Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Egy pénzügyi tanácsadó cég hétfőn közzétett elemzése szerint a romániai ingatlanfejlesztők több mint 70 százalékát fenyegeti a fizetésképtelenség kockázata a csökkenő ingatlaneladások és az emelkedő adók miatt.
2023. november 27., 15:202023. november 27., 15:20
2023. november 27., 15:222023. november 27., 15:22
A Frames szerint a romániai építőipari vállalkozások adóssága több mint 100 milliárd lejre nőtt 2023-ban a költségeik növekedése és a körbetartozás következtében.
Az ingatlanfejlesztők 2022-es pénzügyi adatai és a 2023-as üzleti dinamikájuk elemzése azt mutatja, hogy a 7158 cég 69,94 százaléka a fizetésképtelenség szélén állt, további 3,63 százaléka pedig likviditáshiánnyal küzdött. A vállalkozások további 3,38 százaléka eseténben közepes volt a fizetésképtelenség kockázata, és csak 22 százalékuk nem küzdött pénzügyi nehézségekkel.
Az Agerpres által idézett elemzés szerint a fizetésképtelenség kockázatát az okozza, hogy a romániai ingatlanfejlesztők közül 5633 alacsony üzleti forgalmú mikrovállalkozás, mindössze 90 cég jelentős pénzügyi erővel rendelkező nagyvállalat.
Elemzésében a pénzügyi tanácsadó cég emlékeztetett arra, hogy az üzleti forgalom szempontjából rekordnak számító 2022-es év és a tíz éve tartó növekedés után idén először visszaesés várható az építőiparban. Az országos előrejelzési bizottság szerint 2023-ban 8,5 százalékkal fog csökkenni az építőipari termelés.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!