Sztrádán lehet haladni Maroskecétől Kolozsvár felé is, ha megépül a hiányzó szakasz Aranyosgyéresig
Fotó: Rab Zoltán
Ha minden jól megy, a Strabag és a Geiger konzorciuma fejezheti be az észak-erdélyi (A3-as) autópálya Maroskece és Aranyosgyéres közti részét.
2022. augusztus 09., 12:272022. augusztus 09., 12:27
Mint ismeretes, a mintegy 15,7 kilométeres aszfaltcsíknak a Straco látott neki, azonban a munkálatok egyharmadánál teljesen „lefulladt”. Az alig valamivel több, mint 15 kilométeres sztrádaszakaszra az első tendert hét évvel ezelőtt, 2015-ben hirdették meg, és még abban az évben kötöttek szerződést a nyertesként kikerült kivitelezővel. A Stracónak tizenkét hónap alatt kellett volna megépítenie a Maros és Kolozs megyét összekötő szakaszt.
Számos egyeztetés és be nem tartott ígéret után a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) tavaly szerződést bontott, ami ellen az érintett vállalkozás óvást emelt. A bíróság előbb felfüggesztette az útügy döntését, később azonban jóváhagyta az alvállalkozók csődeljárási kérését. Az ítélet jogerőre emelte a szerződésbontást, és lehetővé tette az újabb közbeszerzési eljárás meghirdetését. Csakhogy ezzel a jogi hercehurcával újabb egy év telt el úgy, hogy az említett pályaszakasz hiánya valóságos „tölcsérré” alakította a Maroskece és Aranyosgyéres közötti kétsávos országutat.
– mondta el lapunknak tavaly Ionuţ Ciurea, a Pro Infrastruktúra Egyesület elnöke. A beruházást nyomon követő civil szervezet vezetője szerint a román állam is pont olyan hibás, mint a komolytalannak bizonyuló kivitelező, hiszen az egyesület már két évvel ezelőtt felhívta a hatóság figyelmét arra, hogy az alullicitáló Straco képtelen lesz megbirkózni a munkavolumennel.
Hasonló veszély elméletileg nem fenyegeti a versenykiírás újabb nyertespárosát. Mind az osztrák Strabag, mind pedig a német Geiger az elmúlt években már „letudtak” jó pár kilométert a Marosvásárhely és Maroskece közti sztrádából: sem pontosságukra, sem munkájukra nem érkezett komolyabb panasz. Egyébként mindkét cég az ország más részeiben is dolgozik.
Az egyezséget viszont csak azok után köthetik meg a felek, ha lejár az óvások iktatásának és esetleges elbírálásának időszaka. Amennyiben a vesztes jogi kifogást emelt, könnyen megeshet, hogy további egy esztendőt csúszhat a munkálat folytatása.
Az autópálya ezen szakaszára vonatkozó szerződést vissza nem térítendő európai forrásokból finanszírozzák. Amennyiben elkészül a két, már korábban megépült sztrádaszakasz között hiányzó 15,7 kilométeres aszfaltcsík, Marosvásárhelytől a Kolozs megyei Magyarnádasig folyamatos lesz a pálya-összeköttetés. Közben a hazai Spedition UMB Kft. amely az észak-erdélyi sztráda következő, Magyarnádas és a Szilágy megyei Magyarzsombor közti 30 kilométeres szakaszán dolgozik, a munkálatok körülbelül egyharmadánál tart.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
szóljon hozzá!