A hamis vagy hamisított termékek Mekkája Románia: évente több mint 800 millió euró értékű hamis márkájú termék talál gazdára az országban – idézi a Digi24 hírtelevízió az európai védjegyhivatal adatait.
2016. december 10., 15:182016. december 10., 15:18
Az emberek egy része azért vásárolja ezeket a sokszor nevetségesen olcsó árucikkeket, mivel az eredetire nem lenne pénze, de akadnak olyanok is, akik egyszerűen csak belesétálnak a csapdába, amúgy pedig eredetinek hiszik a márkajelzést. Pedig minden euró, ami hamisított termékre megy el, ugyanakkora veszteséget okoz az eredeti márkát gyártó cégnek, ezek a pénzügyi veszteségek pedig mintegy 26 ezer ember állását sodorják veszélybe vagy számolják fel.
Mint kiderül, az egyik legveszélyesebb hamisított termék egyben a legelterjedtebb is: a gyógyszerekről van szó. Évente 435 millió euró értékű hamisított orvosság talál gazdára Romániában. Emiatt csaknem 2300 állás szűnik meg, de ami ennél jóval súlyosabb, hogy a vásárlók egészségére hatalmas kockázatot jelentenek ezek a készítmények, amelyek nagy részét az internetről rendelik, de volt példa arra is, hogy gyógyszertárakban találtak hamisított orvosságokat.
Eközben a legtöbb munkahely megszűnéséhez a textiliparban is hatalmas méreteket öltő hamisítási láz vezet, ez a 140 millió eurós piac mintegy 20 ezer munkahelyet veszélyeztet. A Digi24 beszámolója szerint volt példa arra is, hogy hamis ruhák, lábbelik bekerültek a plázákban a márkaboltok kínálatába, és eredetiként értékesítették azokat.
Találunk ugyanakkor hamis kozmetikumokat, szeszes italokat, sporteszközöket, játékokat, illetve ékszereket is. A brüsszeli hatóságok ugyanakkor megpróbálták felmérni azt is, hogy mekkora anyagi kárt okoz Romániában a zeneipari kalózkodás, ám nem sikerült ehhez elég adatot gyűjteniük. Mint ismeretes, az elmúlt évek egyik legnagyobb botránya a nyári ötkarikás játékok idején robbant, amikor kiderült, hogy a román olimpiai csapat hamis márkajelzésű mezekkel utazott el Rióba. A leleplezés után a Román Olimpiai Bizottság elnöke, Alin Petrache be is jelentette lemondását.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!