Fotó: Ukrán mezőgazdasági minisztérium
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton bejelentette, hogy Románia jelentős szerepet vállalt az ukrán gabona nemzetközi piacokra való tranzitjának biztosításában, és növelni fogja a szállítási kapacitást. Közben a romániai piacon folyamatosan csökken a hazai termelésű gabona felvásárlási ára.
2023. november 25., 19:012023. november 25., 19:01
,,Románia jelentős szerepet vállalt az ukrán gabona nemzetközi piacokra való tranzitjának biztosításában, így az ukrán export több mint 60 százaléka az országunk által biztosított szállítási folyosókon keresztül haladt át.
– fogalmazott Ciolacu a világ élelmezésbiztonságáról szóló kijevi nemzetközi csúcstalálkozón elhangzott online felszólalásában.
Annak ellenére, hogy a legtöbb gazdaságban véget ért a betakarítás, a jelek szerint a piac egyáltalán nem stabilizálódott, a kukoricáért kínált ár gondot okoz a gazdáknak, akik abban reménykedtek, hogy a tél közeledtével az árak emelkedni fognak.
A kormány szombati közleménye szerint a miniszterelnök kiemelte Románia alapvető szerepét az ukrán gabona exportjának megkönnyítésében az uniós szinten létrehozott szolidaritási folyosókon keresztül. Ciolacu ugyanakkor megerősítette Románia Ukrajnával szembeni szolidaritását, és gratulált ukrán hivatali kollégájának, Denisz Smihalnak a két ország közötti szárazföldi, vasúti, folyami és tengeri összeköttetések bővítését célzó kiváló együttműködéshez.
A részben online zajló kijevi csúcstalálkozón közel 30 államfő, kormányfő és külügyminiszterek vettek részt. Az Európai Unió intézményei is képviseltették magukat és az ENSZ főtitkára is részt vett a megbeszéléseken.
Szakemberek szerint továbbra sem lehet megbízhatóan ellenőrizni, hogy valamennyi, Ukrajnából érkező szállítmány elhagyja-e Románia területét. A mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek szerint jelentős mennyiségű ukrán gabona kerül romániai tárolókba is. Ezzel magyarázható, hogy a hazai felvásárlási árak mélyen a világpiaci árak alatt mozognak, jelentős károkat okozva ezzel a hazai gazdáknak.
Az ukrán hatóságok úgy döntöttek, hogy mától az Ukrajnában élő román kisebbség nyelve hivatalosan is a román, nem a moldáv – jelentette be Marcel Ciolacu Kijevben a szerdai ukrán-román kormányülés végén.
Az átlagosnál magasabb hozamok ellenére is ráfizetéses a romániai gazdák gabonatermesztése. Továbbra is nagy gondot okoz az ukrán gabona jelenléte, másrészt a hazai termékek nyugat-európai exportpiacát is kisajátították a dömpingáron érkező ukrán áruk.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!