Fotó: Ukrán mezőgazdasági minisztérium
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton bejelentette, hogy Románia jelentős szerepet vállalt az ukrán gabona nemzetközi piacokra való tranzitjának biztosításában, és növelni fogja a szállítási kapacitást. Közben a romániai piacon folyamatosan csökken a hazai termelésű gabona felvásárlási ára.
2023. november 25., 19:012023. november 25., 19:01
,,Románia jelentős szerepet vállalt az ukrán gabona nemzetközi piacokra való tranzitjának biztosításában, így az ukrán export több mint 60 százaléka az országunk által biztosított szállítási folyosókon keresztül haladt át.
– fogalmazott Ciolacu a világ élelmezésbiztonságáról szóló kijevi nemzetközi csúcstalálkozón elhangzott online felszólalásában.
Annak ellenére, hogy a legtöbb gazdaságban véget ért a betakarítás, a jelek szerint a piac egyáltalán nem stabilizálódott, a kukoricáért kínált ár gondot okoz a gazdáknak, akik abban reménykedtek, hogy a tél közeledtével az árak emelkedni fognak.
A kormány szombati közleménye szerint a miniszterelnök kiemelte Románia alapvető szerepét az ukrán gabona exportjának megkönnyítésében az uniós szinten létrehozott szolidaritási folyosókon keresztül. Ciolacu ugyanakkor megerősítette Románia Ukrajnával szembeni szolidaritását, és gratulált ukrán hivatali kollégájának, Denisz Smihalnak a két ország közötti szárazföldi, vasúti, folyami és tengeri összeköttetések bővítését célzó kiváló együttműködéshez.
A részben online zajló kijevi csúcstalálkozón közel 30 államfő, kormányfő és külügyminiszterek vettek részt. Az Európai Unió intézményei is képviseltették magukat és az ENSZ főtitkára is részt vett a megbeszéléseken.
Szakemberek szerint továbbra sem lehet megbízhatóan ellenőrizni, hogy valamennyi, Ukrajnából érkező szállítmány elhagyja-e Románia területét. A mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek szerint jelentős mennyiségű ukrán gabona kerül romániai tárolókba is. Ezzel magyarázható, hogy a hazai felvásárlási árak mélyen a világpiaci árak alatt mozognak, jelentős károkat okozva ezzel a hazai gazdáknak.
Az ukrán hatóságok úgy döntöttek, hogy mától az Ukrajnában élő román kisebbség nyelve hivatalosan is a román, nem a moldáv – jelentette be Marcel Ciolacu Kijevben a szerdai ukrán-román kormányülés végén.
Az átlagosnál magasabb hozamok ellenére is ráfizetéses a romániai gazdák gabonatermesztése. Továbbra is nagy gondot okoz az ukrán gabona jelenléte, másrészt a hazai termékek nyugat-európai exportpiacát is kisajátították a dömpingáron érkező ukrán áruk.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!