egy jó bérezési törvény alakuljon ki, az pedig július elsején hatályba lépjen.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!