Nem nyerte el a fuvarozók tetszését a kormánynak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjszabásaira vonatkozó tervezete, így a közúti szállítók hétfőn újra tiltakozó megmozdulásokat tartottak a romániai városok körgyűrűin. Óránkénti 10–30 kilométeres sebességgel haladva lassították a forgalmat, miközben szinte le sem vették kezüket a dudáról, így hangzavar és sok helyen több kilométeres dugó alakult ki a délelőtti órákban.
2016. szeptember 12., 17:022016. szeptember 12., 17:02
A pénzügyminisztérium honlapján a hét végén hoztak nyilvánosságra egy sürgősségi kormányhatározat-tervezetet, ami több pontban is tartalmazza a fuvarozók követeléseit. Az érintettek viszont nemtetszésüknek adtak hangot vasárnap este, amikor leszögezték: nem mondanak le a szeptember 15-ére, azaz csütörtökre meghirdetett országos tiltakozó akciójukról, amennyiben a kormány következő ülésén nem fagyasztja be a kötelező autóbiztosítási kötvények díjszabását az általuk kért átlagárakon.
„A pénzügyminisztérium honlapján közzétett sürgősségi kormányrendelet-tervezet általános, és nem korlátozza a díjszabásokat. A fuvarozók elégedetlenek a javaslattal, így szeptember 15-én országos tiltakozó megmozdulást tartanak” – szögezi le közleményében a Romániai Közúti Fuvarozók Egyesülete (UNTRR). Aznap útzárakra és a határok lezárása egyaránt számítani lehet.
A fuvarozók azt is felróják most már a biztosítóknak, hogy egyezséget kötöttek külföldi szállítási cégekkel – meglátásuk szerint ugyanis nem lehet más magyarázata annak, hogy a romániai vállalatok sokkal nagyobb kötelező felelősségbiztosítást fizetnek, mint a külföldiek. Arra is felhívják a figyelmet vasárnap esti közleményükben, hogy akadnak biztosítótársaságok, amelyek „el-elfelejtik” alkalmazni a bónusz-malusz elvet, vagyis, hogy kevesebbet fizet az, aki nem okozott korábban balestet, és többet az, akivel már voltak negatív tapasztalatok.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!