Fotó: gsp.ro
Szerdától megszűnik Románia egyetlen sportnapilapja, a Gazeta Sporturilor nyomtatott változata – jelentették be a lap munkatársai.
2023. november 01., 14:222023. november 01., 14:22
2023. november 02., 09:042023. november 02., 09:04
A kiadó döntéséről előzetesen sem a lap munkaközösségét, sem a nyilvánosságot nem értesítették, a beszámolók szerint a Ringier csupán szerdán reggel tudatta, hogy mától – azaz november elsejétől –
A kiadó emailben tudatta a munkatársakkal, hogy a jövőre megjelenésének századik évfordulójának megünneplésére készülő nyomtatott újság eladásainak drasztikus csökkenése nyomán – 2018 óta 27 százalékos zuhanást regisztráltak –, valamint a papír- és nyomdai költségek árainak emelkedése miatt a Ringier Sports Media Group, a Gazeta Sporturilor és a Gsp.ro portál tulajdonosa a nyomtatott újság felszámolása mellett döntött.
Az elbocsátott munkatársak között a közismert újságíró, Cătălin Tolontan felelős szerkesztő is ott van.
A döntés három hónappal a Ringier Románia vezérigazgatója, Mihnea Vasiliu távozása után, illetve egy hónappal azt követően született meg, hogy menesztették Cătălin Țepelin főszerkesztőt, miután 95 újságíró arra panaszkodott, hogy a kiadó egyes fogadóirodák érdekében beavatkozott a lapkészítési folyamatba.
A Gazeta Sporturilor és a Libertatea szerkesztősége október elején közös közleményben foglalt állást az ellen, hogy a tulajdonos menesztette Cătălin Țepelint, a sportlap főszerkesztőjét. Miközben Robin Lingg, a Ringier Sports Media Group igazgatótanácsának elnöke „a médiacsoport vezetőségével való együttműködés hiányával” indokolta a főszerkesztő leváltását, az érintett teljesen másképp írja le kirúgása okait. Cătălin Țepelin a közösségi oldalán posztolt bejegyzésében feltárta, hogy a Ringier a tulajdonosok kereskedelmi érdekeinek akarta alárendelni a szerkesztőség munkáját.
A bukaresti újságíró felidézte, hogy idén augusztus 28-án Cătălin Tolontannal, a Libertatea főszerkesztőjével együtt megbeszélést folytatott Zürichben a médiaholding vezetőivel, akiknek átadták a két romániai szerkesztőség 25 vezető munkatársának aláírását tartalmazó levelet.
„Ebben felemlegettük, hogy a tulajdonosok képviselői több alkalommal kezdeményezték, hogy a kereskedelmi érdekek befolyásolják a szerkesztőség munkáját. Márpedig az újságírói függetlenségbe való beavatkozást nem csak a Ringier szakmai-etikai kódexe tiltja, hanem a romániai törvények” – írta bejegyzésében Țepelin.
Az már a Gazeta Sporturilor és a Libertatea munkatársainak közös közleményéből derül ki, hogy pontosan miről van szó. A 89 újságíró aláírásával ellátott kommünikében meggyőződésüknek adnak hangot, miszerint
Közlésük szerint ilyen kérés július 31-én és augusztus 8-án érkezett a szerkesztőséghez, Cătălin Țepelin pedig mindannyiszor elutasította.
Hasonló beavatkozási kísérlet elszenvedője volt tavaly a Libertatea, amikor a lap egy olyan ingatlanfejlesztő társaságról cikkezett, amelynek egyik menedzsere a Ringier vezetőtanácsában is helyet foglal.
Az újságírói munkába való durva beavatkozással és a sajtószabadság lábbal tiprásával vádolják a svájci Ringier kiadót két romániai kiadványának munkatársai.
Megvásárolta a Ringier kiadó a legbefolyásosabb román sportújságot, a Gazeta Sporturilort, amelyért bukaresti médiaértesülések szerint 2 millió eurót fizettek a svájciak.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!