Ciolacu újfent az ígéri, hogy jövőre nem lesz áfaemelés
Fotó: Gov.ro
Marcel Ciolacu kormányfő egy szerda esti sajtóeseményen újfent arról biztosította a közvéleményt, hogy „jövőre nem lesz semmilyen áfaemelés”.
2024. október 10., 09:292024. október 10., 09:29
A miniszterelnök arra az újságírói felvetésre reagált, hogy számos gazdasági elemző és szakember szerint a pénzügyminiszter a kormány deficitcsökkentési tervébe foglalt 2025-ös adóemelésekről egyeztet az Európai Bizottsággal.
Elsőként azzal, hogy nincs szükség adóemelésekre a költségvetési hiány csökkentéséhez, és „nem lesz semmiféle áfaemelés”.
A kormányfő emlékeztetett arra, hogy jelenlegi a GDP 10 százalékát is eléri az adócsalás, uniós viszonylatban
„Ezeken a területeken kell javítani, és akkor csökkenthető a deficit” – magyarázta Ciolacu az Agerpres hírügynökség szerint.
Hozzátette: már csak azért sem értene egyet az áfaemeléssel, mert inflációgerjesztő hatása van. „Épp most szorítottuk az inflációt 5 százalék alá. Ez az első alkalom, hogy nőtt a fogyasztás és az életszínvonal, nem akarjuk elölről kezdeni az egészet” – jelentette ki.
Az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintje 2025 márciusában sem fog módosulni, sőt az élelmiszerek és gyógyszerek esetében is megmarad a 9 százalékos áfa – ígéri Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államfői babérokra pályázó elnöke.
Marcel Ciolacu ugyanakkor beszélt arról is, hogy az adókedvezményeket azokra a társadalom számára hasznos beruházásokra és szolgáltatásokra kellene korlátozni, amelyeket az állam nem tud biztosítani.
A kormányfő példaként említette, hogy ha egy vállalkozó sportcsarnokot építene, akkor ezt a beruházást az állam adókedvezményekkel segíthetné. „A projektalapú adókedvezményeket támogatnám. Meg kell vizsgálni egy közösség vagy akár az ország szükségleteit, és ahol az állam nem tudja ezeket biztosítani, (...) adókedvezményekkel lehet segíteni” – magyarázta.
Úgy fogalmazott, hogy egy modern állam csak korlátozott ideig nyújt adókedvezményeket. Megjegyezte, hogy ezeket az elmúlt 30 évben „bizonyos érdekek szerint” osztogatták, ami ártott Románia hitelességének.
Ciolacu emlékeztetett: három évvel ezelőtt a Szociáldemokrata Párt javaslatára módosult úgy a törvény, hogy az egészségügyi ágazatba befektető alapítványok visszaigényelhetik az áfát. „Ez a támogatás ösztönző volt mindazok számára, akik hajlandóak befektetni az egészségügyi infrastruktúrába. Valójában ez csak egy példa arra az esetre, amikor az állam nem volt érzéketlen az üzleti szférából érkező igényekkel szemben” – nyilatkozta a miniszterelnök.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!