A kiszivárgott információk szerint a kormány képviselői három lehetséges forgatókönyvvel érkeztek hétfőn a szakszervezetekkel és a munkáltatói szövetségekkel a minimálbérről folytatott tárgyalásokra.
2016. november 28., 20:102016. november 28., 20:10
2016. november 28., 20:562016. november 28., 20:56
Az első opciójuk a garantált legkisebb fizetésnek a jelenlegi bruttó 1250 lejes szinten való befagyasztása 2017-ben is. Egy 10 százalékos emeléssel a második forgatókönyv szerint 1375 lejre nőne, a harmadik forgatókönyvben rögzített 20 százalékos növelés pedig 1500 lejes minimálbért eredményezne. A kormány hétfőn késő délutáni közleménye szerint a munkáltatóknak és a szakszervezeteknek két hét áll rendelkezésükre, hogy benyújtsák javaslataikat.
A Profit.ro portál által idézett, a kormány berkeiből kiszivárgott elemzés szerint azonban a 10 százalékos minimálbér-emelés 2,3 százalékkal csökkentené a munka termelékenységét, mivel a munkaerővel járó kiadások bővülése Romániában nem jár együtt a termelékenység bővülésével, sőt az eddig tapasztalatok szerint sokszor vissza is esik a teljesítmény. Ugyanakkor a gazdasági és pénzügyi hírportál által idézett kormányzati dokumentum arra is felhívja a figyelmet, hogy makrogazdasági szempontból az árak emelkedése jelenti a legnagyobb veszélyt, mivel a munkáltatók a megnövekedett bérkiadásokat rögtön a fogyasztókra hárítanák át.
Emellett reális problémát jelentenek az elbocsátások is, ha egy cégvezető nem tudja megfizetni a beosztottjait, kénytelen néhányuktól megválni. A kormány becslései szerint 2016 októberében 1 541 126 és 1 563 770 között van azoknak a romániai alkalmazottaknak a száma, akiknek a munkaszerződésében minimálbér áll.
Amint arról korábban beszámoltunk, a România Tv birtokába jutott dokumentum szerint a felek egy 100 lejes, azaz 8 százalékos emelésben egyezhetnek ki, miután az 1450 lejes szint biztosítása a bukaresti illetékesek szerint jelentősen torzítaná a munkaerőpiacot, hiszen egyik napról a másikra az alkalmazottak 29,95 százaléka részesülne munkájáért minimálbérben.
A technokrata kabinet szerint még egy 12 százalékos béremelés sem lenne méltányos, hisz akkor is elérné a munkavállalók 18,5 százalékát a minimálbérért dolgozók aránya. A kiszivárgott információk szerint így az egyetlen forgatókönyv maradt terítéken, éspedig a minimálbér 8 százalékkal, 1350 lejre történő emelése. A kormány számításai szerint így „csak” 52 506-tal nőne a minimálbérért dolgozók száma.
Jelenleg bruttó 1250 lej a minimálbér, erre a szintre tavaly májusban nőtt az addigi 1050 lejről. Ám Románia továbbra is a sereghajtók között található az Európai Unióban, Bulgária után ugyanis még mindig itt a legkisebb a minimálbér.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!