A kiszivárgott információk szerint a kormány képviselői három lehetséges forgatókönyvvel érkeztek hétfőn a szakszervezetekkel és a munkáltatói szövetségekkel a minimálbérről folytatott tárgyalásokra.
2016. november 28., 20:102016. november 28., 20:10
2016. november 28., 20:562016. november 28., 20:56
Az első opciójuk a garantált legkisebb fizetésnek a jelenlegi bruttó 1250 lejes szinten való befagyasztása 2017-ben is. Egy 10 százalékos emeléssel a második forgatókönyv szerint 1375 lejre nőne, a harmadik forgatókönyvben rögzített 20 százalékos növelés pedig 1500 lejes minimálbért eredményezne. A kormány hétfőn késő délutáni közleménye szerint a munkáltatóknak és a szakszervezeteknek két hét áll rendelkezésükre, hogy benyújtsák javaslataikat.
A Profit.ro portál által idézett, a kormány berkeiből kiszivárgott elemzés szerint azonban a 10 százalékos minimálbér-emelés 2,3 százalékkal csökkentené a munka termelékenységét, mivel a munkaerővel járó kiadások bővülése Romániában nem jár együtt a termelékenység bővülésével, sőt az eddig tapasztalatok szerint sokszor vissza is esik a teljesítmény. Ugyanakkor a gazdasági és pénzügyi hírportál által idézett kormányzati dokumentum arra is felhívja a figyelmet, hogy makrogazdasági szempontból az árak emelkedése jelenti a legnagyobb veszélyt, mivel a munkáltatók a megnövekedett bérkiadásokat rögtön a fogyasztókra hárítanák át.
Emellett reális problémát jelentenek az elbocsátások is, ha egy cégvezető nem tudja megfizetni a beosztottjait, kénytelen néhányuktól megválni. A kormány becslései szerint 2016 októberében 1 541 126 és 1 563 770 között van azoknak a romániai alkalmazottaknak a száma, akiknek a munkaszerződésében minimálbér áll.
Amint arról korábban beszámoltunk, a România Tv birtokába jutott dokumentum szerint a felek egy 100 lejes, azaz 8 százalékos emelésben egyezhetnek ki, miután az 1450 lejes szint biztosítása a bukaresti illetékesek szerint jelentősen torzítaná a munkaerőpiacot, hiszen egyik napról a másikra az alkalmazottak 29,95 százaléka részesülne munkájáért minimálbérben.
A technokrata kabinet szerint még egy 12 százalékos béremelés sem lenne méltányos, hisz akkor is elérné a munkavállalók 18,5 százalékát a minimálbérért dolgozók aránya. A kiszivárgott információk szerint így az egyetlen forgatókönyv maradt terítéken, éspedig a minimálbér 8 százalékkal, 1350 lejre történő emelése. A kormány számításai szerint így „csak” 52 506-tal nőne a minimálbérért dolgozók száma.
Jelenleg bruttó 1250 lej a minimálbér, erre a szintre tavaly májusban nőtt az addigi 1050 lejről. Ám Románia továbbra is a sereghajtók között található az Európai Unióban, Bulgária után ugyanis még mindig itt a legkisebb a minimálbér.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!