A romániai fiatalok körében nagyon alacsony a vállalkozói kedv, elijeszti őket a bürokrácia, a túl szigorú ellenőrzések – fogalmazta meg a Krónika megkeresésére Karácsony Zsolt, a Junior Business Club (JBC) elnöke.
2016. december 19., 17:122016. december 19., 17:12
Az elmúlt hétvégén a JBC – partnerségben a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával – immár negyedik alkalommal díjazta a legeredményesebb háromszéki fiatal vállalkozókat; a pozitív példák felmutatásával arra ösztönznék a fiatalokat, hogy próbáljanak szerencsét az üzleti életben.
A JBC felhívására regisztrált vállalkozások közül az évi forgalom, nyereség és az alkalmazottak száma alapján választották ki a nyerteseket. Idén az év fiatal vállalkozója Diószegi Tibor (Panprod Kft.), aki hagyományos székely termékeket forgalmaz a román megyékben, a második és a harmadik helyezettek Kiss-Bartha Annamária (Solfarm Kft.) és Csiszár-Péter Anikó (Elitagro Kft.), akik mezőgazdaságban vállalkoznak.
„A fiatalokat elijeszti a nagy bürokrácia, a sok papírmunka, hogy a vállalkozás indítása és működtetése nem elég átlátható, másrészt a szigorú ellenőrzések, a hatalmas bírságok is elveszik a kedvüket a vállalkozástól” – részletezte Karácsony Zsolt. Szerinte az első három év egy cég életében tanulóévnek számít, ebben az időszakban a hatóságok, az ellenőrök tanácsokkal kellene segítsék a kezdő vállalkozókat: ha téved, ne bírságolják, csak figyelmeztetésben részesítsék, de ez nem így történik, hanem egyből borsos pénzbírságokkal elbátortalanítják őket. A JBC elnöke szerint szerepe van a sajtónak is, amely inkább a negatív példákat emeli ki, ezért a fiatalok egyre inkább ódzkodnak a felelősségvállalástól.
Karácsony Zsolt nagyon fontosnak tartja, hogy a székelyföldi vállalkozók vagy a munkatársaik tanuljanak meg jól románul és angolul, és merjenek a termékeikkel kilépni a megyehatáron, az országban, sőt külföldön keressenek piacot. Pozitívumként említette, hogy Székelyföldön sok gazdasági szervezet működik, ezek segíthetnek tudással, információval. A JBC elnöke felhívta a figyelmet, hogy a jövőben sok pályázati lehetőség lesz a kezdő vállalkozóknak, és azt tanácsolja, hogy akinek ötlete van, már most vesse papírra, írja meg az üzleti tervet, készüljön a kiírásra.
Jön a második generáció
A befutott, „régiséggel” rendelkező háromszéki vállalkozások tulajdonosai általában már gondoskodtak az utánpótlásról – vallja eközben Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, aki fontosnak tartja, hogy a fiatal nemzedék átvegye a stafétát, hiszen – mint hangsúlyozta – ellenkező esetben a vállalkozás idegen kézbe kerül vagy bezár, és ez nem használ a térség gazdaságának.
Vissza kell forgatni a nyereséget
„Időt, energiát és pénzt kell visszafordítani a vállalkozásba, hogy az sikeres lehessen” – szögezte le a Krónikának Diószegi Tibor, az év fiatal vállalkozója címet kiérdemlő üzletember, akit a siker titkáról faggatunk. Mint kiemelte, egy jót ötlettel érdemes belevágni – Háromszéken, a Székelyföldön még nagyon sok rés van, amit kihasználva a fiatalok betörhetnek a gazdasági életbe. Például nincs liba- vagy kacsafarm – hívta fel a vállalkozó kedvűek figyelmét.
Diószegi Tibor szerint ugyanakkor a vállalkozást folyamatosan fejleszteni kell, és jó, ha az több lábon áll. Ő két üzlettel kezdte Buzăuban és Ploiești-en, jelenleg nyolc saját üzletben forgalmaz hagyományos székely termékeket, többek között testvére, Diószegi László pityókás házikenyerét és a gyergyószentmiklósi Székely Falat hústermékeit, valamint a szintén gyergyói Karpaten Milk sajtokat, Bukarestben pedig három franchise üzlete működik.
Nemcsak az országot, hanem egész Európát járja eközben a Diószegi Csárda utazó lacikonyhával, és kisüzemében napi 1500-2000 szendvicset gyártanak. Diószegi Tibor arra biztatja a fiatalokat, hogy vállalkozzanak, az ugyanis bár nehezebb, de jobb megélhetést biztosít, mint alkalmazottként dolgozni, vagy éppen külföldön szerencsét próbálni.
Évet értékelt a Junior Business Club
A Business Café programsorozat, az Üzleti Tervek Versenye, a Workshop tábor, a borkóstolóval egybekötött kapcsolatépítő estek a Junior Business Club hagyományos rendezvényei, és ezek színvonala évről évre emelkedik – fogalmazta meg a díjátadással egybekötött évértékelőn Karácsony Zsolt. Mint a JBC elnöke hangsúlyozta, idén is számos hasznos információval látták el a tagokat, és az érdeklődő fiatalokat az aktuális gazdasági helyzetről, a trendekről, az üzleti és a finanszírozási lehetőségekről. A tagok kedvezményesen több gazdasági rendezvényen és képzésen vehettek részt a partnerkapcsolatoknak köszönhetően.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
szóljon hozzá!