Az idei év elejéhez képest a legnagyobb mértékben, 25 százalékkal a déligyümölcsök ára nőtt
Fotó: Gecse Noémi
Ugyan tovább csökkent Romániában októberben az éves infláció, az elmúlt hónapban a fogyasztói árak 3,4 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által kedden nyilvánosságra hozott adatsorokból. Mint ismeretes, szeptemberben 3,5 százalék volt a fogyasztói árak emelkedése, augusztusban pedig az éves infláció még 3,9 százalék volt. A csökkenő irány amúgy megfelel az elemzői várakozásoknak.
2019. november 12., 18:212019. november 12., 18:21
Amint az a statisztikákból kiolvasható, októberben a leginkább az élelmiszerek és a szolgáltatások ára nőttek, ezek 4,1 százalékkal kerültek többe, mint egy évvel korábban, a nem élelmiszerek 2,57 százalékkal drágultak.
Az idei év elejéhez képest a legnagyobb mértékben, 25 százalékkal a citrusfélék és más déligyümölcsök ára nőtt, miközben a burgonya 20 százalék, a friss gyümölcs 10 százalék, a cigaretta és más dohányipari termékek 8 százalék, a vízdíj 7 százalék, a telefon 6 százalék, a sertéshús és a postai szolgáltatások 6 százalék körüli értékkel drágult. Az üzemanyagok eközben valamivel több mint 5 százalékkal kerültek többe, mint január elején, a liszt és a húsipari termékek ára pedig mintegy 5 százalékkal nőtt.
Amint arról lapunkban korábban beszámoltunk, a Román Nemzeti Bank (BNR) pénteken csökkentette az idei és a jövő évi inflációs előrejelzését, így
Az Európai Bizottság a múlt héten közzétett őszi jelentésében ugyanakkor megállapította, hogy Romániában az inflációs nyomás csökkent, hiszen a 2018-ban jegyzett 4,1 százalékos csúcsérték után szeptemberre 3,5 százalékra mérséklődött a fogyasztói árindex, amely az év végére ugyan 3,9 százalékra nő, de 2020-ban várhatóan visszatér a bukaresti központi bank által kijelölt 1,5-3,5 százalékos célsávba. A román alapkamat tavaly május óta változatlanul 2,50 százalék.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.
Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!