A munka adóterhének csökkentését követeli a román kormánytól az Országos Szakszervezeti Tömb
Fotó: Gábos Albin
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) kedden a munka adóterhének csökkentésére szólította fel a kormányt.
2024. október 15., 14:422024. október 15., 14:42
Közleménye szerint a szakszervezet egy tanulmányra alapozta a felhívását. Eszerint Romániában a munka adóterhének részaránya az adóbevételekben 37,5 százalék, ami jóval nagyobb a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamai és a tagjelölt országok 24,3 százalékos átlagánál.
A BNS emlékeztetett arra, hogy
és 5,5-ször volt nagyobbak a nyereségadóból származó összes bevételnél, illetve 1,5-ször nagyobbak az áfabevételeknél. „Ez egy strukturális probléma” – írta közleményében a szakszervezeti szövetség.
Ilyen körülmények között a BNS szerint illuzórikus az az elképzelés, hogy Romániában alacsonyak az adók a jövedelemadó mindössze 10 százalékos szintjének köszönhetően. A szervezet emlékeztetett arra, hogy Romániában a nettó bérek alacsonyabbak, mint néhány magasabb jövedelemadó-kulccsal rendelkező országban.
Romániában ugyanis az államnak fizetendő különböző járulékok a bruttó bér 43 százalékát teszik ki, és csak 57 százalék marad a munkavállalóknak.
A BNS további érve a munka adóterhének csökkentésére az, hogy Romániában az összes munkavállaló mintegy 80 százalékának a fizetése nem éri el a bruttó átlagbért – írja az Agerpres.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
szóljon hozzá!