2011. október 28., 04:332011. október 28., 04:33
Az uniós alapokkal kapcsolatos ANI-ellenőrzésekről a kormány döntött szerdai ülésén, miután az EB Traian Băsescu államfő és Leonard Orban, az európai ügyek miniszterének tudomására hozta aggodalmait.
A Mediafax hírügynökség hivatalos forrásokból úgy értesült, hogy az EB magas rangú képviselői közölték Băsescuval és Orbannal: sérelmezik, hogy Románia nem ellenőrzi kötelezően az EU strukturális alapjaiból finanszírozott pályázatokkal kapcsolatos esetleges érdekkonfliktusokat, emiatt pedig Románia elveszítheti az EU-tól érkező támogatás egy részét.
Az idézett források szerint a Cotroceni palotában hétfőn lezajlott találkozón Traian Băsescu „rendkívül éles hangnemben” felrótta a minisztereknek, hogy nem vesznek részt az európai alapokból finanszírozott pályázatok ellenőrzésében, és nem győződnek meg arról, hogy az elnyert EU-alapok ne a hivatalos intézmények vezetőinek vagy hozzátartozóinak cégeihez kerüljenek. Az államelnök azt is sérelmezte, hogy az EU-pénzeket nem nagy infrastrukturális beruházásokra fordítják.
Ennek nyomán – a Mediafax által idézett források szerint – a kormány szerdán úgy döntött, hogy a minisztériumok és az összes érintett intézmény együttműködési megállapodást köt az ANI-val, amely kiemelt fontosságú ügyekként kezeli majd az EU-pénzek felhasználásával kapcsolatos ügyeket.
A kormány döntése alapján a Feddhetetlenségi Ügynökség nem csupán a minisztériumoktól és más intézményektől kapott panaszokat ellenőrzi majd, hanem a médiában megjelenő gyanús ügyeket is.
Az egyik leghíresebb érdekkonfliktus az EU-alapokból származó pénzek felhasználásával kapcsolatosan Ioan Botiş egykori munkaügyi miniszter esete, akinek a felesége az általa vezetett egyesületen keresztül 500 ezer euróhoz jutott a munkaügyi minisztériumon keresztül. Az ügy Botiş lemondásához vezetett néhány hónappal korábban.
A legfelsőbb bíróság első ízben hozott olyan ítéletet, amelyben az ANI figyelmeztetése alapján koboztak el jogosulatlannak ítélt vagyont egy vádlottól. A csütörtöki ítélet értelmében 130 ezer dollárt koboztak el a brassói önkormányzat ingatlankezelőjének egykori vezetőjétől, Dan Velétől. Az ítélethez vezető vizsgálat szerint Vele menedzseri mandátuma alatt szerzett jövedelme 82 százalékának eredetét nem tudta igazolni.
Ha a Szociálliberális Unió (USL) hatalomra kerül, nem oszlatja fel az Országos Feddhetetlenségi Ügynökséget (ANI), de nyomást gyakorol rá annak érdekében, hogy független legyen – jelentette be csütörtökön Mihai Voicu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője. Mindezt azzal indokolta, hogy az ellenzék szerint kétes a közszereplők vagyonosodását vizsgáló hatóság semlegessége.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.