Fotó: Pixabay.com
Alig indult be, máris korrekcióra szorul a kis- és közepes vállalkozások megsegítésére kidolgozott IMM Invest – a kormányprogram nehézkes rajtja után a hatóságok a módosításoktól a gazdaság felpörgetését célzó hiteligénylések felpörgését remélik.
2020. május 27., 13:282020. május 27., 13:28
Az Orban-kormány szerdai ülésén tárgyalja a program szabályozását javító jogszabályt. Florin Cîţu pénzügyminiszter ennek kapcsán a kormányülés első felében elmondta, az új előírások bevezetésével két akadályt számolnak fel a programban. Az egyik töröli azt a követelményt, amely szerint a hiteligénylő minden ingó és ingatlan vagyonára ki kell terjeszteni a jelzálogot.
– tette hozzá magyarázatképpen Ludovic Orban miniszterelnök.
A pénzügyminiszter szerint a második módosítás a támogatásban részesülő vállalkozások kategóriáira vonatkozik:
– jelentette be Florin Cîţu.
Amint arról a hét elején beszámoltunk, igen nehézkesen indult be az IMM Invest program. A bankok a bürokráciát és az egyszerre benyújtott nagy mennyiségű iratcsomót tették felelőssé. A hét végén Sergiu Oprescu, a Román Bankszövetség (ARB) elnöke is arról beszélt, hogy két hét alatt annyi igénylés érkezett a romániai bankokhoz, mint normálisan hat hónap leforgása alatt.
Szakemberek szerint viszont a pénzintézetek azért sem sietnek ezeknek a dossziéknak az elbírálásával, mivel sokkal kevésbé jövedelmezőek számukra ezek a hitelek, mint a saját konstrukcióik, a befolyó kamat jócskán elmarad a nem IMM Invest keretében adott kölcsönökétől.
Lassan indul be a kis- és közepes vállalkozások megsegítésére irányuló kormányprogram, az IMM Invest. A bankok a bürokráciát és az egyszerre benyújtott nagy mennyiségű iratcsomót teszik felelőssé.
Dumitru Nancu, a programot lebonyolító állami garancialap (FNGCIMM) vezérigazgatója különben úgy látja, a program csúcspontja az első félév végére vagy a második félév elejére várható, amikor a bankok is gyorsabban ki fogják tudni értékelni a pályázatokat, ugyanis automatizálták a rendszert.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!