Bár szorít az idő, még mindig sok a bizonytalanság az energiaszámlák kompenzálása körül

Egyre mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk. Továbbra sem tudni, hogy mennyit kompenzál majd az állam a téli energiaszámlákból •  Fotó: Jakab Mónika

Egyre mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk. Továbbra sem tudni, hogy mennyit kompenzál majd az állam a téli energiaszámlákból

Fotó: Jakab Mónika

Miközben országszerte beindult a fűtésszezon, és megállíthatatlanul emelkednek az energiaárak, a politikai pártok tobzódnak a javaslatokban, hogy milyen módon lehetne csökkenteni a lakossági energiaszámlákat, egyelőre azonban kevés a konkrétum. Egyetlen háztartási fogyasztó sem tudhatja, pontosan milyen segítségre számíthat, mekkora összeggel pótol bele az állam a téli fűtésszámlába.

Bíró Blanka

2021. október 15., 07:392021. október 15., 07:39

Egyelőre annyi biztos, hogy a szeptember elején jóváhagyott, a kiszolgáltatott energiafogyasztókat védő törvény alapján a napokban már lehet igényelni az önkormányzatoknál a támogatást – jelentette ki csütörtökön Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke, amikor arról kérdeztük, mi az, amit az elmúlt időszak nyilatkozatáradatában biztosra vehetnek a fogyasztók a drasztikus energiaáremelés nyomán beígért támogatások, kompenzációk kapcsán. Mint a szakember is emlékeztetett,

a kiszolgáltatott energiafogyasztók megsegítéséről szóló jogszabályt szeptember közepén hirdette ki Klaus Iohannis államfő, a végrehajtási útmutatókat pedig a napokban bocsátotta ki a munkaügyi minisztérium.

A határidőt, amíg a kéréseket be lehet nyújtani, kitolták november 20-ig.

Erre a támogatásra azok jogosultak, akik családjában az egy főre eső havi nettó átlagjövedelem nem haladja meg az 1386 lejt, az egyedülálló személy esetében pedig a 2053 lejt.

Idézet
A támogatás igénylése nem egyszerű folyamat, sok papírra van szükség, ám megéri az erőfeszítés”

– mondta Nagy-Bege Zoltán.

Utánanéztünk, a kérés leadásához kell az utolsó számla, attól függően, hogy mivel fűtenek, a család összetételét igazoló, valamint a jövedelmet igazoló dokumentumok,  esetenként a lakószövetség által kiállított igazolás, ha van, akkor a mezőgazdasági területről is kell igazolás, be kell mutatni a tulajdonban levő járművek törzskönyvét is és az ingatlan tulajdonjogát bizonyító szerződést. Erre a támogatásra a becslések szerint mintegy 500 ezer háztartás jogosult országszerte.

Nincs módszertan a kompenzálásra

A kormány ugyanakkor október elején fogadta el a 118-as sürgősségi kormányrendeletet, amely állami támogatással ellensúlyozza a fűtésszezonban a villanyáram és a földgáz drágulását a lakossági fogyasztók számára. Ez tulajdonképpen kibővíti a támogatottak körét, újabb segítséget jelent további mintegy 5 millió villamosenergia-fogyasztónak és 2 millió földgázzal fűtő háztartásnak. Viszont az alkalmazással kapcsolatos útmutató még nem látott napvilágot, ezt október 20-ig kell kidolgoznia a munkaügyi és az energetikai minisztériumnak.

Első ránézésre ez a jogszabály a fogyasztók szempontjából kevésbé bürokratikus, nem kell kérni, automatikusan alkalmazzák a csökkentést a szolgáltatók.

Viszont mivel az árkompenzációt a fogyasztáshoz kötik, felmerült, hogy ha annak folyósítása során a fogyasztó bármikor átlépi a határértéket, félő, hogy visszafizettetik az addig kapott támogatást.

Felvetésünkre Nagy-Bege Zoltán kifejtette, rengeteg hibája van a sürgősségi kormányrendeletnek, és reméli, hogy a parlament napirendjére került, ahol ezeket a hibákat korrigálják. „A cél, hogy minél egyszerűbb legyen, a  fogyasztók is legyenek biztonságban, és a szolgáltatók, intézmények is egyszerűen végre tudják hajtani ezeket a kompenzációkat” – közölte a szakember. Egyúttal arról is tájékoztatott, hogy az ANRE írásban nyújtja be a parlamentnek a módosító javaslatait, amelyek többek között arra is vonatkoznak, hogy

ha valaki átlépi a megszabott határt, a korábban kapott támogatást ne kelljen visszafizetnie, hiszen mint az alelnök fogalmazott, „rémálom” lenne ezeket a pénzeket behajtani.

Mindenképpen a parlament munkája lesz, hogy ezeket a finomításokat végrehajtsa.

Az sem volt egyértelmű, hogy ugyanaz a fogyasztó megkaphatja-e mindkét támogatást. Az ANRE alelnöke kérdésünkre úgy vélekedett: amennyiben a 2021/118-as sürgősségi kormányrendelet által lehívható támogatás értéke meghaladja a kiszolgáltatott fogyasztók törvénye alapján kapott segítséget, a különbözetet leütik a számla értékéből, tehát a 2021/118-as rendelet kiegészítése a 2021/226-os törvénynek.

Sok az ötlet, kevés az idő

„Azt látjuk, hogy versengés folyik a politikai pártok között, ki milyen ötlettel rukkol elő, miként lehet csökkenteni a lakossági fogyasztók energiaszámláit, és az ipari fogyasztók védelmére is vannak javaslatok” – fogalmazta meg az általunk is tapasztaltakat Nagy-Bege Zoltán. Mint ismeretes,

felmerült az energiaárak befagyasztása, az áfacsökkentés, valamint az is, hogy a különböző adókat, illetékeket ki lehet venni a számla értékéből.

Csakhogy jelenleg épp nincs kormány, amely sürgősségi rendelettel gyorsan dönteni tudna, így mindezt meg kell vitatni a parlamentben.

Idézet
Nem tehetünk egyebet, figyeljük, mi történik a parlamentben.

Ha egy házban egy hetet dolgoznak rajta, ha az államelnök egy hét alatt kihirdeti a jogszabályt, még van remény arra, hogy november elejéig történik előrelépés az energiaár-emelkedés ellensúlyozására” – fejtette ki Nagy-Bege Zoltán. Rámutatott: megoldási lehetőségek léteznek, korlátot mindössze az jelenthet, hogy milyen pénzösszegek állnak az állam rendelkezésére, milyen mértékben tudja a költségeket átvállalni.

Idézet
Közben pedig szorít az idő, ez a problémakezelés másik kritikus pontja”

– jegyezte meg. A szakember azt mondja, ha a kormány eldönti, hogy lemond fél évig a lakossági villamosenergia- és földgázszámlákból befolyó áfáról, és ezt a potenciális bevételt fél évig nélkülözni tudja, akkor ezt meglépheti. A becslések szerint ez az összeg fél év alatt mintegy másfél milliárd lejre rúg. Hasonlóképpen a zöld bizonylatok és a kogenerációs bónusz hat hónapra történő felfüggesztése 2,5 milliárd lejes terhelést jelentene az állami költségvetésnek.

Idézet
A villamos energia esetében ez a három intézkedés együtt a lakossági fogyasztóknál akár 30–40 százalékos csökkenést eredményezhet a számla értékében. A földgáznál nincs zöld bizonyítvány és kogenerációs bónusz, de áfacsökkentéssel és kompenzációval ez esetben is elérhető a 30–40 százalékos végső fogyasztói árcsökkenés”

– összegezte a Krónikának Nagy-Bege Zoltán, aki szerint az egyetlen, ami párhuzamosan nem alkalmazható, az az árak befagyasztása és a kompenzáció.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak

Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak
2025. július 11., péntek

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban
2025. július 11., péntek

Tovább nőtt az infláció, az élelmiszerek drágultak a legnagyobb mértékben

A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tovább nőtt az infláció, az élelmiszerek drágultak a legnagyobb mértékben
2025. július 10., csütörtök

Damoklész kardjaként lebeg a leminősítés kockázata Románia feje felett

A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.

Damoklész kardjaként lebeg a leminősítés kockázata Románia feje felett
2025. július 10., csütörtök

Gazdasági miniszter: számos állami cég vezetőinek nőttek a juttatásai az elmúlt hónapokban

Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.

Gazdasági miniszter: számos állami cég vezetőinek nőttek a juttatásai az elmúlt hónapokban
2025. július 10., csütörtök

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok

A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok
Nem túl biztatóak a román GDP-adatok
2025. július 10., csütörtök

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok

2025. július 09., szerda

Mennyire lesz luxus autót vezetni? Összefoglaló a sofőröket többszörösen sújtó intézkedésekről

Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.

Mennyire lesz luxus autót vezetni? Összefoglaló a sofőröket többszörösen sújtó intézkedésekről
2025. július 09., szerda

A külföldi utazások ritkítását várja Bolojan, aki maga hagyna jóvá minden kiszállást

Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.

A külföldi utazások ritkítását várja Bolojan, aki maga hagyna jóvá minden kiszállást
2025. július 09., szerda

Roncsautóprogram: homályba vész a folytatás

A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.

Roncsautóprogram: homályba vész a folytatás
2025. július 09., szerda

Pénzügyminiszter: mérséklődött az ország leminősítésének kockázata

Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.

Pénzügyminiszter: mérséklődött az ország leminősítésének kockázata