Az utazási kedvvel az árak is nőnek: a járvány mellett a világpolitikai helyzet is kihat a nyaralásokra a szakértő szerint

Optimista évkezdés a turizmusban. A világjárvány és a világpolitika alakulásán is múlik az idegenforgalom alakulása •  Fotó: Haáz Vince

Optimista évkezdés a turizmusban. A világjárvány és a világpolitika alakulásán is múlik az idegenforgalom alakulása

Fotó: Haáz Vince

Világszinten fokozatosan szűnnek meg a korlátozások, így optimistábbak a turisták, és egyre többen foglalják le az utazásokat. Elemzők szerint a drágulás elkerülhetetlen idén, hiszen az energiaárak és a megnövekedett kereslet is felsrófolja az árakat. A szakértők egy része az éves 25 százalékos áremelkedést sem tartja kizártnak, ám a lapunknak nyilatkozó turisztikai szakember hangsúlyozta, az árak képlékenyek, akárcsak a világpolitikai helyzet, nagymértékben függnek az orosz és ukrán kibocsátó piacoktól.

Bíró Blanka

2022. február 16., 07:462022. február 16., 07:46

A koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások fokozatos feloldása és a további lazítások reményében egyre többen mernek már optimistán gondolni az idei nyárra, és ha még nem is akkora az előfoglalási kedv, mint a pandémia előtti években, egyre többen keresik fel az utazási irodákat. Az illetékesek elmondása szerint

romániai viszonylatban tavalyhoz képest növekedett a nyári előfoglalások száma, Bulgária, Görögország, Törökország ajánlatai iránt nagy az érdeklődés, de egyre népszerűbbek az egzotikus úti célok is.

Az utazásszervezők azt érzékelik, hogy az emberek egyre optimistábbak, reménykednek, hogy véget ér a járvány, és bátrabban foglalnak.

Ezzel egy időben az árak is látható növekedésnek indultak, egy személynek egy egyhetes törökországi nyaralás, repülőjegy­gyel 400 eurónál kezdődik, az egyiptomi utazáshoz pedig 500 eurót is le kell pengetni, tehát 25 százalékkal többe kerülnek, mint tavaly. Dominikára eközben egy turisztikai csomag egy személynek legkevesebb 1350 euró, a Maldív-szigetekre 1490 euró, ez esetben is mintegy 20 százalékos áremelkedés érhető tetten.

Traian Bădulescu, az Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) szóvivője szerint a belföldi utak esetében eközben

tavalyhoz képest 10–15 százalékos drágulás várható, amit az energiaárak emelkedésével magyaráznak.

Ugyanakkor a szórás nagy, hiszen vannak panziók, ahol 100–150 lejt kérnek egy vendégtől egy éjszakára a húsvéti hosszú hétvége idejére, de Brassópojánán vagy Mamaián 1000 lejt is elkérnek egy éjszakáért.

Többen kelnek útra. A tavaszi hónapokban sokan választanak egzotikus célpontokat •  Fotó: Pixabay Galéria

Többen kelnek útra. A tavaszi hónapokban sokan választanak egzotikus célpontokat

Fotó: Pixabay

Húsvétra nagy a kereslet

„Egyértelműen látszik, hogy növekszik az utazási kedv, leginkább a húsvéti utakat foglalják nagy számban, a nyári előfoglalás még visszafogottabb” – értékelt megkeresésünkre László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője. Kifejtette,

a járvány előtti időszakban, még 2019-ben is jellemző volt, hogy már decemberben sokan lefoglalták a következő nyárra az üdülést, ez a lendület még nem tért vissza, a többség még óvatos, és kivár.

A turisztikai szakértő felidézte, az utazási irodákat úgy érte a koronavírus-járvány, a lezárások, hogy rengeteg volt a foglalás, abból a helyzetből nagyon nehezen lehetett kilábalni, azokat a kirándulásokat mind át kellett ütemezni, vagy az előleget visszafizetni, két év után vannak túl ezen a szakaszon.

Idén is egyértelműen tetten érhető az utazási kedv növekedése, ám a január végéig tartó nagyobb előfoglalási kedvezményeket nem használták ki tömegesen az utazni vágyók. Március végéig még tart az előfoglalás, de már fokozatosan kisebb, 20, majd 10 százalékos kedvezményekkel, mutatott rá László Endre, aki arra számít, hogy egyre többen élnek ezekkel az akciós ajánlatokkal az elkövetkező időszakban.

korábban írtuk

Drágításra készülnek a romániai és a magyarországi szálláshelyeken is
Drágításra készülnek a romániai és a magyarországi szálláshelyeken is

Átlagosan 8–11 százalékos éjszakánkénti áremelést terveznek az idén a rezsiköltségek és bérek emelkedése miatt a kelet-közép-európai szállásadók – derül ki a Szallas Group és a Nielsen IQ piackutató legfrissebb régiós kutatásából.

Az árak és a geopolitikai helyzet

„A külföldi utazások ára, a drágulás is piacfüggő, sőt a geopolitikai helyzet is befolyásolja” – hangsúlyozta a turisztikai szakértő. Példaként említette, hogy az egyiptomi utazások árát felverték az oroszok, akik hat év kiesés után tavaly térhettek vissza nyaralni a piramisok földjére. A két ország közötti légi közlekedés azt követően szakadt meg, hogy terroristák 2015 novemberében a Sínai-félsziget fölött felrobbantottak egy Sarm-es-Sejkből Szentpétervárra tartó repülőt, fedélzetén 224 utassal és személyzettel. Ugyanakkor

az esetleges ukrajnai orosz invázió csökkentheti az orosz, illetve ukrán turisták számát,

és ennek következményeként eshetnek az árak, mert ezek az országok nagy küldőpiacnak számítanak. „A turizmusban képlékenyek az árak, akárcsak a világpolitikai helyzet” – szögezte le László Endre.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Görögország visszahódítja vezető szerepét

Az idegenforgalmi szakember elmondása szerint áprilisra az egzotikus úti célok iránt nagyobb az érdeklődés, könnyebb lett a beutazás Sri Lankára, Mauritiusra. Thaiföld eközben nem annyira keresett, mert a járványügyi védekezése „buborékos” rendszeren alapul, mint a téli olimpián, vagyis mesterségesen zárt rendszerben tartják a turistákat.

A hétvégére beütemezett városlátogatások, a city breakek is kapósak, különösen Olaszország és Spanyolország népszerű ezen a téren.

Ugyanakkor töretlenül keresettek a magyarországi wellnessközpontok, Hajdúszoboszló és Gyula a legnépszerűbb, de a nyugat-magyarországi fürdőhelyekre is sokan mennek.

László Endre arra számít, hogy a nyaralások idejére visszahódítja vezető szerepét Görögország, amely „megtépázottan” zárta az elmúlt esztendőt. Bulgária továbbra is jól szerepel majd, hiszen árban jóval alatta van a romániai tengerparti kínálatnak, ám a szolgáltatások minőségét tekintve felülmúlja azt, és mivel közel van, mindig jó opció marad.

Romániában különben főként a városi szállodák forgalma esett vissza, és nem akar helyreállni, mert az üzleti tárgyalások, konferenciák nagy része átkerül az online felületekre. Viszont a többi szálláshelyeken folyamatosan vannak vendégek, az üdülőhelyek jól mennek – részletezte László Endre.

Kérdésünkre kifejtette, az árakat óvatosan emelik, a kis- és közepes vállalkozások egy része még az energiaárak emelését sem számolta be a díjszabásaiba, mert még nem kapták meg az emelt számlákat, és nem tudják, mekkora drágulással kalkuláljanak, ám ilyen körülmények között félő, hogy ráfizetnek.

korábban írtuk

Bukarest és Kolozsvár is háttérbe szorult tavaly a turisták bakancslistáján
Bukarest és Kolozsvár is háttérbe szorult tavaly a turisták bakancslistáján

A járvány felülírta a turisztikai térképet: a korábbi évektől eltérően tavaly sem Bukarest és Kolozsvár vonzotta a legtöbb látogatót – derül ki a Mediafax által ismertetett statisztikákból.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 10., csütörtök

A legkisebb minimálbérek között a magyar és a román

2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.

A legkisebb minimálbérek között a magyar és a román
2025. április 10., csütörtök

Von der Leyen örül, hogy Trump elhalasztotta a vámok bevezetését

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.

Von der Leyen örül, hogy Trump elhalasztotta a vámok bevezetését
2025. április 09., szerda

Üresen áll a romániai lakások mintegy negyede

Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.

Üresen áll a romániai lakások mintegy negyede
2025. április 09., szerda

Repülőgép-alkatrészeket fog gyártani Romániában egy német cég

Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.

Repülőgép-alkatrészeket fog gyártani Romániában egy német cég
2025. április 09., szerda

Máris 100 milliárd lejhez közelít a kormány által idén felvett hitelek összege

A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.

Máris 100 milliárd lejhez közelít a kormány által idén felvett hitelek összege
2025. április 09., szerda

Romániában gyorsabban nőttek az albérleti díjak, mint a lakásárak

A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.

Romániában gyorsabban nőttek az albérleti díjak, mint a lakásárak
2025. április 09., szerda

Idén is lesz számítógép-vásárlási program

Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.

Idén is lesz számítógép-vásárlási program
2025. április 09., szerda

Bolojan: Románia gazdasága meglehetősen bonyolult helyzetben van

A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.

Bolojan: Románia gazdasága meglehetősen bonyolult helyzetben van
2025. április 09., szerda

A külkereskedelmi mérleg hiánya bő 35 százalékkal meghaladta az egy évvel ezelőtti szintet

Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.

A külkereskedelmi mérleg hiánya bő 35 százalékkal meghaladta az egy évvel ezelőtti szintet
2025. április 09., szerda

Ciolacu: terv szerint halad az OECD-csatlakozás folyamata

Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.

Ciolacu: terv szerint halad az OECD-csatlakozás folyamata