Fotó: Agerpres
2011. november 09., 07:312011. november 09., 07:31
Hétfőn ugyanis a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott egyeztetést követően még a kabinet több tagja is azt előlegezte meg, hogy amennyiben a gazdasági körülmények megengedik, áprilisban megvizsgálják a bérek és a nyugdíjak legalább az infláció mértékével megegyező növelését. Az ellenzéki szociáldemokraták és nemzeti liberálisok a tegnapi képviselőházi végszavazást követően bejelentették, az alkotmánybíróságon fognak jogorvoslatot kérni. Eugen Nicolăescu, a liberálisok frakcióvezető-helyettese szerint ugyanis a most elfogadott jogszabály mentén jövőre nem indexálják a nyugdíjakat, mint ahogy a közalkalmazottak sem kapják vissza a fizetésükből 2010-ben levont 25 százalék visszamaradt hányadát.
Nem így látja a helyzetet azonban Erdei Doloczki István képviselő, az alsóház költségvetési bizottságának RMDSZ-es tagja, aki szerint a bérek és nyugdíjak befagyasztása egyáltalán nem jelenti azt, hogy a gazdaság megfelelő alakulása mellett 2012 második felétől ne lehessen emelni az illetményeket. Erdei a Krónika kérdésére elmondta, a jogszabály elfogadása beleillik a kormánynak az elmúlt időben oly sokat hangoztatott elővigyázatossági politikájába, s a bér- és nyugdíjbefagyasztás szerepel majd a 2012-es évi költségvetéstervezetében, amelyen már dolgozik a kormány, s amelynek sarokszámaira az ország nemzetközi hitelezői is rábólintottak az elmúlt napokban. „Most az az elgondolás, hogy elővigyázatos költségvetéssel indulunk a következő évben. Ez egyben azt is jelenti, hogy a költségvetési hiányt nem a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékában jelöljük meg, hanem jóval kisebb, 1,9–2 százalék körüli deficitcélt állapítunk meg. Az első negyedév után pedig vissza lehet térni a döntésekre, s várhatóan áprilisban majd újra megvitatjuk, hogy emelhetjük-e a béreket, nyugdíjakat” – fogalmazott az RMDSZ-es politikus, aki elképzelhetőnek tartja, hogy erre sor is kerüljön. „Van esély a fejlődésre. Már több beruházást is tervbe vettek, s közöttük zöld mezős befektetések is vannak. Valami megmozdult” – adott hangot derűlátásának Erdei. Hozzátette: sok múlik ugyanakkor az államon is, azon, hogy mennyi pénzt tud behajtani.
„Az adófizetést fel kell gyorsítani, minél nagyobb összegeket kell behajtani, hiszen az államnak annyi pénz áll a rendelkezésére, amennyit az államkasszába befizetnek” – fogalmazott a szakember. Amint arról lapunkban beszámoltunk, hétfőn Jeffrey Franks, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) romániai küldöttségének vezetője is úgy nyilatkozott, hogy minél több adólejt kell behajtani, s az IMF is oda fog figyelni az adóhatóság működésének hatékonyabbá tételére. Erdei szerint egyébként Romániában az is gondot jelent, hogy a nyugati államok polgáraival ellentétben, a romániai lakosság számára nem elsődleges a különböző adók, illetékek befizetése – míg tőlünk nyugatabbra előbb ezeket kifizetik, s a visszamaradó összegből gazdálkodnak, nálunk ez pont fordítva működik. „Mentalitásváltás is szükséges” – vallja a politikus.
A költségvetési bizottság tagjától ugyanakkor azt is megtudtuk, hogy a kormány megtakarítási politikája nem merül ki a bérek és nyugdíjak befagyasztásában. Amellett, hogy hatályban maradnak azok az előírások, amelyek szerint a közalkalmazottak nem részesülhetnek prémiumban, étkezési utalványban, üdülési csekkben, más költségvetési juttatásokat is megvontak a tegnap elfogadott rendelettel a képviselők. A Szatmár megyei honatya elmondta, hogy a nyugdíjasok ezentúl csak három ingyenes menettérti utazásban, vagyis hat útban részesülnek, s a forradalmárok juttatását is felfüggesztik, csak azok részesülnek jövőre támogatásban, akik megsérültek a forradalom idején, illetve azok is megkapják illetményeiket, akik az 1989-es rendszerváltás alkalmával hozzátartozójukat veszítették el.
„Most óvatosságra van szükség, hogy ne jussunk Görögország sorsára” – szögezte le Erdei. Kérdésünkre, hogy mi történik, ha a jövő év első negyedévi gazdasági mutatói mégsem teszik majd lehetővé a bér- és nyugdíjemelést, a kormány – választási év lévén – meglépi-e ezt mégis, a politikus két forgatókönyvet vázolt fel, amelyek közül – mint hangsúlyozta – mindenki „a szíve szerint magyarázhatja” a történéseket. Az egyik szerint a kormány visszatartja az eredményt a kampányra, pedig már most emelhetne, a másik szerint pedig jelenleg valóban elővigyázatosság szükséges.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.