Fotó: Gábos Albin
„Vicc, ami Romániában történik” – szögezte le a Krónikának nyilatkozó adószakértő, amikor hétfőn annak kapcsán kérdeztük, hogy a kormány még a múlt héten elfogadta az adóbefizetési kötelezettség felfüggesztéséről szóló rendeletet, ám „elfelejtette” megjelentetni azt a Hivatalos Közlönyben.
2020. október 27., 08:222020. október 27., 08:22
2020. október 27., 08:562020. október 27., 08:56
Hiába hosszabbította meg csütörtöki ülésén a kormány a vállalkozások adóbefizetési kötelezettségének felfüggesztését, ezáltal a kényszervégrehajtás megakadályozását, ha az új rendelkezés hétfő este jelent meg a Hivatalos Közlönyben. Miután ugyanis október 25-én lejárt a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett kegyelmi idő, és amíg nem látott napvilágot az azt december 25-éig meghosszabbító rendelet, sajtóinformációk szerint
Mint a Profit.ro gazdasági portál hétő reggeli cikkében emlékeztetett: a jogi osztályok csak akkor állíthatják le a végrehajtást, amikor hivatalosan is megjelenik a kormány vonatkozó döntése, és nem csupán bejelentések vannak, addig ugyanis rájuk az a jogszabály érvényes, amelynek értelmében október 25-én lejárt az az időszak, amíg a sokak által csak „állami ingyenhitelként” emlegetett kedvezmény tart, a bankok informatikai rendszere pedig automatikusan zárolja a számlákat.
A portál újságírója rámutatott ugyanakkor, hogy amennyiben a számlákon megvan az adósság összege, és a bank elutalja azt az államkasszába vagy más intézményekhez, lényegét veszíti a kényszervégrehajtás hosszabbításáról szóló kormányrendelet, amelynek célja az lett volna, hogy segítse a pandémia miatt bajba jutott vállalkozásokat.
Debreczeni László adótanácsadó értelmezése szerint ugyanis a jogszabály visszamenőleg nem alkalmazható. Mint magyarázta, még abban az esetben is, hogy hétfő este megjelent a hosszabbításról szóló jogszabály, egy napra fel kell számítani a késedelmi kamatokat.
Az adószakértő felidézte, hogy a kormány az adóbefizetés büntetőkamat nélkül történő elhalasztását, illetve a végrehajtási folyamatok felfüggesztését már március 21-én életbe léptette. Ezt azóta folyamatosan hosszabbítják, de már június 25-én okosan „sakkozott” a kormány, csak késő este jelentette meg, hogy október 25-ig meghosszabbítja a rendelet érvényességét.
– fogalmazta meg Debreczeni László. Rámutatott, pénteken megjelentek a sajtóhírek, hogy a kormány elfogadta a hosszabbítást, a pénzügyminisztérium hivatalos honlapján szintén olvasható az erre vonatkozó tájékoztatás, ám a Hivatalos Közlönyben hétfőn délutánig nem jelent meg, tehát addig nem lépett érvénybe, holott a korábbi rendelet hatálya október 25-én, vasárnap este lejárt.
A hétfő este megjelent döntés szerint az áfa, a bérek után befizetendő adók, társasági adók, mikroadók, különböző járulékok befizetése kamatmentesen tovább halasztható december 25-ig. Ez – mint a pénzügyi szakemberek hangsúlyozzák – tulajdonképpen ingyenhitel az államtól, hiszen ha a vállalkozók nem fizetik be az adót, azt a pénzt azonnal, kamatmentesen bármire felhasználhatják a cégben.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!