Nagy összegű adócsalás. Ezúttal a fuvarmegosztókra „szállt rá” az adóhatóság
Fotó: Farkas Orsolya
Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak. A műsorban a tárcavezető – aki szavai szerint maga is használja a fuvarmegosztó alkalmazásokat – rámutatott: a lebukott cégek úgy jutottak jövedelemhez, hogy nem fizettek adót Romániában.
2025. március 25., 14:582025. március 25., 14:58
„Ha megrendelem a két applikáción (valószínűleg a két legismertebb fuvarmegosztó alkalmazásra, az Uberre és a Boltra utalt – szerk. megj.) keresztül az autót, hogy elmenjek A-ból B-be, a pénz, amit kifizetek a kártyámról – és azt hiszem, hogy ez egy szuperadóztatott tevékenység, mert a kártyámmal fizettem – a külföldi céghez megy, amelyik a platformot kezeli, majd visszatér Romániába a vállalkozáshoz, amelyik működteti az illető flottát az illető városban” – fejtette ki Tánczos Barna.
ami nem jutott el az államkasszába, vagyis az érintett cég nem fizetett például jövedelemadót, áfát, és a sofőrök jövedelme után nem adózott.
Több tucat Bolt-sofőr tüntetett pénteken Szatmárnémetiben az alacsonynak tartott minimális fuvardíj, illetve az utazásmegosztó vállalat által kért részesedés mértéke miatt.
„A szolgáltatást a sofőrrel közvetlenül kapcsolatban álló cég nyújtja. Mindenkit el fognak kapni, 100 százalékig biztos, mert megvan az adatbázis, van egy új európai irányelv is, amely kötelezi ezeket a cégeket, hogy adják meg az adatokat az adóhatóságnak. És minden cég, amelyik akár egy lejt is elvett a platformon az autóért, amelyik elvisz A pontból B pontba, regisztrált az adóhatóságnál, és mindegyiket ellenőrizni fogják” – szögezte le Tánczos Barna.
Tánczos azt követően szólalt meg a televíziós műsorban a témáról, hogy az ANAF csalásellenes osztálya a múlt héten jelentette be, hogy egy ilfovi cég, amely az Uber és a Bolt platformokon tevékenykedett, több mint 2,41 millió lejes kárt okozott az állami költségvetésnek. A cég nem regisztrált áfafizetésre, nem nyújtott be adóbevallást, és törvényes dokumentumok nélkül foglalkoztatott mintegy 120 alkalmazottat.
Románia hosszú évek várakozása után lehetővé tette a nem uniós országokból származó külföldiek számára, hogy taxisofőrként vagy Uber/Bolt-sofőrként dolgozzanak, megváltoztatva az engedély megszerzésének szabályait ezen a területen.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!