Fotó: Rostás Szabolcs
Jelentős számban járnak át a környező országokba – többek között Romániába – tankolni a magyarországi sofőrök az árkülönbségek miatt sajtóbeszámolók szerint.
2023. január 10., 18:002023. január 10., 18:00
Az RTL Klub kereskedelmi csatorna beszámolója alapján az Index portál arról írt kedden, hogy a magyarországi benzinárstop eltörlése után beindult a „negatív benzinturizmus”, ami annyit tesz, hogy a határ mellett élő magyarok közül egyre többen tankolnak külföldön, mivel a szomszédos országokban olcsóbban lehet üzemanyaghoz jutni, mint Magyarországon. Mint ismeretes, az Orbán-kormány tavaly december 7-ei hatállyal megszüntette az egy évvel korábban bevezetett ársapkát, amelynek köszönhetően egységesen 480 forintba (akkori árfolyamon 6,5 lej, jelenleg 1 lej 80 forint) került a benzin és a gázolja literenkénti ára.
Azóta fordult a kocka. Az Index beszámolója szerint jelenleg Szlovákiában a 95-ös benzin körülbelül 50, a gázolaj 60 forinttal olcsóbb, Romániában pedig a benzinen literenként 100 (1,25 lej), a gázolajon pedig akár 110 forintot (1,37 lej) is spórolhatnak a magyar–román határon átkelő járművezetők. Az anyaországi kutaknál a 95-ös oktánszámú benzin jelenleg literenként 652 forintba (8,15 lej), míg a gázolaj 720 forintba (9 lej) kerül.
A portál közölte, a drávaszabolcsi határátkelő után található első horvátországi benzinkúton – ahol a 95-ös benzin literenként 118, a gázolaj 122 forinttal olcsóbb, mint Magyarországon – egyre több magyar rendszámú autó fordul meg. A magyar–román–szerb hármashatár közelében fekvő Kübekháza polgármestere arról számolt be, hogy a település lakói a tankoláson kívül sokszor a bevásárlást is Romániában végzik az olcsóbb árak miatt.
– idézte az Index Molnár Róbert polgármestert. Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára úgy nyilatkozott, leginkább a 27 százalékos általános forgalmi adóval (áfa) magyarázható, hogy a környező országokban jóval olcsóbb az üzemanyag, mint Magyarországon.
Romániában az év elején átlagosan mintegy 0,30 lejjel drágult az üzemanyag, miután a bukaresti kormány megszüntette az árkompenzációt. A Nicolae Ciucă vezette kabinet még tavaly júliusban vezette be a 0,50 lejes támogatást, amelynek a felét vállalta át az állam, 25 banit a kereskedőkre hárítottak. A január elsejei áremelkedés nyomán a 95-ös oktánszámú benzint már 6,39 lejért, míg a standard gázolajat 7,50 lejért forgalmazzák literenként a hazai kőolajipari társaságok. Romániában 19 százalékos az üzemanyagok jövedéki adója, és tavaly – miután meredeken drágulni kezdett a benzin és a gázolaj – voltak kezdeményezések, hogy ezt csökkentsék 5 százalékra, de a kormány nem támogatta.
Több mint 0,30 lejjel emelkedett a benzin és a gázolaj literenkénti ára a romániai töltőállomásoknál 2023. januárjának első napján az állami kompenzáció megszüntetésének hatására. Nőtt az áfa a vendéglátóiparban, de az üdítőitalok esetében is.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!