Fotó: Erdély Bálint Előd
Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) kedden közzétett adatai szerint októberben 14,1 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személygépkocsik száma a 2022-es év azonos időszakához képest Európában. Ez a tizenötödik egymást követő hónap, amikor növekedést regisztrálnak, ami az elektromos járművek iránti kereslet növekedésével magyarázható. Románia 8,1 százalékos bővülést jelentett.
2023. november 21., 15:342023. november 21., 15:34
A statisztika az Európai Unió 27 tagállamára, valamint az Egyesült Királyságra és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) országaira (Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc) terjed ki.
Az akkumulátoros járművek piaci részesedése 14,2 százalékra emelkedett a 2022-es év azonos időszakában mért 12 százalékról. A dízelüzemű járművek piaci részesedése 12 százalékra csökkent a 2022-es év azonos időszakában jegyzett 15,5 százalékról.
Ez az első alkalom, hogy az akkumulátoros járművek piaci részesedése meghaladja a dízelüzemű járművekét.
A romániai autópiac 8,1 százalékkal nőtt októberben: 11 393 gépkocsit helyeztek forgalomba, míg a 2022-es év azonos időszakában 10 541-et.
Az első öt európai piac jelentős növekedésről számolt be októberben: Franciaország 21,9, Olaszország 20, az Egyesült Királyság 14,3, Spanyolország 18,1 és Németország 4,9 százalékos növekedést regisztrált.
a 2023. január–októberi időszakban összesen 10,72 millió személygépkocsit helyeztek forgalomba a kontinensen, míg a 2022-es év azonos időszakában 9,18 milliót.
Az Agerpres áltla idézett adatsorok szerint a 2023. január–október közötti időszakban jelentős növekedést jelentett az öt legnagyobb európai piac: Olaszország (20,4 százalék), az Egyesült Királyság (19,6), Spanyolország (18,5), Franciaország (16,5) és Németország (13,5).
Az idei év első tíz hónapjában a romániai autópiac 15,4 százalékkal nőtt, 122 104 személygépkocsit helyeztek forgalomba, szemben a 2022-es év azonos időszakában regisztrált 105 817 járművel. Az akkumulátoros járművek értékesítése 51,4 százalékkal nőtt, míg az eladott dízelüzemű autók száma csak 0,2 százalékkal.
Az első tíz hónapban 15,2 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személygépkocsik száma Romániában 2022 azonos időszakához képest; a környezetkímélő autók szegmensében 31,8 százalékos növekedést jegyeztek, piaci részesedésük elérte a 23,8 százalékot.
Világszerte 6,2 millió elektromos járművet (EV) értékesítettek az idei első fél évben, ami 49 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit – áll a Canalys szingapúri piackutató cég jelentésében.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
szóljon hozzá!