A hamis vagy hamisított termékek Mekkája Románia: évente több mint 800 millió euró értékű hamis márkájú termék talál gazdára az országban – idézi a Digi24 hírtelevízió az európai védjegyhivatal adatait.
2016. december 10., 15:182016. december 10., 15:18
Az emberek egy része azért vásárolja ezeket a sokszor nevetségesen olcsó árucikkeket, mivel az eredetire nem lenne pénze, de akadnak olyanok is, akik egyszerűen csak belesétálnak a csapdába, amúgy pedig eredetinek hiszik a márkajelzést. Pedig minden euró, ami hamisított termékre megy el, ugyanakkora veszteséget okoz az eredeti márkát gyártó cégnek, ezek a pénzügyi veszteségek pedig mintegy 26 ezer ember állását sodorják veszélybe vagy számolják fel.
Mint kiderül, az egyik legveszélyesebb hamisított termék egyben a legelterjedtebb is: a gyógyszerekről van szó. Évente 435 millió euró értékű hamisított orvosság talál gazdára Romániában. Emiatt csaknem 2300 állás szűnik meg, de ami ennél jóval súlyosabb, hogy a vásárlók egészségére hatalmas kockázatot jelentenek ezek a készítmények, amelyek nagy részét az internetről rendelik, de volt példa arra is, hogy gyógyszertárakban találtak hamisított orvosságokat.
Eközben a legtöbb munkahely megszűnéséhez a textiliparban is hatalmas méreteket öltő hamisítási láz vezet, ez a 140 millió eurós piac mintegy 20 ezer munkahelyet veszélyeztet. A Digi24 beszámolója szerint volt példa arra is, hogy hamis ruhák, lábbelik bekerültek a plázákban a márkaboltok kínálatába, és eredetiként értékesítették azokat.
Találunk ugyanakkor hamis kozmetikumokat, szeszes italokat, sporteszközöket, játékokat, illetve ékszereket is. A brüsszeli hatóságok ugyanakkor megpróbálták felmérni azt is, hogy mekkora anyagi kárt okoz Romániában a zeneipari kalózkodás, ám nem sikerült ehhez elég adatot gyűjteniük. Mint ismeretes, az elmúlt évek egyik legnagyobb botránya a nyári ötkarikás játékok idején robbant, amikor kiderült, hogy a román olimpiai csapat hamis márkajelzésű mezekkel utazott el Rióba. A leleplezés után a Román Olimpiai Bizottság elnöke, Alin Petrache be is jelentette lemondását.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!