Fotó: gsp.ro
Szerdától megszűnik Románia egyetlen sportnapilapja, a Gazeta Sporturilor nyomtatott változata – jelentették be a lap munkatársai.
2023. november 01., 14:222023. november 01., 14:22
2023. november 02., 09:042023. november 02., 09:04
A kiadó döntéséről előzetesen sem a lap munkaközösségét, sem a nyilvánosságot nem értesítették, a beszámolók szerint a Ringier csupán szerdán reggel tudatta, hogy mától – azaz november elsejétől –
A kiadó emailben tudatta a munkatársakkal, hogy a jövőre megjelenésének századik évfordulójának megünneplésére készülő nyomtatott újság eladásainak drasztikus csökkenése nyomán – 2018 óta 27 százalékos zuhanást regisztráltak –, valamint a papír- és nyomdai költségek árainak emelkedése miatt a Ringier Sports Media Group, a Gazeta Sporturilor és a Gsp.ro portál tulajdonosa a nyomtatott újság felszámolása mellett döntött.
Az elbocsátott munkatársak között a közismert újságíró, Cătălin Tolontan felelős szerkesztő is ott van.
A döntés három hónappal a Ringier Románia vezérigazgatója, Mihnea Vasiliu távozása után, illetve egy hónappal azt követően született meg, hogy menesztették Cătălin Țepelin főszerkesztőt, miután 95 újságíró arra panaszkodott, hogy a kiadó egyes fogadóirodák érdekében beavatkozott a lapkészítési folyamatba.
A Gazeta Sporturilor és a Libertatea szerkesztősége október elején közös közleményben foglalt állást az ellen, hogy a tulajdonos menesztette Cătălin Țepelint, a sportlap főszerkesztőjét. Miközben Robin Lingg, a Ringier Sports Media Group igazgatótanácsának elnöke „a médiacsoport vezetőségével való együttműködés hiányával” indokolta a főszerkesztő leváltását, az érintett teljesen másképp írja le kirúgása okait. Cătălin Țepelin a közösségi oldalán posztolt bejegyzésében feltárta, hogy a Ringier a tulajdonosok kereskedelmi érdekeinek akarta alárendelni a szerkesztőség munkáját.
A bukaresti újságíró felidézte, hogy idén augusztus 28-án Cătălin Tolontannal, a Libertatea főszerkesztőjével együtt megbeszélést folytatott Zürichben a médiaholding vezetőivel, akiknek átadták a két romániai szerkesztőség 25 vezető munkatársának aláírását tartalmazó levelet.
„Ebben felemlegettük, hogy a tulajdonosok képviselői több alkalommal kezdeményezték, hogy a kereskedelmi érdekek befolyásolják a szerkesztőség munkáját. Márpedig az újságírói függetlenségbe való beavatkozást nem csak a Ringier szakmai-etikai kódexe tiltja, hanem a romániai törvények” – írta bejegyzésében Țepelin.
Az már a Gazeta Sporturilor és a Libertatea munkatársainak közös közleményéből derül ki, hogy pontosan miről van szó. A 89 újságíró aláírásával ellátott kommünikében meggyőződésüknek adnak hangot, miszerint
Közlésük szerint ilyen kérés július 31-én és augusztus 8-án érkezett a szerkesztőséghez, Cătălin Țepelin pedig mindannyiszor elutasította.
Hasonló beavatkozási kísérlet elszenvedője volt tavaly a Libertatea, amikor a lap egy olyan ingatlanfejlesztő társaságról cikkezett, amelynek egyik menedzsere a Ringier vezetőtanácsában is helyet foglal.
Az újságírói munkába való durva beavatkozással és a sajtószabadság lábbal tiprásával vádolják a svájci Ringier kiadót két romániai kiadványának munkatársai.
Megvásárolta a Ringier kiadó a legbefolyásosabb román sportújságot, a Gazeta Sporturilort, amelyért bukaresti médiaértesülések szerint 2 millió eurót fizettek a svájciak.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!