Cătălin Țepelint a két lap munkatársai felállva tapsolták meg, amikor kedden elhagyta a szerkesztőséget
Fotó: Videófelvétel
Az újságírói munkába való durva beavatkozással és a sajtószabadság lábbal tiprásával vádolják a svájci Ringier kiadót két romániai kiadványának munkatársai.
2023. október 03., 23:062023. október 03., 23:06
2023. október 04., 01:382023. október 04., 01:38
A Gazeta Sporturilor – Románia egyetlen sportnapilapja – és a Libertatea című bulvárlap szerkesztősége kedden közös közleményben foglalt állást az ellen, hogy a tulajdonos menesztette Cătălin Țepelint, a sportlap főszerkesztőjét. Miközben Robin Lingg, a Ringier Sports Media Group igazgatótanácsának elnöke „a médiacsoport vezetőségével való együttműködés hiányával” indokolta a főszerkesztő leváltását, az érintett teljesen másképp írja le kirúgása okait.
A bukaresti újságíró felidézte, hogy idén augusztus 28-án Cătălin Tolontannal, a Libertatea főszerkesztőjével együtt megbeszélést folytatott Zürichben a médiaholding vezetőivel, akiknek átadták a két romániai szerkesztőség 25 vezető munkatársának aláírását tartalmazó levelet. „Ebben felemlegettük, hogy a tulajdonosok képviselői több alkalommal kezdeményezték, hogy a kereskedelmi érdekek befolyásolják a szerkesztőség munkáját. Márpedig az újságírói függetlenségbe való beavatkozást nem csak a Ringier szakmai-etikai kódexe tiltja, hanem a romániai törvények” – írta bejegyzésében Țepelin.
Az már a Gazeta Sporturilor és a Libertatea munkatársainak közös közleményéből derül ki, hogy pontosan miről van szó. A 89 újságíró aláírásával ellátott kommünikében meggyőződésüknek adnak hangot, miszerint a főszerkesztő menesztése azzal áll összefüggésben, hogy elutasították a Ringier vezetőinek kérését, hogy még megjelentetésük előtt mutassák fel a menedzsment képviselőinek azokról a szerencsejáték-szervező társaságokról szóló cikkeket, amelyek hirdetnek a kiadványokban. Közlésük szerint ilyen kérés július 31-én és augusztus 8-án érkezett a szerkesztőséghez, Cătălin Țepelin pedig mindannyiszor elutasította.
Cătălin Tolontan akkor Țepelinhez hasonlóan elutasította, hogy a kiadó képviselőjének rendelkezésére bocsássák megjelenése előtt az anyagot. „Határozottan tiltakozunk a hasonló módszerek ellen, és bejelentjük, hogy minden törvényes eszközt felhasználunk annak érdekében, hogy megvédjük a román közönségnek a független sajtóhoz való jogát. Ezt a nyilvános közleményt több tíz újságíró jegyzi, aki nem hajlandó alku tárgyává tenni az ahhoz fűződő jogát, hogy az olvasóit szolgálja, ne pedig kormányokat, cégeket vagy tehetős pénzembereket. Mi a Ringier társaság és annak szakmai-etikai kódexe iránt vagyunk lojálisak, és sohasem azokkal szemben, akik véleményünk szerint megtorlással reagálnak egy legitim és bizonyított belső felhívásra” – olvasható a két szerkesztőség állásfoglalásában. A főszerkesztői posztról menesztett Cătălin Țepelint a két lap munkatársai felállva tapsolták meg, amikor kedden elhagyta a szerkesztőséget.
Az 1924-ben alapított Gazeta Sporturilor napilapot 2018-ban vásárolta fel a Ringier a Dan Voiculescu üzletember-politikus tulajdonában lévő Intact Media Group-tól. A mintegy 12 ezer példányszámban kiadott sportlap portálja a Gsp.ro internetes lap. Az 1990 óta megjelenő, 19 ezer példányban nyomtatott Libertatea bulvárlap 1994 óta tartozik a svájci sajtótröszt portfóliójába.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
szóljon hozzá!