„Kényszertakarékoskodók” országa – A lakosság mintegy kétharmada egyetlen lejt sem tesz félre a fizetéséből

A bérnövekedéssel arányosan emelkednek az élelmiszerárak •  Fotó: Barabás Ákos

A bérnövekedéssel arányosan emelkednek az élelmiszerárak

Fotó: Barabás Ákos

A rossz pénzügyi kultúra és az „élj a mának” mentalitás miatt Romániában továbbra sem prioritás a megtakarítás. A Krónikának nyilatkozó szakember szerint mindenkinek éppen arra van pénze, amire költeni akar, ugyanakkor a fizetésemelések nyomán felpörgő fogyasztás automatikus velejárója a drágulás, így az infláció képes „benyelni” a plusz összegeket.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. február 05., 09:232020. február 05., 09:23

2020. február 05., 09:502020. február 05., 09:50

Bár csak a tavalyi év leforgása alatt az országos átlagbér 15 százalékkal nőtt, a romániai alkalmazottak mindössze 34 százaléka tett félre pénzt rendszeresen. A munkavállalók kétharmada ellenben csak „kényszerből” takarékoskodik, vagyis annyi pénzt tesz félre, mint amennyit automatikusan levonnak a fizetéséből, és a nyugdíjrendszer második pillérébe, vagyis a kötelező magánnyugdíj-alapba utalják.

Erre a nem túl szívderítő valóságra a Magánnyugdíjakért Egyesület (APAP) által megrendelt, az ISRA Center intézet által 2019. október–novemberben végzett közvélemény-kutatás eredményeiből derül fény.

A megkérdezettek több mint 60 százaléka mondta azt, hogy a havi fizetéséből egyetlen lejt sem tud félre tenni

– a helyzetet súlyosbítja, hogy 2018-hoz képest nőtt azoknak az aránya, akiknek nem futja megtakarításra, egy évvel korábban ugyanis a válaszadóknak „mindössze” az 51 százaléka mondta azt, hogy nem tud félre tenni.

 A béremelést elnyeli a drágulás

Több tényező befolyásolja, hogy a bevételek növekedése ellenére Romániában nem emelkedtek a megtakarítások – értékelte a felmérés eredményeit a Krónika megkeresésére Szabó Árpád közgazdász, egyetemi tanár. Mint rámutatott: a bérnövekedéssel arányosan emelkednek az élelmiszerárak, ez elviszi a többletbevétel egy részét, másrészt a mentalistással vannak a gondok, a kelet-európaiak többsége nem gondol a jövőre, Romániában pedig a hiányos pénzügyi kultúra tovább nehezíti, hogy az emberek félretegyenek a pénzükből.

Szabó Árpád kiemelte, az elmúlt egy évben valóban növekedtek a fizetések, de mindenki a saját bőrén tapasztalhatja, hogy drágultak az élelmiszerek, hiszen ma már egy heti nagy bevásárlás átlag 50-100 lejjel kerül többe, mint egy évvel korábban.

Idézet
Ahányszor a kereskedők meghallják, hogy béremelés van, minden esetben ehhez igazítják az áraikat, ez az egyik oka, hogy hiába növekednek a bevételek, nem marad több pénz a megtakarításra”

– részletezte a közgazdász.

Nem prioritás. A lakosság nagy része nem tud, vagy nem akar pénzt félretenni •  Fotó: 123RF Galéria

Nem prioritás. A lakosság nagy része nem tud, vagy nem akar pénzt félretenni

Fotó: 123RF

Nem gondolnak a jövőre

Ennek ellenére úgy véli, ez nem lehet kifogás arra, hogy nem teszünk félre, hiszen mindenkinek éppen arra van pénze, amire költeni akar, viszont a megtakarítások általában nem szerepelnek a romániai lakosság prioritásai között.

A szakember elmondása szerint amúgy nemcsak Romániára, hanem egész Kelet-Európára jellemző, hogy az emberek nem gondolnak a saját jövőjükre. Szabó Árpád elmondta, friss felmérés nem készült, ám a kétezres évek közepén végzett kutatásból egyértelműen kiderült, hogy a szocialista utódállamokban, így Romániában és Magyarországon is általános jelenség, hogy az emberek nem gondolnak a jövőre. Ennek az a következménye, hogy a befolyó pénzt elköltik, minél több a bevételük, annál többet költenek.

 Nincs pénzügyi kultúra

Mindezt Romániában a pénzügyi kultúra hiánya is súlyosbítja,

az emberek többsége nem tudja, mi a kötvény, a részvény, a befektetési alap

– osztotta meg velünk tapasztalatait a közgazdász. Rámutatott, a felnőttek, tehát a szülők sem rendelkeznek ezekkel az alapvető pénzügyi ismeretekkel, így azokat nem tudják átadni a gyerekeiknek. Ezért az iskolában kellene lefektetni az alapokat, már 5-8. osztályban meg kellene tanítani a gyerekeket arra, hogy mihez kezdhetnek a zsebpénzükkel, ahelyett, hogy amint megkapják, azonnal elköltik üdítőre és chipsre. 

Szabó Árpád elmondta, ő a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetemen tart előadásokat arról, hogy miként kell kezelni a pénzügyeket a hétköznapokban, a hallgatók mindig rácsodálkoznak a számításokra. „Ha levezetünk egy életpálya-modellt, attól kezdve, hogy egy felnőtt kikerül az egyetemről, belép a munkaerőpiacra, addig, amíg nyugdíjba megy, számításba véve az előléptetéseket, a gyerekvállalást, általában kiderül, hogy ha nem takarítanak meg, teljesen eladósodnak, mire elérik a nyugdíjkorhatárt. Ez esetben vagy tovább dolgoznak, vagy nélkülözniük kell” – irányította rá a figyelmet a közgazdász. Hangsúlyozta,

az emberek fejében általában rossz modell van, elsősorban a mának élnek, éppen ezért többet kellene beszélni a megtakarítás fontosságáról.

„Az egyetemeken is ritka az ilyen típusú oktatás, az iskolákban is hiányzik, holott a pénzügyi kultúra, a megtakarítás fontossága a közbeszéd része kellene hogy legyen” – szögezte le Szabó Árpád.

Óriási az elszegényedés kockázata

Ugyan Románia tett bizonyos előrelépéseket az elszegényedési kockázat csökkentésére az alkalmazottak esetében, a 15,3 százalékos aránnyal 2018-ban mégis első helyen állt az Európai Unióban ezen a téren, míg az Uniós átlag 9,5 százalékos volt – derül ki az Eurostat legfrissebb adataiból. Romániát Luxemburg követi a sorban, ahol 2018-ban az alkalmazottak elszegényedési kockázata 13,5 százalék volt, majd Spanyolország következett 12,9 százalékkal, Olaszország 12,2 százalékkal és Nagy-Britannia 11,3 százalékkal – számolt be az Agerpres. A lista másik végén Finnország található 3,1 százalékkal, Csehország 3,4 százalékkal, Írország 4,9 százalékkal, Belgium és Horvátország egyenként 5,2 százalékkal. Az EU statisztikai hivatalának adatai arra is rámutatnak, hogy az elmúlt évtized során a legtöbb Uniós országban nőtt azon személyek száma, akiket, bár van munkahelyük, az elszegényedés fenyeget. Az elszegényedési kockázat aránya a legnagyobb mértékben Görögországban csökkent - 3,3 százalékponttal -, illetve Lettországban és Romániában - egyenként 2,4 százalékponttal. Romániában a 2008-ban jegyzett 17,7 százalékról ez a mutató 15,3 százalékra csökkent 2018-ra. Az EU szintjén azonban pont ellenkező volt a tendencia: a 2008-ban jegyzett 8,6 százalékról 9,5 százalékra nőtt 2018-ra a kockázat aránya. Az Eurostat adatsora értelmében ugyanakkor a férfiak esetében az elszegényedési kockázat nagyobb (9,9 százalék), mint a nők esetében (9,1 százalék). Romániában a különbség szembeszökőbb volt 2018-ban: 17,9 százalék a férfiak esetében, illetve 11,4 százalék a nők esetében.

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 30., szerda

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.

Félmillió gazda már megkapta a mezőgazdasági támogatások előlegét
2024. október 29., kedd

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem

A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.

Még hátra van a fekete péntek, de az eMAG tulajdonosát máris közel félmillió lejre bírságolta a fogyasztóvédelem
2024. október 29., kedd

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint

Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.

Két kézzel szórja a pénzt a kormány, aggasztó a hiány Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának régi-új tagja szerint
2024. október 29., kedd

Kit gazdagít a vissza nem váltott betétdíj? Több mint egymilliárd lej „úszhatott el”

Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.

Kit gazdagít a vissza nem váltott betétdíj? Több mint egymilliárd lej „úszhatott el”
2024. október 29., kedd

Kivonultak a munkagépek egy újabb erdélyi autópálya építőtelepére

Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.

Kivonultak a munkagépek egy újabb erdélyi autópálya építőtelepére
2024. október 28., hétfő

Kész akár a kezére is tetováltatni. Nem nő jövőre sem az áfa, sem az egységes adókulcs, ígéri Ciolacu

Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.

Kész akár a kezére is tetováltatni. Nem nő jövőre sem az áfa, sem az egységes adókulcs, ígéri Ciolacu
2024. október 28., hétfő

Idén télen is a tavalyi szinten maradnak az energiaárak, ígéri a miniszter

A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Idén télen is a tavalyi szinten maradnak az energiaárak, ígéri a miniszter
2024. október 28., hétfő

Már eldöntött tény, hogy a minimálbér jövőre meghaladja a 4000 lejt Ciolacu szerint

A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Már eldöntött tény, hogy a minimálbér jövőre meghaladja a 4000 lejt Ciolacu szerint
2024. október 27., vasárnap

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását

Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását
2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője