Ciolacu újfent az ígéri, hogy jövőre nem lesz áfaemelés
Fotó: Gov.ro
Marcel Ciolacu kormányfő egy szerda esti sajtóeseményen újfent arról biztosította a közvéleményt, hogy „jövőre nem lesz semmilyen áfaemelés”.
2024. október 10., 09:292024. október 10., 09:29
A miniszterelnök arra az újságírói felvetésre reagált, hogy számos gazdasági elemző és szakember szerint a pénzügyminiszter a kormány deficitcsökkentési tervébe foglalt 2025-ös adóemelésekről egyeztet az Európai Bizottsággal.
Elsőként azzal, hogy nincs szükség adóemelésekre a költségvetési hiány csökkentéséhez, és „nem lesz semmiféle áfaemelés”.
A kormányfő emlékeztetett arra, hogy jelenlegi a GDP 10 százalékát is eléri az adócsalás, uniós viszonylatban
„Ezeken a területeken kell javítani, és akkor csökkenthető a deficit” – magyarázta Ciolacu az Agerpres hírügynökség szerint.
Hozzátette: már csak azért sem értene egyet az áfaemeléssel, mert inflációgerjesztő hatása van. „Épp most szorítottuk az inflációt 5 százalék alá. Ez az első alkalom, hogy nőtt a fogyasztás és az életszínvonal, nem akarjuk elölről kezdeni az egészet” – jelentette ki.
Az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintje 2025 márciusában sem fog módosulni, sőt az élelmiszerek és gyógyszerek esetében is megmarad a 9 százalékos áfa – ígéri Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfői babérokra pályázó elnöke.
Marcel Ciolacu ugyanakkor beszélt arról is, hogy az adókedvezményeket azokra a társadalom számára hasznos beruházásokra és szolgáltatásokra kellene korlátozni, amelyeket az állam nem tud biztosítani.
A kormányfő példaként említette, hogy ha egy vállalkozó sportcsarnokot építene, akkor ezt a beruházást az állam adókedvezményekkel segíthetné. „A projektalapú adókedvezményeket támogatnám. Meg kell vizsgálni egy közösség vagy akár az ország szükségleteit, és ahol az állam nem tudja ezeket biztosítani, (...) adókedvezményekkel lehet segíteni” – magyarázta.
Úgy fogalmazott, hogy egy modern állam csak korlátozott ideig nyújt adókedvezményeket. Megjegyezte, hogy ezeket az elmúlt 30 évben „bizonyos érdekek szerint” osztogatták, ami ártott Románia hitelességének.
Ciolacu emlékeztetett: három évvel ezelőtt a Szociáldemokrata Párt javaslatára módosult úgy a törvény, hogy az egészségügyi ágazatba befektető alapítványok visszaigényelhetik az áfát. „Ez a támogatás ösztönző volt mindazok számára, akik hajlandóak befektetni az egészségügyi infrastruktúrába. Valójában ez csak egy példa arra az esetre, amikor az állam nem volt érzéketlen az üzleti szférából érkező igényekkel szemben” – nyilatkozta a miniszterelnök.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!