Sztrádán lehet haladni Maroskecétől Kolozsvár felé is, ha megépül a hiányzó szakasz Aranyosgyéresig
Fotó: Rab Zoltán
Ha minden jól megy, a Strabag és a Geiger konzorciuma fejezheti be az észak-erdélyi (A3-as) autópálya Maroskece és Aranyosgyéres közti részét.
2022. augusztus 09., 12:272022. augusztus 09., 12:27
Mint ismeretes, a mintegy 15,7 kilométeres aszfaltcsíknak a Straco látott neki, azonban a munkálatok egyharmadánál teljesen „lefulladt”. Az alig valamivel több, mint 15 kilométeres sztrádaszakaszra az első tendert hét évvel ezelőtt, 2015-ben hirdették meg, és még abban az évben kötöttek szerződést a nyertesként kikerült kivitelezővel. A Stracónak tizenkét hónap alatt kellett volna megépítenie a Maros és Kolozs megyét összekötő szakaszt.
Számos egyeztetés és be nem tartott ígéret után a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) tavaly szerződést bontott, ami ellen az érintett vállalkozás óvást emelt. A bíróság előbb felfüggesztette az útügy döntését, később azonban jóváhagyta az alvállalkozók csődeljárási kérését. Az ítélet jogerőre emelte a szerződésbontást, és lehetővé tette az újabb közbeszerzési eljárás meghirdetését. Csakhogy ezzel a jogi hercehurcával újabb egy év telt el úgy, hogy az említett pályaszakasz hiánya valóságos „tölcsérré” alakította a Maroskece és Aranyosgyéres közötti kétsávos országutat.
– mondta el lapunknak tavaly Ionuţ Ciurea, a Pro Infrastruktúra Egyesület elnöke. A beruházást nyomon követő civil szervezet vezetője szerint a román állam is pont olyan hibás, mint a komolytalannak bizonyuló kivitelező, hiszen az egyesület már két évvel ezelőtt felhívta a hatóság figyelmét arra, hogy az alullicitáló Straco képtelen lesz megbirkózni a munkavolumennel.
Hasonló veszély elméletileg nem fenyegeti a versenykiírás újabb nyertespárosát. Mind az osztrák Strabag, mind pedig a német Geiger az elmúlt években már „letudtak” jó pár kilométert a Marosvásárhely és Maroskece közti sztrádából: sem pontosságukra, sem munkájukra nem érkezett komolyabb panasz. Egyébként mindkét cég az ország más részeiben is dolgozik.
Az egyezséget viszont csak azok után köthetik meg a felek, ha lejár az óvások iktatásának és esetleges elbírálásának időszaka. Amennyiben a vesztes jogi kifogást emelt, könnyen megeshet, hogy további egy esztendőt csúszhat a munkálat folytatása.
Az autópálya ezen szakaszára vonatkozó szerződést vissza nem térítendő európai forrásokból finanszírozzák. Amennyiben elkészül a két, már korábban megépült sztrádaszakasz között hiányzó 15,7 kilométeres aszfaltcsík, Marosvásárhelytől a Kolozs megyei Magyarnádasig folyamatos lesz a pálya-összeköttetés. Közben a hazai Spedition UMB Kft. amely az észak-erdélyi sztráda következő, Magyarnádas és a Szilágy megyei Magyarzsombor közti 30 kilométeres szakaszán dolgozik, a munkálatok körülbelül egyharmadánál tart.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!