Fotó: gsp.ro
Szerdától megszűnik Románia egyetlen sportnapilapja, a Gazeta Sporturilor nyomtatott változata – jelentették be a lap munkatársai.
2023. november 01., 14:222023. november 01., 14:22
2023. november 02., 09:042023. november 02., 09:04
A kiadó döntéséről előzetesen sem a lap munkaközösségét, sem a nyilvánosságot nem értesítették, a beszámolók szerint a Ringier csupán szerdán reggel tudatta, hogy mától – azaz november elsejétől –
A kiadó emailben tudatta a munkatársakkal, hogy a jövőre megjelenésének századik évfordulójának megünneplésére készülő nyomtatott újság eladásainak drasztikus csökkenése nyomán – 2018 óta 27 százalékos zuhanást regisztráltak –, valamint a papír- és nyomdai költségek árainak emelkedése miatt a Ringier Sports Media Group, a Gazeta Sporturilor és a Gsp.ro portál tulajdonosa a nyomtatott újság felszámolása mellett döntött.
Az elbocsátott munkatársak között a közismert újságíró, Cătălin Tolontan felelős szerkesztő is ott van.
A döntés három hónappal a Ringier Románia vezérigazgatója, Mihnea Vasiliu távozása után, illetve egy hónappal azt követően született meg, hogy menesztették Cătălin Țepelin főszerkesztőt, miután 95 újságíró arra panaszkodott, hogy a kiadó egyes fogadóirodák érdekében beavatkozott a lapkészítési folyamatba.
A Gazeta Sporturilor és a Libertatea szerkesztősége október elején közös közleményben foglalt állást az ellen, hogy a tulajdonos menesztette Cătălin Țepelint, a sportlap főszerkesztőjét. Miközben Robin Lingg, a Ringier Sports Media Group igazgatótanácsának elnöke „a médiacsoport vezetőségével való együttműködés hiányával” indokolta a főszerkesztő leváltását, az érintett teljesen másképp írja le kirúgása okait. Cătălin Țepelin a közösségi oldalán posztolt bejegyzésében feltárta, hogy a Ringier a tulajdonosok kereskedelmi érdekeinek akarta alárendelni a szerkesztőség munkáját.
A bukaresti újságíró felidézte, hogy idén augusztus 28-án Cătălin Tolontannal, a Libertatea főszerkesztőjével együtt megbeszélést folytatott Zürichben a médiaholding vezetőivel, akiknek átadták a két romániai szerkesztőség 25 vezető munkatársának aláírását tartalmazó levelet.
„Ebben felemlegettük, hogy a tulajdonosok képviselői több alkalommal kezdeményezték, hogy a kereskedelmi érdekek befolyásolják a szerkesztőség munkáját. Márpedig az újságírói függetlenségbe való beavatkozást nem csak a Ringier szakmai-etikai kódexe tiltja, hanem a romániai törvények” – írta bejegyzésében Țepelin.
Az már a Gazeta Sporturilor és a Libertatea munkatársainak közös közleményéből derül ki, hogy pontosan miről van szó. A 89 újságíró aláírásával ellátott kommünikében meggyőződésüknek adnak hangot, miszerint
Közlésük szerint ilyen kérés július 31-én és augusztus 8-án érkezett a szerkesztőséghez, Cătălin Țepelin pedig mindannyiszor elutasította.
Hasonló beavatkozási kísérlet elszenvedője volt tavaly a Libertatea, amikor a lap egy olyan ingatlanfejlesztő társaságról cikkezett, amelynek egyik menedzsere a Ringier vezetőtanácsában is helyet foglal.
Az újságírói munkába való durva beavatkozással és a sajtószabadság lábbal tiprásával vádolják a svájci Ringier kiadót két romániai kiadványának munkatársai.
Megvásárolta a Ringier kiadó a legbefolyásosabb román sportújságot, a Gazeta Sporturilort, amelyért bukaresti médiaértesülések szerint 2 millió eurót fizettek a svájciak.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!