Optimista évkezdés a turizmusban. A világjárvány és a világpolitika alakulásán is múlik az idegenforgalom alakulása
Fotó: Haáz Vince
Világszinten fokozatosan szűnnek meg a korlátozások, így optimistábbak a turisták, és egyre többen foglalják le az utazásokat. Elemzők szerint a drágulás elkerülhetetlen idén, hiszen az energiaárak és a megnövekedett kereslet is felsrófolja az árakat. A szakértők egy része az éves 25 százalékos áremelkedést sem tartja kizártnak, ám a lapunknak nyilatkozó turisztikai szakember hangsúlyozta, az árak képlékenyek, akárcsak a világpolitikai helyzet, nagymértékben függnek az orosz és ukrán kibocsátó piacoktól.
2022. február 16., 07:462022. február 16., 07:46
A koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások fokozatos feloldása és a további lazítások reményében egyre többen mernek már optimistán gondolni az idei nyárra, és ha még nem is akkora az előfoglalási kedv, mint a pandémia előtti években, egyre többen keresik fel az utazási irodákat. Az illetékesek elmondása szerint
Az utazásszervezők azt érzékelik, hogy az emberek egyre optimistábbak, reménykednek, hogy véget ér a járvány, és bátrabban foglalnak.
Ezzel egy időben az árak is látható növekedésnek indultak, egy személynek egy egyhetes törökországi nyaralás, repülőjegygyel 400 eurónál kezdődik, az egyiptomi utazáshoz pedig 500 eurót is le kell pengetni, tehát 25 százalékkal többe kerülnek, mint tavaly. Dominikára eközben egy turisztikai csomag egy személynek legkevesebb 1350 euró, a Maldív-szigetekre 1490 euró, ez esetben is mintegy 20 százalékos áremelkedés érhető tetten.
Traian Bădulescu, az Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) szóvivője szerint a belföldi utak esetében eközben
Ugyanakkor a szórás nagy, hiszen vannak panziók, ahol 100–150 lejt kérnek egy vendégtől egy éjszakára a húsvéti hosszú hétvége idejére, de Brassópojánán vagy Mamaián 1000 lejt is elkérnek egy éjszakáért.
Többen kelnek útra. A tavaszi hónapokban sokan választanak egzotikus célpontokat
Fotó: Pixabay
„Egyértelműen látszik, hogy növekszik az utazási kedv, leginkább a húsvéti utakat foglalják nagy számban, a nyári előfoglalás még visszafogottabb” – értékelt megkeresésünkre László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője. Kifejtette,
A turisztikai szakértő felidézte, az utazási irodákat úgy érte a koronavírus-járvány, a lezárások, hogy rengeteg volt a foglalás, abból a helyzetből nagyon nehezen lehetett kilábalni, azokat a kirándulásokat mind át kellett ütemezni, vagy az előleget visszafizetni, két év után vannak túl ezen a szakaszon.
Idén is egyértelműen tetten érhető az utazási kedv növekedése, ám a január végéig tartó nagyobb előfoglalási kedvezményeket nem használták ki tömegesen az utazni vágyók. Március végéig még tart az előfoglalás, de már fokozatosan kisebb, 20, majd 10 százalékos kedvezményekkel, mutatott rá László Endre, aki arra számít, hogy egyre többen élnek ezekkel az akciós ajánlatokkal az elkövetkező időszakban.
Átlagosan 8–11 százalékos éjszakánkénti áremelést terveznek az idén a rezsiköltségek és bérek emelkedése miatt a kelet-közép-európai szállásadók – derül ki a Szallas Group és a Nielsen IQ piackutató legfrissebb régiós kutatásából.
„A külföldi utazások ára, a drágulás is piacfüggő, sőt a geopolitikai helyzet is befolyásolja” – hangsúlyozta a turisztikai szakértő. Példaként említette, hogy az egyiptomi utazások árát felverték az oroszok, akik hat év kiesés után tavaly térhettek vissza nyaralni a piramisok földjére. A két ország közötti légi közlekedés azt követően szakadt meg, hogy terroristák 2015 novemberében a Sínai-félsziget fölött felrobbantottak egy Sarm-es-Sejkből Szentpétervárra tartó repülőt, fedélzetén 224 utassal és személyzettel. Ugyanakkor
és ennek következményeként eshetnek az árak, mert ezek az országok nagy küldőpiacnak számítanak. „A turizmusban képlékenyek az árak, akárcsak a világpolitikai helyzet” – szögezte le László Endre.
Fotó: Pixabay
Az idegenforgalmi szakember elmondása szerint áprilisra az egzotikus úti célok iránt nagyobb az érdeklődés, könnyebb lett a beutazás Sri Lankára, Mauritiusra. Thaiföld eközben nem annyira keresett, mert a járványügyi védekezése „buborékos” rendszeren alapul, mint a téli olimpián, vagyis mesterségesen zárt rendszerben tartják a turistákat.
A hétvégére beütemezett városlátogatások, a city breakek is kapósak, különösen Olaszország és Spanyolország népszerű ezen a téren.
László Endre arra számít, hogy a nyaralások idejére visszahódítja vezető szerepét Görögország, amely „megtépázottan” zárta az elmúlt esztendőt. Bulgária továbbra is jól szerepel majd, hiszen árban jóval alatta van a romániai tengerparti kínálatnak, ám a szolgáltatások minőségét tekintve felülmúlja azt, és mivel közel van, mindig jó opció marad.
Romániában különben főként a városi szállodák forgalma esett vissza, és nem akar helyreállni, mert az üzleti tárgyalások, konferenciák nagy része átkerül az online felületekre. Viszont a többi szálláshelyeken folyamatosan vannak vendégek, az üdülőhelyek jól mennek – részletezte László Endre.
Kérdésünkre kifejtette, az árakat óvatosan emelik, a kis- és közepes vállalkozások egy része még az energiaárak emelését sem számolta be a díjszabásaiba, mert még nem kapták meg az emelt számlákat, és nem tudják, mekkora drágulással kalkuláljanak, ám ilyen körülmények között félő, hogy ráfizetnek.
A járvány felülírta a turisztikai térképet: a korábbi évektől eltérően tavaly sem Bukarest és Kolozsvár vonzotta a legtöbb látogatót – derül ki a Mediafax által ismertetett statisztikákból.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!