Fotó: Rostás Szabolcs
Jelentős számban járnak át a környező országokba – többek között Romániába – tankolni a magyarországi sofőrök az árkülönbségek miatt sajtóbeszámolók szerint.
2023. január 10., 18:002023. január 10., 18:00
Az RTL Klub kereskedelmi csatorna beszámolója alapján az Index portál arról írt kedden, hogy a magyarországi benzinárstop eltörlése után beindult a „negatív benzinturizmus”, ami annyit tesz, hogy a határ mellett élő magyarok közül egyre többen tankolnak külföldön, mivel a szomszédos országokban olcsóbban lehet üzemanyaghoz jutni, mint Magyarországon. Mint ismeretes, az Orbán-kormány tavaly december 7-ei hatállyal megszüntette az egy évvel korábban bevezetett ársapkát, amelynek köszönhetően egységesen 480 forintba (akkori árfolyamon 6,5 lej, jelenleg 1 lej 80 forint) került a benzin és a gázolja literenkénti ára.
Azóta fordult a kocka. Az Index beszámolója szerint jelenleg Szlovákiában a 95-ös benzin körülbelül 50, a gázolaj 60 forinttal olcsóbb, Romániában pedig a benzinen literenként 100 (1,25 lej), a gázolajon pedig akár 110 forintot (1,37 lej) is spórolhatnak a magyar–román határon átkelő járművezetők. Az anyaországi kutaknál a 95-ös oktánszámú benzin jelenleg literenként 652 forintba (8,15 lej), míg a gázolaj 720 forintba (9 lej) kerül.
A portál közölte, a drávaszabolcsi határátkelő után található első horvátországi benzinkúton – ahol a 95-ös benzin literenként 118, a gázolaj 122 forinttal olcsóbb, mint Magyarországon – egyre több magyar rendszámú autó fordul meg. A magyar–román–szerb hármashatár közelében fekvő Kübekháza polgármestere arról számolt be, hogy a település lakói a tankoláson kívül sokszor a bevásárlást is Romániában végzik az olcsóbb árak miatt.
– idézte az Index Molnár Róbert polgármestert. Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára úgy nyilatkozott, leginkább a 27 százalékos általános forgalmi adóval (áfa) magyarázható, hogy a környező országokban jóval olcsóbb az üzemanyag, mint Magyarországon.
Romániában az év elején átlagosan mintegy 0,30 lejjel drágult az üzemanyag, miután a bukaresti kormány megszüntette az árkompenzációt. A Nicolae Ciucă vezette kabinet még tavaly júliusban vezette be a 0,50 lejes támogatást, amelynek a felét vállalta át az állam, 25 banit a kereskedőkre hárítottak. A január elsejei áremelkedés nyomán a 95-ös oktánszámú benzint már 6,39 lejért, míg a standard gázolajat 7,50 lejért forgalmazzák literenként a hazai kőolajipari társaságok. Romániában 19 százalékos az üzemanyagok jövedéki adója, és tavaly – miután meredeken drágulni kezdett a benzin és a gázolaj – voltak kezdeményezések, hogy ezt csökkentsék 5 százalékra, de a kormány nem támogatta.
Több mint 0,30 lejjel emelkedett a benzin és a gázolaj literenkénti ára a romániai töltőállomásoknál 2023. januárjának első napján az állami kompenzáció megszüntetésének hatására. Nőtt az áfa a vendéglátóiparban, de az üdítőitalok esetében is.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!