Ciolacu újfent az ígéri, hogy jövőre nem lesz áfaemelés
Fotó: Gov.ro
Marcel Ciolacu kormányfő egy szerda esti sajtóeseményen újfent arról biztosította a közvéleményt, hogy „jövőre nem lesz semmilyen áfaemelés”.
2024. október 10., 09:292024. október 10., 09:29
A miniszterelnök arra az újságírói felvetésre reagált, hogy számos gazdasági elemző és szakember szerint a pénzügyminiszter a kormány deficitcsökkentési tervébe foglalt 2025-ös adóemelésekről egyeztet az Európai Bizottsággal.
Elsőként azzal, hogy nincs szükség adóemelésekre a költségvetési hiány csökkentéséhez, és „nem lesz semmiféle áfaemelés”.
A kormányfő emlékeztetett arra, hogy jelenlegi a GDP 10 százalékát is eléri az adócsalás, uniós viszonylatban
„Ezeken a területeken kell javítani, és akkor csökkenthető a deficit” – magyarázta Ciolacu az Agerpres hírügynökség szerint.
Hozzátette: már csak azért sem értene egyet az áfaemeléssel, mert inflációgerjesztő hatása van. „Épp most szorítottuk az inflációt 5 százalék alá. Ez az első alkalom, hogy nőtt a fogyasztás és az életszínvonal, nem akarjuk elölről kezdeni az egészet” – jelentette ki.
Az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintje 2025 márciusában sem fog módosulni, sőt az élelmiszerek és gyógyszerek esetében is megmarad a 9 százalékos áfa – ígéri Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfői babérokra pályázó elnöke.
Marcel Ciolacu ugyanakkor beszélt arról is, hogy az adókedvezményeket azokra a társadalom számára hasznos beruházásokra és szolgáltatásokra kellene korlátozni, amelyeket az állam nem tud biztosítani.
A kormányfő példaként említette, hogy ha egy vállalkozó sportcsarnokot építene, akkor ezt a beruházást az állam adókedvezményekkel segíthetné. „A projektalapú adókedvezményeket támogatnám. Meg kell vizsgálni egy közösség vagy akár az ország szükségleteit, és ahol az állam nem tudja ezeket biztosítani, (...) adókedvezményekkel lehet segíteni” – magyarázta.
Úgy fogalmazott, hogy egy modern állam csak korlátozott ideig nyújt adókedvezményeket. Megjegyezte, hogy ezeket az elmúlt 30 évben „bizonyos érdekek szerint” osztogatták, ami ártott Románia hitelességének.
Ciolacu emlékeztetett: három évvel ezelőtt a Szociáldemokrata Párt javaslatára módosult úgy a törvény, hogy az egészségügyi ágazatba befektető alapítványok visszaigényelhetik az áfát. „Ez a támogatás ösztönző volt mindazok számára, akik hajlandóak befektetni az egészségügyi infrastruktúrába. Valójában ez csak egy példa arra az esetre, amikor az állam nem volt érzéketlen az üzleti szférából érkező igényekkel szemben” – nyilatkozta a miniszterelnök.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!