Fotó: Erdély Bálint Előd
Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) kedden közzétett adatai szerint októberben 14,1 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személygépkocsik száma a 2022-es év azonos időszakához képest Európában. Ez a tizenötödik egymást követő hónap, amikor növekedést regisztrálnak, ami az elektromos járművek iránti kereslet növekedésével magyarázható. Románia 8,1 százalékos bővülést jelentett.
2023. november 21., 15:342023. november 21., 15:34
A statisztika az Európai Unió 27 tagállamára, valamint az Egyesült Királyságra és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) országaira (Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc) terjed ki.
Az akkumulátoros járművek piaci részesedése 14,2 százalékra emelkedett a 2022-es év azonos időszakában mért 12 százalékról. A dízelüzemű járművek piaci részesedése 12 százalékra csökkent a 2022-es év azonos időszakában jegyzett 15,5 százalékról.
Ez az első alkalom, hogy az akkumulátoros járművek piaci részesedése meghaladja a dízelüzemű járművekét.
A romániai autópiac 8,1 százalékkal nőtt októberben: 11 393 gépkocsit helyeztek forgalomba, míg a 2022-es év azonos időszakában 10 541-et.
Az első öt európai piac jelentős növekedésről számolt be októberben: Franciaország 21,9, Olaszország 20, az Egyesült Királyság 14,3, Spanyolország 18,1 és Németország 4,9 százalékos növekedést regisztrált.
a 2023. január–októberi időszakban összesen 10,72 millió személygépkocsit helyeztek forgalomba a kontinensen, míg a 2022-es év azonos időszakában 9,18 milliót.
Az Agerpres áltla idézett adatsorok szerint a 2023. január–október közötti időszakban jelentős növekedést jelentett az öt legnagyobb európai piac: Olaszország (20,4 százalék), az Egyesült Királyság (19,6), Spanyolország (18,5), Franciaország (16,5) és Németország (13,5).
Az idei év első tíz hónapjában a romániai autópiac 15,4 százalékkal nőtt, 122 104 személygépkocsit helyeztek forgalomba, szemben a 2022-es év azonos időszakában regisztrált 105 817 járművel. Az akkumulátoros járművek értékesítése 51,4 százalékkal nőtt, míg az eladott dízelüzemű autók száma csak 0,2 százalékkal.
Az első tíz hónapban 15,2 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személygépkocsik száma Romániában 2022 azonos időszakához képest; a környezetkímélő autók szegmensében 31,8 százalékos növekedést jegyeztek, piaci részesedésük elérte a 23,8 százalékot.
Világszerte 6,2 millió elektromos járművet (EV) értékesítettek az idei első fél évben, ami 49 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit – áll a Canalys szingapúri piackutató cég jelentésében.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!