Fotó: MTI
Nem sikerült a termelőknek megvásárolniuk a nagyváradi cukorgyárat, a német beruházó az üzem bezárása mellett döntött.
2018. január 16., 10:242018. január 16., 10:24
Bezár a nagyváradi cukorgyár, miután nem sikerült jövedelmezővé tenni – a Pfeifer & Langen német beruházó azonban a Diamant (Gyémánt) márkanevet is magával viszi, és Lengyelországban, valamint Ukrajnában folytatja a termelést. Az érintettek felhívják a figyelmet,
A cukorrépa-termesztők különben próbálták menteni a helyzetet, és tavaly szövetségbe tömörülve tettek ajánlatot a gyár megvásárlására, a tárgyalások azonban kudarcba fulladtak. Mint Dan Corbuţ, a szövetkező 85 gazda egyike a Bihoreanul helyi lapnak január elején elmondta, az árról nem sikerült megállapodásra jutniuk, a kért összeg meghaladta a lehetőségeiket.
„2020-ig a cukorrépa-kultúra értéke meghaladja a hektáronkénti ezer eurót, és jó lett volna kihasználni ezt az időszakot, de miután a tulajdonosok így döntöttek, nincs mit tennünk” – nyilatkozta a sajtónak Alexandru Lukacs, az észak-nyugati régió termelői egyesületének elnöke.
Nicolae Hodişan, a Bihar megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője éppen ezért úgy látja, hogy a gazdáknak nem marad más választásuk, mint áttérni más kultúrákra. Sokuk számára viszont ez hatalmas veszteséggel jár, mivel nem számoltak a gyár bezárásával, és hatalmas összegeket fektettek be a cukorrépa-termesztéssel kapcsolatos eszközökbe.
„Az általunk meghozott erőfeszítések dacára, a helyi menedzsmentnek a németországi vezetőséggel vállvetve, nem sikerült bebizonyítani, hogy a gyár versenyképes és jövedelmező lehet” – ismerte el Takács János, a Zahărul vezetője. A kiszivárgott információk szerint az alkalmazottakat két ütemben bocsátják el, annak függvényében, hogy meddig sikerült feldolgozniuk és értékesíteniük a készleteket.
Sajtóértesülések szerint a Váradról távozó befektetői csoport hat ukrajnai gyárát is bezárta, és négy németországi üzeméből is egyre lakat került.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!