2012. február 16., 06:342012. február 16., 06:34
Egy bírósági határozat értelmében a munkavállalóknak joguk van 6350 lej végkielégítéshez. Ezt egy kormányzati alap biztosítja majd. A bírósági határozat után a dolgozók megkapják felmondásukat, és a cég átszervezés alá kerül. Ana Sarga, a Romplumb vállalaton belül működő szakszervezet elnöke szerint a dolgozók kiegészítő fizetéseket kapnak majd, és biztosítanak számukra átképzési lehetőséget is. „A bíróság határozata meglepetésként ért bennünket. Az utolsó pillanatig reménykedtünk, hogy a helyzet jobbra fordul. Az egyetlen előnyt a munkások számára a végkielégítés jelenti, de egy ilyen gazdasági helyzetben mégis jobb lett volna egy munkahely” – mondta Ana Sarga.
A fizetésképtelenséget kihirdető bírósági határozat röviddel azután történt, hogy a gazdasági minisztérium többségi részvényese lett a színesfém-feldolgozó üzemnek. A többségi részvények átvétele után a részvényesek gyűlése a tőkeemelés mellett döntött, amely 3,5 milló új részvény kibocsátásával valósulna meg, darabonkénti 2 és fél lejes áron. E kibocsátás 30 nappal a Hivatalos Közlönyben való megjelenés után következik majd. Reghina Apan, egy brókercég szakértője szerint a fizetésképtelenség kihirdetését valószínűleg a Romplumb által felhalmozott adósságok keltették. Szerinte a fizetésképtelenségi eljárás után az ipari termelés viszonylag rövid idő múlva akár újra is indulhat.
A nagybányai Romplumb vállalat az utóbbi években mintegy 60 millió euró állami befektetésben részesült. Ez volt az egyetlen színesfém-feldolgozó üzem az országban, amely elsősorban aranyat, ezüstöt, rezet és wolframot állított elő.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.