Fotó: Haáz Vince
A kormánynak legfontosabb prioritása az infrastruktúra fejlesztése, ezért elkülönítenek pénzt arra, hogy az észak-erdélyi autópályát „az eredeti elképzelés szerint” építsék meg – jelentette ki pénteken a Bihar megyei látogatáson lévő Ludovic Orban miniszterelnök.
2020. június 12., 16:212020. június 12., 16:21
2020. június 12., 21:452020. június 12., 21:45
Meglátása szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „képtelen volt” arra, hogy megoldja az észak-erdélyi autópálya építésének problémáját. Hozzátette:
A miniszterelnök a közlekedési miniszterrel együtt részt vett pénteken a Brassó-Nagyvárad autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti, közel 30 kilométeres szakasza tervezési és kivitelezési szerződésének aláírásán. A dokumentumot Ludovic Orban kormányfő és Lucian Bode közlekedési miniszter jelenlétében a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) nevében Mariana Ioniţă vezérigazgató, a nagyváradi kivitelező Trameco nevében pedig Beniamin Rus látta el kézjegyével.
Bode emlékeztetett:
A Trameco képviselője felhívta a figyelmet arra, hogy „nem könnyű” egy más által megkezdett munkát átvenni és folytatni. Közölte, szakértői vizsgálatot kell megrendelniük annak a megállapítására, hogy a Bechtel által 2004-ben részben megépített műtárgyak milyen mértékben károsodtak az elmúlt 16 év alatt. A nagyváradi cég által vezetett konzorcium – amely a Bihar és Bors közötti sztrádaszakaszt is építette – 388,552 millió lejért kapta meg a munkát, miután a bukaresti ítélőtábla több rendben elutasította egy másik jelentkező, az osztrák Strabag fellebbezését. A munkát 24 hónap alatt kell befejezni és tíz év garanciát vállalnak rá.
Ludovic Orban kormányfő (jobbról a második) azt hangsúlyozta, hogy az észak-erdélyi pályát Brassóig kell megépíteni
Fotó: Gov.ro
A Bisztraterebes és Bihar közötti szakasz 28,55 kilométer hosszú, 18 hidat és felüljárót, illetve negyven átereszt kell építeni. A tervezést hat hónap alatt, az építkezést további másfél év alatt kell befejeznie a kivitelezőnek, és tíz éves garanciát kell vállalnia a munkálatokra. Ezen a szakaszon az amerikai Bechtel társaság kezdte el 17 évvel ezelőtt a pálya építését, és a munkálatok mintegy öt százalékát végezte el.
Lucian Bode szállításügyi miniszter a pénteki eseményen kijelentette: 2020 az észak-erdélyi autópálya éve lesz. Kifejtette, hamarosan átadják az öt kilométeres Bors-Bihar szakaszt, amelyik a Magyarországon épülő M4-es autópályához csatlakozik a határnál. Szerinte még idén elkészül a 17 kilométeres Maroskece–Radnót-szakasz is. Emlékeztetett rá, hogy pár héttel ezelőtt írták alá a Nyárádtő–Marosvásárhely-szakasz szerződését, és a bihari eseménnyel egy időben hirdetik ki az autópálya első Szilágy megyei szakaszának tervezésére és megépítésére kiírt pályázat nyertesét. Az Economica.net portál azt közölte pénteken, hogy a Vaskapu és Magyarzsombor közötti 13 kilométeres szakaszt hazai cégcsoport építheti. A miniszter azt is hozzátette: sok évi gáncsoskodás után sikerült rendbe szedniük a pálya többi Bihar, Szilágy és Kolozs megyei szakaszának az aktáit, és készen állnak aláírni ezekre a szakaszokra is a tervezési-kivitelezési szerződéseket.
A Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométer pályát épített, majd leállt a munkálatokkal, a felek 2013-ban közös megegyezéssel felbontották a szerződést. A pályából mindeddig a Kolozsvár mellett elhaladó Magyarnádas-Aranyosgyéres 61 kilométeres szakasz, és a Marosvásárhelyhez közel eső Radnót-Nyárádtő közötti 14 kilométeres szakasz épült meg.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
Közbeszerzési eljárást írt ki a Szeret–Bărăgan öntözési főcsatorna egy 23 kilométeres szakaszára a bukaresti talajjavító ügynökség (ANIF).
Az inflációkövető emelés helyett az alkohol jövedéki adójának rögzített menetrend szerinti fokozatos növelését kérte hétfőn közzétett nyílt levelében a fontosabb romániai szeszesital-gyártókat és -importőröket tömörítő Spirits Románia szövetség.
A Milda Mitkute és Justas Janauska által Litvániában alapított, mintegy 5 milliárd dollárra értékelt Vinted vállalat egy újabb piaccal bővül – adta hírül az Economica.net gazdasági portál.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
szóljon hozzá!