A Viorica Dăncilă vezette kormány elfogadta a differenciált minimálbért
Fotó: Gov.ro
A végzettség és a munkaviszony időtartama függvényében differenciálja a román kormány a minimálbért, egyúttal opcionálissá válik a nők számára, hogy a férfiakhoz képest korábban vonulnak-e nyugdíjba.
2018. november 09., 20:102018. november 09., 20:10
2018. november 10., 08:552018. november 10., 08:55
A munkatörvénykönyvet módosító intézkedésekről pénteki ülésén fogadott el sürgősségi rendeletet a Viorica Dăncilă vezette kormány. A törvénymódosítás hatályba lépése után lehetőség nyílik arra, hogy a felsőfokú végzettséget igénylő állások betöltői számára, vagy a munkaviszony egy bizonyos időtartama felett a kormány magasabb minimálbért szabjon meg.
Az MTI emlékeztet: a munkaügyi és társadalombiztosítási minisztérium a múlt héten tárcaközi jóváhagyásra bocsátott egy olyan határozattervezetet, amely szerint december elsejétől az eddigi 1900 lejről 2080 lejre növelik a bruttó minimálbért. Az erről szóló rendeletet később fogadja el a kabinet.
Egyébként a minimálbér emelése ellenére 2019-ben is 145 lej marad a közlekedési kihágás esetén kirótt büntetőpont értéke. A kormány sajtóirodájának tájékoztatása szerint a büntetőpont értékét továbbra is a 2017-es országos bruttó minimálbér 10 százalékaként számítják ki.
A pénteken elfogadott sürgősségi kormányrendelet ugyanakkor választhatóvá teszi a női munkavállalók számára, hogy a férfiaknál korábban – jelenleg 61 éves korban – kérik-e nyugdíjazásukat, vagy fenntartják munkaviszonyukat 65 éves korukig, vagyis a férfiakra érvényes nyugdíjkorhatárig.
A vállalkozói szféra élesen bírálta a minimálbér újabb emelését, illetve annak végzettség szerinti differenciálását, mondván, hogy a kormány mesterségesen, a termelékenység emelkedése nélkül növeli a béreket, és kizárólag az vezérli, hogy nagyobb adóbevételekre tegyen szert.
Cristina Pârvan, a román üzletemberek egyesületének főtitkára a Digi 24 hírtelevíziónak azt mondta, az intézkedés a „diplomagyáraknak” kedvez és azt a meggyőződést igazolja, hogy jobb „befektetés” egy kétes értékű oklevél, mint a hozzáértés és szakmai tapasztalat megszerzése.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!