Ciolacu újfent az ígéri, hogy jövőre nem lesz áfaemelés
Fotó: Gov.ro
Marcel Ciolacu kormányfő egy szerda esti sajtóeseményen újfent arról biztosította a közvéleményt, hogy „jövőre nem lesz semmilyen áfaemelés”.
2024. október 10., 09:292024. október 10., 09:29
A miniszterelnök arra az újságírói felvetésre reagált, hogy számos gazdasági elemző és szakember szerint a pénzügyminiszter a kormány deficitcsökkentési tervébe foglalt 2025-ös adóemelésekről egyeztet az Európai Bizottsággal.
Elsőként azzal, hogy nincs szükség adóemelésekre a költségvetési hiány csökkentéséhez, és „nem lesz semmiféle áfaemelés”.
A kormányfő emlékeztetett arra, hogy jelenlegi a GDP 10 százalékát is eléri az adócsalás, uniós viszonylatban
„Ezeken a területeken kell javítani, és akkor csökkenthető a deficit” – magyarázta Ciolacu az Agerpres hírügynökség szerint.
Hozzátette: már csak azért sem értene egyet az áfaemeléssel, mert inflációgerjesztő hatása van. „Épp most szorítottuk az inflációt 5 százalék alá. Ez az első alkalom, hogy nőtt a fogyasztás és az életszínvonal, nem akarjuk elölről kezdeni az egészet” – jelentette ki.
Az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintje 2025 márciusában sem fog módosulni, sőt az élelmiszerek és gyógyszerek esetében is megmarad a 9 százalékos áfa – ígéri Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfői babérokra pályázó elnöke.
Marcel Ciolacu ugyanakkor beszélt arról is, hogy az adókedvezményeket azokra a társadalom számára hasznos beruházásokra és szolgáltatásokra kellene korlátozni, amelyeket az állam nem tud biztosítani.
A kormányfő példaként említette, hogy ha egy vállalkozó sportcsarnokot építene, akkor ezt a beruházást az állam adókedvezményekkel segíthetné. „A projektalapú adókedvezményeket támogatnám. Meg kell vizsgálni egy közösség vagy akár az ország szükségleteit, és ahol az állam nem tudja ezeket biztosítani, (...) adókedvezményekkel lehet segíteni” – magyarázta.
Úgy fogalmazott, hogy egy modern állam csak korlátozott ideig nyújt adókedvezményeket. Megjegyezte, hogy ezeket az elmúlt 30 évben „bizonyos érdekek szerint” osztogatták, ami ártott Románia hitelességének.
Ciolacu emlékeztetett: három évvel ezelőtt a Szociáldemokrata Párt javaslatára módosult úgy a törvény, hogy az egészségügyi ágazatba befektető alapítványok visszaigényelhetik az áfát. „Ez a támogatás ösztönző volt mindazok számára, akik hajlandóak befektetni az egészségügyi infrastruktúrába. Valójában ez csak egy példa arra az esetre, amikor az állam nem volt érzéketlen az üzleti szférából érkező igényekkel szemben” – nyilatkozta a miniszterelnök.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!