2011. október 27., 09:422011. október 27., 09:42
Mint arról lapunkban beszámoltunk, az Európai Unió vezetőit tegnap délutánra várták a belga fővárosba, ahol az eurómentésről kellett tanácskozniuk. A megbeszélések lapzártánkig nem értek véget. A találkozó előtt a tagországok állam- és kormányfői óvatos derűlátással nyilatkoztak az euróövezeti adósságválság megoldását célzó, átfogó stratégia megszületésének esélyeiről. A 27 EU-tagország vezetői közül megszólalók elsősorban azt hangoztatták, hogy még számos nyitott kérdést meg kell oldani. Hozzátették: mindenki azzal az eltökélt szándékkal érkezett a találkozóra, hogy kompromisszumra jussanak az átfogó megoldás érdekében.
„A munkát még nem fejeztük be, egész sor problémát meg kell még oldani” – jelentette ki Angela Merkel német kancellár, míg az euróövezeti országok pénzügyminiszteri csoportját is képviselő, luxemburgi Jean-Claude Juncker úgy fogalmazott: azt várja a találkozótól, hogy – bár nem rendez minden részkérdést – hatékony döntéseket hoz, és egyértelműen meghatározza a követendő irányvonalat.
Indulása előtt a Henri Coandă-repülőtéren megtartott sajtótájékoztatóján Traian Băsescu államelnök elmondta, amennyiben a bankok tőkét „visznek ki” Romániából, akkor az ország 2012-ben bajba kerül, ugyanis nehezen fog tudni belföldi hitelekhez jutni a nyugdíjrendszer, az egészségügy, valamint a szociális ellátás hiányának a finanszírozására. Mint részletezte, idén például az ország 56 milliárd lejt, azaz 13,2 milliárd eurót kölcsönzött az itt működő bankoktól, s további 2 milliárd eurót a külpiacokról. „Ha csökkenne a Romániában felhasználható pénzalap, akkor nagy bajba kerülnénk, még az idei kiadási költségvetést sem tudnánk finanszírozni. Éppen ezért mi azt szorgalmazzuk, hogy az eurózóna pénzintézeteinek feltőkésítésekor vegyék figyelembe ezeknek a bankoknak a nem euróövezeti országokban található fiókintézeteinek a pénzszükségletét” – vallja Băsescu.
Az államfő számításai szerint amennyiben jövőre a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékát kitevő költségvetési deficit lesz, akkor Romániának jövőre 71,6 milliárd lejt, azaz 16,7 milliárd eurót kellene belpiaci kölcsönből előteremtenie, s további kétmilliárd eurót külföldi bankoktól kellene igényelnie. „Célkitűzésünk az tehát, hogy a tőke Romániában maradjon, s azt a formulát, amelyről tegnap (kedden – szerk. megj.) egyeztettem José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével, ki kellene terjesztenünk az Európai Unió más feltörekvő tagállamaira, így Lengyelországra és Magyarországra is” – jelentette ki a román államfő. A Brüsszelben várható döntések kapcsán ugyanakkor úgy vélekedett, ezek kockázatokkal járnak Románia jövő évi pénzügyi stabilitására nézve is. Példaként azt hozta fel, hogy amennyiben 20, 40 vagy 60 százalékosra strukturálják át Görögország adósságát, az érintett olasz, francia, illetve görög bankok kivonulhatnak az olyan piacokról, mint például Románia, hogy fedezni tudják tőkeszükségleteiket.
„Ebből kiindulva tartottam fontosnak, hogy világosan állást foglaljunk, s ezáltal biztosítani lehessen Románia számára a 2012-ben szükséges pénzösszegeket” – összegzett Traian Băsescu, aki szerint nemcsak a kormány finanszírozásával lehetnek jövőre gondok, hanem a magánszféra is megsínylené, ha a bankok kivonnák a tőkét az országból.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.