Az üdülési csekkek hatására érezhetően megnőttek az árak a belföldi szálláshelyeken

Trendváltó csekkek. Jobb hoteleket és extra szolgáltatásokat is választanak az üdülők •  Fotó: Pixabay.com

Trendváltó csekkek. Jobb hoteleket és extra szolgáltatásokat is választanak az üdülők

Fotó: Pixabay.com

A kereslet-kínálat határozza meg az árakat, így nem csoda, hogy miután a tavaly óta a közszférában minden alkalmazott kap üdülési csekket, felmentek az árak a romániai szálláshelyeken. Előfoglalással kompenzálható az áremelkedés – tanácsolja az idegenforgalmi szakember.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2019. október 26., 08:172019. október 26., 08:17

Az üdülési csekkek alakítják az árakat a belföldi turizmusban: 2017 óta 55 százalékkal nőttek az árak a romániai szálláshelyeken, tavalyhoz képest pedig 9 százalékos volt a drágulás üteme – mutat rá elemzésében a Travelminit.ro szállásközvetítő portál. Ez a drágulás két fő részére egy éjszakára számolva érvényes a portál szakértői szerint;  

egy családi nyaralást tekintve 2017 óta 44 százalékkal, tavalyhoz képest viszont szintén 9 százalékkal nőttek az árak.

Háromnapos átlagos tartózkodással számolva jelen pillanatban romániai viszonylatban Bukarest a legdrágább, ahol ezért 300 eurót is elkérnek, a fővárost a tengerpart és a Duna-delta követi átlag 287 euróval. A gyógyfürdőkben eközben 240 euró körüli összeget kell ennyi időre lepengetni. Az árak növekedése amúgy a Travelminit elemzése szerint annak is betudható, hogy mindenhol kínálnak immár extra tevékenységet is, legyen szó egy csónakázásról a deltában, vagy wellness-szolgáltatásokról a gyógyvizeikről híres vidékeken.

A turizmus pedig így is pörög, a közlemény szerint a Travelminit.ro közvetítésével háromszor több szállást foglaltak le az utazni vágyók, mint 2017 azonos időszakában.

Idézet
A szállodafoglalásokat egyértelműen befolyásolták az üdülési csekkek. Nem csupán többen foglalnak, hanem jobb hoteleket és extra szolgáltatásokat is választanak”

– értékelte a piaci mozgásokat Rigó Ferenc, a Travelminit alapítója és elnöke, rámutatva, két év alatt megkétszereződött az általuk közvetített foglalások értéke. A 2018-ban regisztrált 6 millió euró után idén már 9 hónap alatt meghaladták a 12 millió eurót, így várhatóan az év végére meglesz a 15 millió euró.

Előfoglalással spórolhatunk

Működő piacgazdaságban a kereslet-kínálat határozza meg az árakat, ezért természetes jelenség, hogy az üdülési csekkek bevezetésével megnövekvő forgalom áremelkedést vont maga után – szögezte le a Krónika megkeresésére Herman Rosner, az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) vezetőtanácsának tagja. Kifejtette,

bizonyos mértékű drágulás különben is elkerülhetetlen volt az ágazatban, hiszen növekedett a minimálbér, mint ahogy a fűtés és a villany ára is.

Meglátása szerint a vakációs utalványok bevezetése nemcsak a kereslet növekedése miatt generált árnövekedést, hanem azért is, mert a szolgáltatóknak több vendég ellátására több személyzetet kellett alkalmazniuk, hogy tartani, sőt növelni tudják a minőséget.

Herman Rosner, aki amúgy az üdülési csekkek bevezetésének egyik kezdeményezője volt, felidézte, akkori tanulmányában arra is hivatkozott, hogy a romániai szálláshelyek kihasználtsága átlagosan mindössze 28–29 százalékos. Azóta a kihasználtság legalább megkétszereződött, és emiatt növelni kellett az alkalmazottak számát is, hiszen nem lehet ugyanannyi emberrel megfelelő szinten kiszolgálni a vendégeket 29 százalékos kihasználtságnál, mint 50–60 százalék esetén.

A szakértő ugyanakkor azt tartja visszaélésnek, ha a szálláshelyek nagyobb díjszabást számolnak fel, amikor a vendég üdülési csekkel fizet. Tudomása szerint ez leginkább a tengerparton történik meg, de teljesen törvénytelen és diszkriminatív, hiszen

akkor sem kérhetnek magasabb árat, ha a vendég készpénz helyett bankkártyával fizet, arra hivatkozva, hogy a bank illetéket számol fel, így az üdülési csekk esetén sem lehet differenciált a díjszabás.

Ezeket a pluszköltségeket, mint azt, hogy a vakációs utalványért a pénzt néhány héttel később kapják meg, bele kell számolni az egységes árpolitikába – részletezte a szakértő. Hangsúlyozta, az utalványok révén csak az év első hét hónapjában 300 millió euró áramlott be a romániai gazdaságba, azzal hogy nőtt a forgalom és a bevételek, a turisztikai vállalkozók befektetéseket eszközölhetnek, nagyobb fizetéseket adhatnak az alkalmazottaiknak, és ezzel javíthatják a szolgáltatásaik minőségét.

„Az üdülési csekk egy hatalmas infúzió az ágazatnak, de a gazdaság és a társadalom is nyer ebből, hiszen a vakációzó emberek egyébre is költenek, ha már kimozdulnak otthonról, másrészt, ha kipihenik magukat, oldódik a munkahelyi stressz, és kevesebbet kell költeni gyógyszerre” – részletezte Herman Rosner. Szerinte a drágulás kivédésére a legjobb módszer, ha az emberek élnek az előfoglalás lehetőségével, hiszen ha az év első hónapjaiban lefoglalják az utazási irodákon keresztül a vakációt, akár 25 százalékot is spórolhatnak, és ezzel kompenzálni tudják az árnövekedést.

Megkérdőjelezett a drágítás mértéke

Megkérdőjelezi eközben a Travelminit.ro által közölt adatokat László Endre, a Székelyföld Turisztikai Desztináció Menedzsment Klaszter elnöke. Mint lapunk kérdésére kifejtette, „bátor dolog” egy röpke felmérésből általánosítani, hiszen tapasztalatai szerint sok szálláshelyen nem változtak az árak, és a drágítás Erdélyben sehol nem haladta meg a tíz százalékot. Talán a tengerparton lehetett nagyobb mértékű árnövekedés, de arról nincsenek releváns adataink – tette hozzá a turisztikai szakember. Hangsúlyozta, a forgalom egyértelműen növekedett. Ahhoz, hogy a turisztikai vállalkozók be is tudjanak fektetni, javítva a szolgáltatások minőségét, legalább 40 százalékos kihasználtságot kell elérniük. „Ahol nőtt a forgalom, a kihasználtság, be is fektettek, bővítenek, korszerűsítenek, szemmel látható a fejlődés. A vállalkozónak is érdeke, hogy fejlesszen, minél versenyképesebb legyen. Aki egy helyben toporog, nem érti az idők szavát, vagy nem fogadja el az üdülési csekkeket” – fogalmazott László Endre, aki szerint a turizmusban még mindig mentalitásváltásra van szükség.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 04., péntek

Megnyílt az ország első napelemeket újrahasznosító üzeme

Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.

Megnyílt az ország első napelemeket újrahasznosító üzeme
2025. április 04., péntek

A belföldön utazók tartják életben a romániai turizmust

Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.

A belföldön utazók tartják életben a romániai turizmust
2025. április 04., péntek

Meghaladja a 3000 lejt az átlagnyugdíj a teljes öregségi juttatásban részesülők körében

Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.

Meghaladja a 3000 lejt az átlagnyugdíj a teljes öregségi juttatásban részesülők körében
2025. április 03., csütörtök

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait
2025. április 03., csütörtök

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten
2025. április 03., csütörtök

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni

Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni
2025. április 03., csütörtök

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget
2025. április 02., szerda

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik