Fotó: Haáz Vince
A kormánynak legfontosabb prioritása az infrastruktúra fejlesztése, ezért elkülönítenek pénzt arra, hogy az észak-erdélyi autópályát „az eredeti elképzelés szerint” építsék meg – jelentette ki pénteken a Bihar megyei látogatáson lévő Ludovic Orban miniszterelnök.
2020. június 12., 16:212020. június 12., 16:21
2020. június 12., 21:452020. június 12., 21:45
Meglátása szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „képtelen volt” arra, hogy megoldja az észak-erdélyi autópálya építésének problémáját. Hozzátette:
A miniszterelnök a közlekedési miniszterrel együtt részt vett pénteken a Brassó-Nagyvárad autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti, közel 30 kilométeres szakasza tervezési és kivitelezési szerződésének aláírásán. A dokumentumot Ludovic Orban kormányfő és Lucian Bode közlekedési miniszter jelenlétében a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) nevében Mariana Ioniţă vezérigazgató, a nagyváradi kivitelező Trameco nevében pedig Beniamin Rus látta el kézjegyével.
Bode emlékeztetett:
A Trameco képviselője felhívta a figyelmet arra, hogy „nem könnyű” egy más által megkezdett munkát átvenni és folytatni. Közölte, szakértői vizsgálatot kell megrendelniük annak a megállapítására, hogy a Bechtel által 2004-ben részben megépített műtárgyak milyen mértékben károsodtak az elmúlt 16 év alatt. A nagyváradi cég által vezetett konzorcium – amely a Bihar és Bors közötti sztrádaszakaszt is építette – 388,552 millió lejért kapta meg a munkát, miután a bukaresti ítélőtábla több rendben elutasította egy másik jelentkező, az osztrák Strabag fellebbezését. A munkát 24 hónap alatt kell befejezni és tíz év garanciát vállalnak rá.
Ludovic Orban kormányfő (jobbról a második) azt hangsúlyozta, hogy az észak-erdélyi pályát Brassóig kell megépíteni
Fotó: Gov.ro
A Bisztraterebes és Bihar közötti szakasz 28,55 kilométer hosszú, 18 hidat és felüljárót, illetve negyven átereszt kell építeni. A tervezést hat hónap alatt, az építkezést további másfél év alatt kell befejeznie a kivitelezőnek, és tíz éves garanciát kell vállalnia a munkálatokra. Ezen a szakaszon az amerikai Bechtel társaság kezdte el 17 évvel ezelőtt a pálya építését, és a munkálatok mintegy öt százalékát végezte el.
Lucian Bode szállításügyi miniszter a pénteki eseményen kijelentette: 2020 az észak-erdélyi autópálya éve lesz. Kifejtette, hamarosan átadják az öt kilométeres Bors-Bihar szakaszt, amelyik a Magyarországon épülő M4-es autópályához csatlakozik a határnál. Szerinte még idén elkészül a 17 kilométeres Maroskece–Radnót-szakasz is. Emlékeztetett rá, hogy pár héttel ezelőtt írták alá a Nyárádtő–Marosvásárhely-szakasz szerződését, és a bihari eseménnyel egy időben hirdetik ki az autópálya első Szilágy megyei szakaszának tervezésére és megépítésére kiírt pályázat nyertesét. Az Economica.net portál azt közölte pénteken, hogy a Vaskapu és Magyarzsombor közötti 13 kilométeres szakaszt hazai cégcsoport építheti. A miniszter azt is hozzátette: sok évi gáncsoskodás után sikerült rendbe szedniük a pálya többi Bihar, Szilágy és Kolozs megyei szakaszának az aktáit, és készen állnak aláírni ezekre a szakaszokra is a tervezési-kivitelezési szerződéseket.
A Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométer pályát épített, majd leállt a munkálatokkal, a felek 2013-ban közös megegyezéssel felbontották a szerződést. A pályából mindeddig a Kolozsvár mellett elhaladó Magyarnádas-Aranyosgyéres 61 kilométeres szakasz, és a Marosvásárhelyhez közel eső Radnót-Nyárádtő közötti 14 kilométeres szakasz épült meg.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
szóljon hozzá!