2011. július 08., 09:402011. július 08., 09:40
Mint arról beszámoltunk, májusban két éve először esett a megye állástalanjainak száma a tízezres pszichológiai határ alá: akkor 9903-an voltak, júniusban pedig a számuk tovább csökkent, így mostanra csak 9413 Bihar megyeinek nincs munkája. A legrosszabb tavaly volt a helyzet, ekkor érintette legrosszabbul a világgazdasági válság a román munkaerőpiacot – mondta el Dorel Drăghici, az ügynökség igazgatója. 2010 márciusa tartja a negatív rekordot, ekkor 18 333 munkanélkülit tartottak számon a megyében – idén márciusban már csak 10 824-et. 2010 áprilisában az állástalanok száma 18 275 volt, majd májusban enyhe csökkenés volt észlelhető, ekkor 17 702-en voltak munkanélküliek Biharban.
A Román Államvasutak több részlege is bejelentett elbocsátásokat még az év elején – emlékeztetett az ügynökség vezetője. Az áruszállítási részlegről már ezen a héten 115 személy került utcára, július 21-től pedig a SNCFR is elbocsát 17 dolgozót. Egy olasz tulajdonú almaszegi (Voivozi) készruhagyártó augusztus elsejétől bezár, így mind a 37 alkalmazott elveszíti az állását. A Petrom Rt. augusztusban országos szinten 214 alkalmazottat bocsát el, ugyanennek a cégnek a marketingrészlegéről pedig 129-en kerülnek majd az utcára – azt azonban még nem tudni, ebből hányan lesznek Bihar megyeiek. Biztosnak látszik, hogy az észak-erdélyi autópályát építő Bechtel cég is országos szinten mintegy 340 alkalmazottjától válik meg a nyár folyamán, közülük kilencvenketten Bihar megyeiek.
Dorel Drăghici azt mondja, minden évben sok frissen érettségizett kerül be az adatbázisba
munkanélküliként, és ezen az idei rossz érettségi eredmények sem változtatnak majd. „Míg felsőfokú végzettségűnek akkor számít valaki, ha megvan a diplomája, középfokú végzettségűként érettségi oklevél nélkül is számon tarthatók a fiatalok, ha elvégezték a középiskolát, és erről igazolást mutatnak fel” – magyarázta el az igazgató. A frissen végzettek egyébként a minimálbér felét, 250 lejt kapják hat hónapon keresztül, iskolázottságtól függetlenül.
Idén először pályázhatnak a romániai munkaerő-elhelyező ügynökségek az Európai Unió Globalizációs Alkalmazkodási Alapjára – jelentették be a Bihar Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség csütörtöki sajtótájékoztatóján. A vissza nem térítendő támogatásért azok a vállalatok fordulhatnak az ügynökségekhez, amelyektől nagyszámú leépítések után több száz alkalmazott kerül az utcára. A pénzből álláskeresésben segíthetik a munkanélkülieket, de támogathatnak belőle szakmai átképzési vagy továbbképzési programokat is. |
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
szóljon hozzá!