Fotó: Gábos Albin
„Vicc, ami Romániában történik” – szögezte le a Krónikának nyilatkozó adószakértő, amikor hétfőn annak kapcsán kérdeztük, hogy a kormány még a múlt héten elfogadta az adóbefizetési kötelezettség felfüggesztéséről szóló rendeletet, ám „elfelejtette” megjelentetni azt a Hivatalos Közlönyben.
2020. október 27., 08:222020. október 27., 08:22
2020. október 27., 08:562020. október 27., 08:56
Hiába hosszabbította meg csütörtöki ülésén a kormány a vállalkozások adóbefizetési kötelezettségének felfüggesztését, ezáltal a kényszervégrehajtás megakadályozását, ha az új rendelkezés hétfő este jelent meg a Hivatalos Közlönyben. Miután ugyanis október 25-én lejárt a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett kegyelmi idő, és amíg nem látott napvilágot az azt december 25-éig meghosszabbító rendelet, sajtóinformációk szerint
Mint a Profit.ro gazdasági portál hétő reggeli cikkében emlékeztetett: a jogi osztályok csak akkor állíthatják le a végrehajtást, amikor hivatalosan is megjelenik a kormány vonatkozó döntése, és nem csupán bejelentések vannak, addig ugyanis rájuk az a jogszabály érvényes, amelynek értelmében október 25-én lejárt az az időszak, amíg a sokak által csak „állami ingyenhitelként” emlegetett kedvezmény tart, a bankok informatikai rendszere pedig automatikusan zárolja a számlákat.
A portál újságírója rámutatott ugyanakkor, hogy amennyiben a számlákon megvan az adósság összege, és a bank elutalja azt az államkasszába vagy más intézményekhez, lényegét veszíti a kényszervégrehajtás hosszabbításáról szóló kormányrendelet, amelynek célja az lett volna, hogy segítse a pandémia miatt bajba jutott vállalkozásokat.
Debreczeni László adótanácsadó értelmezése szerint ugyanis a jogszabály visszamenőleg nem alkalmazható. Mint magyarázta, még abban az esetben is, hogy hétfő este megjelent a hosszabbításról szóló jogszabály, egy napra fel kell számítani a késedelmi kamatokat.
Az adószakértő felidézte, hogy a kormány az adóbefizetés büntetőkamat nélkül történő elhalasztását, illetve a végrehajtási folyamatok felfüggesztését már március 21-én életbe léptette. Ezt azóta folyamatosan hosszabbítják, de már június 25-én okosan „sakkozott” a kormány, csak késő este jelentette meg, hogy október 25-ig meghosszabbítja a rendelet érvényességét.
– fogalmazta meg Debreczeni László. Rámutatott, pénteken megjelentek a sajtóhírek, hogy a kormány elfogadta a hosszabbítást, a pénzügyminisztérium hivatalos honlapján szintén olvasható az erre vonatkozó tájékoztatás, ám a Hivatalos Közlönyben hétfőn délutánig nem jelent meg, tehát addig nem lépett érvénybe, holott a korábbi rendelet hatálya október 25-én, vasárnap este lejárt.
A hétfő este megjelent döntés szerint az áfa, a bérek után befizetendő adók, társasági adók, mikroadók, különböző járulékok befizetése kamatmentesen tovább halasztható december 25-ig. Ez – mint a pénzügyi szakemberek hangsúlyozzák – tulajdonképpen ingyenhitel az államtól, hiszen ha a vállalkozók nem fizetik be az adót, azt a pénzt azonnal, kamatmentesen bármire felhasználhatják a cégben.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!