2012. március 16., 08:022012. március 16., 08:02
Ennek legfőbb oka a finanszírozás megszakítása, illetve a területek körül kialakult viták voltak, ugyanakkor a gazdasági válság hatására megjelent éles piaci konkurencia is hozzájárul a csődhöz. A fennálló helyzet nemcsak az ingatlanfejlesztők, hanem a hitelezők számára is számos nehézséget jelent, a kintlevőségek értéke ugyanis több millió lejre tehető.
Kolozsváron, a Haşdeu diáknegyed környékén jelöltek ki az Akademia Center bevásárlóközpont számára mintegy négyhektárnyi területet. A 30 millió eurós projekt 2006-ban indult, a fejlesztő Nisco Invest vállalat illetékesei pedig akkor úgy nyilatkoztak, a pláza a szükséges engedélyek megszerzésétől számított legkevesebb három éven belül elkészül majd, ehhez képest a kivitelezőknek mindössze az épület alapzatát sikerült befejezniük.
Az időközben csődbe jutott vállalat kintlevőségei meghaladják a 35 millió lejt, a cég vezetőségének például 13,8 millió lejt kellene fizetnie a Román Kereskedelmi Banknak (BCR), 70 ezer lejt a Transilvania Banknak, illetve 2,6 millió lejt a BRD-Groupe Société Générale Banknak, a pénzintézetek mellett ugyanakkor négy magáncégnek is tartozik a fejlesztő. A BCR egyébként nemrég a kintlevőségekkel foglalkozó Kruk International vállalatot bízta meg a Nisco Invest adósságának rendezésével.
Az ingatlanfejlesztő jelentős mértékű vesztesége elsősorban a valutaárfolyam ingadozásának tudható be, emellett korábban a helyi önkormányzat is késlekedett a kijelölt terület üzemeltetésre való átengedésével. Az elképzelések szerint a tervezett bevásárlóközpontban az üzlethelyiségek mellett irodák és orvosi rendelők is helyet kaptak volna.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.