2012. március 12., 11:512012. március 12., 11:51
Mircea Toader, a Demokrata-Liberális Párt (PDL) képviselőházi frakcióvezetője a sajtó kérdésére elmondta, mindössze arról született döntés, hogy júniustól nőnek a bérek, azt azonban a kormány csak a későbbiekben vizsgálja meg, hogy hány százalékkal.
Bejelentésének némiképp ellentmond Kelemen Hunor kulturális miniszter, RMDSZ-elnök és Markó Béla kormányfőhelyettes nyilatkozata, a szövetségi politikusok ugyanis csak annyit mondtak, hogy a koalíciós egyeztetésen valóban szóba került a fizetésemelés ügye, ám csak érintőlegesen, s semmi konkrétumról nem határoztak. Abban azonban ők is egyetértettek, hogy a koalíció valamennyi alakulata támogatja ezt a lépést.
Kelemen Hunor ugyanakkor ismételten arról beszélt, hogy a döntés meghozatala előtt meg kell várni március végét, ugyanis csak az első negyedévi gazdasági eredmények birtokában lehet majd döntést hozni ez ügyben. Amint arról beszámoltunk, a kormánynak eltökélt szándéka a közalkalmazotti fizetések emelése.
Mihai-Răzvan Ungureanu miniszterelnök a hétvégén Mugur Isărescut, a nemzeti bank elnökét arról tájékoztatta, hogy a kabinet mindenképpen megemeli a béreket, hogy azok megközelítsék a megszorító intézkedések részeként bevezetett bércsökkentések előtti szintet, a béremelés mértékéről azonban később döntenek majd.
A kormányfő és a jegybankelnök találkozóján leszögezték: a kormány és a nemzeti bank célja a lakossági fogyasztás serkentése, ezért az ezt szolgáló megoldásokat keresik, a kormányprogramban ugyanakkor csupán a csökkentett bérek visszakerekítése szerepel, a társadalombiztosítási járulék csökkentése – amely az elmúlt héten merült fel lehetséges megoldásként – azonban nem. Emellett a nyugdíjak idei emeléséről sem esett szó a kormány tervei között.
A fizetések kiigazítását az egységes bérezési törvény szellemében kellene meglépni, azaz a béremelésnek nagyobb mértékűnek kellene lennie az alacsony fizetések esetében, ellenkező esetben ugyanis fennmaradnának a hatalmas eltérések, ami feleslegesen elvesztegetetté tenné az elmúlt három évet – jelentette ki tegnap a kormány béremelési szándéka kapcsán Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömörülés elnöke (képünkön). Szerinte amikor Traian Băsescu államfő azzal érvelt, hogy nem minősül populizmusnak az, ha a kormány még idén megemeli a közalkalmazotti fizetéseket, csak azt mutatja meg, hogy mennyire „instabil”, hiszen olyan, mintha elfelejtette volna, mit nyilatkozott egy hónappal korábban. Mint arról beszámoltunk, nemrég Băsescu még óva intette a kormánypártokat bármiféle populista intézkedés meghozatalától a választási kampány jegyében – itt pedig konkrétan a béremelésekre utalt. Ehhez képest múlt heti parlamenti felszólalásában arra kérte a hatalmon levő alakulatokat, találják meg annak a módját, hogy júniustól a megszorítások előtti szintre lehessen emelni a fizetéseket. „Az a tény, hogy a béremelésre az első negyedévi gazdasági mutatók függvényében kerül sor, populista és nem indokolt lépésnek tűnik. Hamis az az állítás, hogy az államelnök a vásárlói erő helyreállítását akarja” – vallja a szakszervezeti elnök, aki szerint az egységes bérezési törvény alkalmazása lenne jelenleg a legjobb megoldás. Ugyanakkor – hívta fel a figyelmet Hossu – a béremelésre nemcsak a köz-, hanem a magánszférában is sort kellene keríteni. Erre pedig szerinte a minimálbér emelése lenne a legmegfelelőbb megoldás. |
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.