Fotó: Pixabay.com
Alig indult be, máris korrekcióra szorul a kis- és közepes vállalkozások megsegítésére kidolgozott IMM Invest – a kormányprogram nehézkes rajtja után a hatóságok a módosításoktól a gazdaság felpörgetését célzó hiteligénylések felpörgését remélik.
2020. május 27., 13:282020. május 27., 13:28
Az Orban-kormány szerdai ülésén tárgyalja a program szabályozását javító jogszabályt. Florin Cîţu pénzügyminiszter ennek kapcsán a kormányülés első felében elmondta, az új előírások bevezetésével két akadályt számolnak fel a programban. Az egyik töröli azt a követelményt, amely szerint a hiteligénylő minden ingó és ingatlan vagyonára ki kell terjeszteni a jelzálogot.
– tette hozzá magyarázatképpen Ludovic Orban miniszterelnök.
A pénzügyminiszter szerint a második módosítás a támogatásban részesülő vállalkozások kategóriáira vonatkozik:
– jelentette be Florin Cîţu.
Amint arról a hét elején beszámoltunk, igen nehézkesen indult be az IMM Invest program. A bankok a bürokráciát és az egyszerre benyújtott nagy mennyiségű iratcsomót tették felelőssé. A hét végén Sergiu Oprescu, a Román Bankszövetség (ARB) elnöke is arról beszélt, hogy két hét alatt annyi igénylés érkezett a romániai bankokhoz, mint normálisan hat hónap leforgása alatt.
Szakemberek szerint viszont a pénzintézetek azért sem sietnek ezeknek a dossziéknak az elbírálásával, mivel sokkal kevésbé jövedelmezőek számukra ezek a hitelek, mint a saját konstrukcióik, a befolyó kamat jócskán elmarad a nem IMM Invest keretében adott kölcsönökétől.
Lassan indul be a kis- és közepes vállalkozások megsegítésére irányuló kormányprogram, az IMM Invest. A bankok a bürokráciát és az egyszerre benyújtott nagy mennyiségű iratcsomót teszik felelőssé.
Dumitru Nancu, a programot lebonyolító állami garancialap (FNGCIMM) vezérigazgatója különben úgy látja, a program csúcspontja az első félév végére vagy a második félév elejére várható, amikor a bankok is gyorsabban ki fogják tudni értékelni a pályázatokat, ugyanis automatizálták a rendszert.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!