Fotó: Veres Nándor
Egyre drágábbak az ingatlanok Csíkszeredában, ám nincs könnyű dolga annak, aki lakást szeretne bérelni vagy vásárolni, a kínálati oldal alig létezik.
2017. január 18., 20:472017. január 18., 20:47
Szinte lehetetlen eladó vagy kiadó tömbházlakást találni Csíkszeredában, emellett a kínálat csökkenésével párhuzamosan az árak is legkevesebb 50 százalékkal emelkedtek az elmúlt egy évben. Az ingatlanügynökségekhez folyamatosan érkeznek lakásvásárlásra vonatkozó kérések, de nem tudják kiszolgálni az ügyfeleket, a bérelhető lakások pedig csaknem teljesen elfogytak.
Elbillent a kereslet és a kínálat közötti egyensúly
Nemes Zoltán, a csíkszeredai Terniopontis ingatlanközvetítő iroda üzemeltetője érdeklődésünkre elmondta, a székelyföldi városokban, közöttük kiemelten Csíkszeredában elbillent a kereslet és a kínálat közötti egyensúly az előbbi javára. „Mivel nagyobb a kereslet, az árak is aszerint alakultak, és szemmel láthatóan nőttek a tavalyi év végéhez képest. Ezt azok is megérzik, akik kínálattal kerülnek a piacra, és megkérik az ingatlan árát.” – hangsúlyozta Nemes.
Ugyanez a helyzet a lakbérek tekintetében is: Csíkszeredában lassan olyan bérleti díjak vannak, mint Marosvásárhelyen. „Amikor Csíkban 210 eurót kérnek egy kétszobás lakásért, és még válogatnak is a bérlők között, akkor azt tudom mondani, hogy ez igencsak kemény helyzet. Azért van ilyen kevés kiadó lakás, mert bár Csíkszereda viszonylag kis méretű város, van itt egy egyetem, a Sapientia, ezenkívül pedig megyeszékhely és katonai bázis lévén, a rendőröknek és a katonáknak járó, államilag támogatott bérleti lakások miatt felemelkedtek az árak – fogalmazott a szakértő. – Az sem elhanyagolható, hogy a CGS Callcenter vállalat is elég komoly összeget fizet a csíkszeredai kirendeltségnél, és ott is sokan dolgoznak. Többek között ez a három oka lehet annak, hogy a bérelhető lakások gyakorlatilag teljesen elfogytak. A napokban is kerestek kiadó lakást, mondtam hogy nemrég adtam ki 210 euróért egy kétszobás lakást, amire az volt a válasz, hogy az számára is rendben lenne. Szerintem viszont ezért az árért egyáltalán nincs rendben.”
Kompromisszumokat kell kötni
Az ingatlanközvetítő iroda üzemeltetője hozzátette, az új lakások tekintetében sem jobb a helyzet, ugyanis a legújabb lakópark árai még mindig túl magasak a csíkszeredaiak pénztárcájához képest. „Hatalmas igény van a 65-70-75 ezer euróig megvásárolható minőségi lakások iránt, de ilyen nincs a piacon. A tömbházlakások esetében a tavalyi év végéhez képest most 8-10 százalékkal magasabbak az árak. Míg novemberben egy központi háromszobás lakás 38 500 euróért kelt el, addig most 40 ezer euró alatt nem lehet hasonló lakást találni. Inkább a két- és háromszobás lakások iránt érdeklődnek mind vásárlási, mind bérlési szempontból – tette hozzá Nemes. – Sokan azt mondják, hogy közvetítőként örülnöm kellene, hogy felmentek az árak, de egyáltalán nem örülök, hiszen ez egy adott pillanatban meg fogja fojtani a piacot. Lassan ott tartunk, hogy akkora eltolódás van a kereslet és kínálat között, hogy ha valaki lakást akar vásárolni, akkor bele kell hogy menjen bizonyos kompromisszumokba.”
Mint hangsúlyozta, már nem is az anyagi keret a probléma, mert van bank, van hitel, van Első otthon program, tehát lehetőségek vannak, csak lakás nincs. „Fejlesztésekre lenne szükség a bérlakások és az eladó lakások szintjén is egész Székelyföldön. A nagy beruházók már befektették a pénzüket a nagyvárosokban, a kicsik pedig nem mernek befektetni. Hat-nyolc-tíz lakásos projektekkel lehetne élni és éltetni a piacot is, de sajnos ez nem történik meg itt a Székelyföldön, picit furcsábban gondolkodunk gazdasági téren, mint mások” – vallja a szakember.
A rossz állapotú lakások is elkeltek
Szabó Lehel, a Well Ingatlanügynökség vezetője is megerősítette: Csíkszeredában a tömbházlakások esetében nincs kínálat, de hatalmas a kereslet. „Az elmúlt évben a helyzet százszázalékos fordulatot vett, hiszen 2015 decemberében 200 tömbházlakásunk volt eladó, és nem sikerült értékesíteni azokat. Ezzel szemben most 200 darab megbízásunk van arra, hogy tömbházlakást szeretnének vásárolni, és nem tudjuk kiszolgálni a klienseket – osztotta meg velünk tapasztalatait Szabó. – Emellett az elmúlt évben minden negyedben legalább 50 százalékkal nőttek az árak: ami 20 ezer eurós ingatlan volt 2015 végén, azt most 35 ezer euróért sem lehet megkapni, mert nincs. Ami van, azokat hatalmas árakon kínálják, és még így is nagyon hamar elkelnek. Jelen pillanatban a portfóliónkban nincsen 60 ezer euró alatti eladó tömbház. Inkább az egy- és kétszobás lakások iránt érdeklődnek, de már a legnagyobb gettóban lévő egyszobásainkat is mind eladtuk. Azokra gondolok, amelyekben sem víz, sem villany nem volt bevezetve, nem volt fürdőszobájuk, sőt még kialakítani is nehéz volt.”
Meglátása szerint egyébként olyan lakásokat kellene építeni, amelyek árban is elérhetők, és ez nem szabad meghaladja a 40-50 ezer eurót. „Az is problémát jelent, hogy sok tehetős ember ingatlanba fektette a pénzét, ami azt jelenti, hogy vannak olyan cégek, amelyek több száz ingatlant vásároltak meg a válság idején. Ebből kifolyólag ha nem építenek több lakást, és egyes vállalkozók kezébe több száz ingatlan kerül, akkor egyértelmű, hogy nem marad olyan lakás, ami foroghatna a piacon. Ha legkevesebb 200 tömbházlakást építenének, bőven lenne akinek eladni: napi két-három kérésünk érkezik, hogy garzont vagy két-, háromszobás lakást szeretnének vásárolni” – magyarázta Szabó. Mint rámutatott, a kiadó tömbházlakásoknál még rosszabb a helyzet. Az árak folyamatos emelkedése miatt pedig tud olyan esetekről is, hogy a bérlőknek két-három hónap után ott kellett hagyniuk a bérelt lakásokat, mert nem tudták fizetni.
Elindult a toborzási időszak a vendéglátósok, szállásadók, idegenvezetők romániai ágazatában (HoReCa), ahol több száz állást kínálnak a munkaadók.
Erdélyben gyárt könnyű páncélozott taktikai harcjárműveket a román hadsereg számára a török Otokar, miután nemzetközi vegyesvállalat létrehozásáról írt alá megállapodást Románia egyik vezető védelmi vállalatával, a Medgyesen működő Automecanica Rt.-vel.
Az OTP Banknak a romániai piacról való kivonulásáról is szó esett a magyar pénzintézet éves közgyűlésén, pénteken Budapesten.
Megugrott a kereslet a Románia különböző repülőtereiből Rómába indul járatok iránt, ezrek szeretnének fizikailag is jelen lenni a Vatikánban Ferenc pápa hétvégi temetésén.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
szóljon hozzá!