Fotó: Gábos Albin
„Vicc, ami Romániában történik” – szögezte le a Krónikának nyilatkozó adószakértő, amikor hétfőn annak kapcsán kérdeztük, hogy a kormány még a múlt héten elfogadta az adóbefizetési kötelezettség felfüggesztéséről szóló rendeletet, ám „elfelejtette” megjelentetni azt a Hivatalos Közlönyben.
2020. október 27., 08:222020. október 27., 08:22
2020. október 27., 08:562020. október 27., 08:56
Hiába hosszabbította meg csütörtöki ülésén a kormány a vállalkozások adóbefizetési kötelezettségének felfüggesztését, ezáltal a kényszervégrehajtás megakadályozását, ha az új rendelkezés hétfő este jelent meg a Hivatalos Közlönyben. Miután ugyanis október 25-én lejárt a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett kegyelmi idő, és amíg nem látott napvilágot az azt december 25-éig meghosszabbító rendelet, sajtóinformációk szerint
Mint a Profit.ro gazdasági portál hétő reggeli cikkében emlékeztetett: a jogi osztályok csak akkor állíthatják le a végrehajtást, amikor hivatalosan is megjelenik a kormány vonatkozó döntése, és nem csupán bejelentések vannak, addig ugyanis rájuk az a jogszabály érvényes, amelynek értelmében október 25-én lejárt az az időszak, amíg a sokak által csak „állami ingyenhitelként” emlegetett kedvezmény tart, a bankok informatikai rendszere pedig automatikusan zárolja a számlákat.
A portál újságírója rámutatott ugyanakkor, hogy amennyiben a számlákon megvan az adósság összege, és a bank elutalja azt az államkasszába vagy más intézményekhez, lényegét veszíti a kényszervégrehajtás hosszabbításáról szóló kormányrendelet, amelynek célja az lett volna, hogy segítse a pandémia miatt bajba jutott vállalkozásokat.
Debreczeni László adótanácsadó értelmezése szerint ugyanis a jogszabály visszamenőleg nem alkalmazható. Mint magyarázta, még abban az esetben is, hogy hétfő este megjelent a hosszabbításról szóló jogszabály, egy napra fel kell számítani a késedelmi kamatokat.
Az adószakértő felidézte, hogy a kormány az adóbefizetés büntetőkamat nélkül történő elhalasztását, illetve a végrehajtási folyamatok felfüggesztését már március 21-én életbe léptette. Ezt azóta folyamatosan hosszabbítják, de már június 25-én okosan „sakkozott” a kormány, csak késő este jelentette meg, hogy október 25-ig meghosszabbítja a rendelet érvényességét.
– fogalmazta meg Debreczeni László. Rámutatott, pénteken megjelentek a sajtóhírek, hogy a kormány elfogadta a hosszabbítást, a pénzügyminisztérium hivatalos honlapján szintén olvasható az erre vonatkozó tájékoztatás, ám a Hivatalos Közlönyben hétfőn délutánig nem jelent meg, tehát addig nem lépett érvénybe, holott a korábbi rendelet hatálya október 25-én, vasárnap este lejárt.
A hétfő este megjelent döntés szerint az áfa, a bérek után befizetendő adók, társasági adók, mikroadók, különböző járulékok befizetése kamatmentesen tovább halasztható december 25-ig. Ez – mint a pénzügyi szakemberek hangsúlyozzák – tulajdonképpen ingyenhitel az államtól, hiszen ha a vállalkozók nem fizetik be az adót, azt a pénzt azonnal, kamatmentesen bármire felhasználhatják a cégben.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
szóljon hozzá!