Nagy összegű adócsalás. Ezúttal a fuvarmegosztókra „szállt rá” az adóhatóság
Fotó: Farkas Orsolya
Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak. A műsorban a tárcavezető – aki szavai szerint maga is használja a fuvarmegosztó alkalmazásokat – rámutatott: a lebukott cégek úgy jutottak jövedelemhez, hogy nem fizettek adót Romániában.
2025. március 25., 14:582025. március 25., 14:58
„Ha megrendelem a két applikáción (valószínűleg a két legismertebb fuvarmegosztó alkalmazásra, az Uberre és a Boltra utalt – szerk. megj.) keresztül az autót, hogy elmenjek A-ból B-be, a pénz, amit kifizetek a kártyámról – és azt hiszem, hogy ez egy szuperadóztatott tevékenység, mert a kártyámmal fizettem – a külföldi céghez megy, amelyik a platformot kezeli, majd visszatér Romániába a vállalkozáshoz, amelyik működteti az illető flottát az illető városban” – fejtette ki Tánczos Barna.
ami nem jutott el az államkasszába, vagyis az érintett cég nem fizetett például jövedelemadót, áfát, és a sofőrök jövedelme után nem adózott.
Több tucat Bolt-sofőr tüntetett pénteken Szatmárnémetiben az alacsonynak tartott minimális fuvardíj, illetve az utazásmegosztó vállalat által kért részesedés mértéke miatt.
„A szolgáltatást a sofőrrel közvetlenül kapcsolatban álló cég nyújtja. Mindenkit el fognak kapni, 100 százalékig biztos, mert megvan az adatbázis, van egy új európai irányelv is, amely kötelezi ezeket a cégeket, hogy adják meg az adatokat az adóhatóságnak. És minden cég, amelyik akár egy lejt is elvett a platformon az autóért, amelyik elvisz A pontból B pontba, regisztrált az adóhatóságnál, és mindegyiket ellenőrizni fogják” – szögezte le Tánczos Barna.
Tánczos azt követően szólalt meg a televíziós műsorban a témáról, hogy az ANAF csalásellenes osztálya a múlt héten jelentette be, hogy egy ilfovi cég, amely az Uber és a Bolt platformokon tevékenykedett, több mint 2,41 millió lejes kárt okozott az állami költségvetésnek. A cég nem regisztrált áfafizetésre, nem nyújtott be adóbevallást, és törvényes dokumentumok nélkül foglalkoztatott mintegy 120 alkalmazottat.
Románia hosszú évek várakozása után lehetővé tette a nem uniós országokból származó külföldiek számára, hogy taxisofőrként vagy Uber/Bolt-sofőrként dolgozzanak, megváltoztatva az engedély megszerzésének szabályait ezen a területen.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!