Nem olyan bányaüregekben tárolnának gázt, ahol turisztikai tevékenység zajlik
Fotó: Barabás Ákos
A bányaüregekben történő földgáztárolás lehetőségéről beszélt pénteken Parajdon a román gazdasági miniszter.
2022. április 01., 23:462022. április 01., 23:46
2022. április 01., 23:582022. április 01., 23:58
Florin Spătaru abból az alkalomból tett látogatást a parajdi sóbányában, hogy elindítottak egy alkalmazást, amely a Hargita megyei turisztikai látványosság vendégeinek nyújt eligazítást. Az eseményen a tárcavezető emlékeztetett arra, hogy a 2020 végén elfogadott új bányatörvény szabályait társadalmi vitára bocsátották, ez a jogszabály pedig különösen fontos a mostani helyzetben, mert lehetővé teszi, hogy bányakamrákban is tároljanak gázt.
A miniszter hozzátette, hogy ez a tárolási módszer 30 százalékkal olcsóbb, mint a szokványos tárolás. Constantin Dan Dobrea, a román állami sóvállalat vezérigazgatója az Agerpres szerint elmondta, hogy néhány milliárd köbméter tárolási kapacitással rendelkezik Románia a bányaterekben. Az előnyök között említette az alacsonyabb tárolási költségek mellett, hogy a vágatokból annyiszor lehet felhozni a tárolt gázt, ahányszor szükség van rá. Közölte azt is, hogy nem olyan bányaüregeket akarnak erre a célra felhasználni, ahol turisztikai tevékenység zajlik.
Az igazgató hozzátette: a klasszikus tárolókból maximum évente kétszer lehet kivenni a nyersanyagot. Emellett megemlítette azt is, hogy ezekből a vágatokból könnyen és gyorsan felszínre lehet hozni az energiahordozót. Dobrea elmondta, valamennyi romániai sóbányának vannak erre alkalmas, jelenleg használaton kívüli üregei, a legmélyebbek a marosújvári bányánál levők, amelyeknek a mélysége meghaladja az 1200 métert. Románia évi gázfogyasztása 11-12 milliárd köbméter gáz – közölte az MTI.
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
szóljon hozzá!