Fotó: Haáz Vince
A kormánynak legfontosabb prioritása az infrastruktúra fejlesztése, ezért elkülönítenek pénzt arra, hogy az észak-erdélyi autópályát „az eredeti elképzelés szerint” építsék meg – jelentette ki pénteken a Bihar megyei látogatáson lévő Ludovic Orban miniszterelnök.
2020. június 12., 16:212020. június 12., 16:21
2020. június 12., 21:452020. június 12., 21:45
Meglátása szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „képtelen volt” arra, hogy megoldja az észak-erdélyi autópálya építésének problémáját. Hozzátette:
A miniszterelnök a közlekedési miniszterrel együtt részt vett pénteken a Brassó-Nagyvárad autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti, közel 30 kilométeres szakasza tervezési és kivitelezési szerződésének aláírásán. A dokumentumot Ludovic Orban kormányfő és Lucian Bode közlekedési miniszter jelenlétében a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) nevében Mariana Ioniţă vezérigazgató, a nagyváradi kivitelező Trameco nevében pedig Beniamin Rus látta el kézjegyével.
Bode emlékeztetett:
A Trameco képviselője felhívta a figyelmet arra, hogy „nem könnyű” egy más által megkezdett munkát átvenni és folytatni. Közölte, szakértői vizsgálatot kell megrendelniük annak a megállapítására, hogy a Bechtel által 2004-ben részben megépített műtárgyak milyen mértékben károsodtak az elmúlt 16 év alatt. A nagyváradi cég által vezetett konzorcium – amely a Bihar és Bors közötti sztrádaszakaszt is építette – 388,552 millió lejért kapta meg a munkát, miután a bukaresti ítélőtábla több rendben elutasította egy másik jelentkező, az osztrák Strabag fellebbezését. A munkát 24 hónap alatt kell befejezni és tíz év garanciát vállalnak rá.
Ludovic Orban kormányfő (jobbról a második) azt hangsúlyozta, hogy az észak-erdélyi pályát Brassóig kell megépíteni
Fotó: Gov.ro
A Bisztraterebes és Bihar közötti szakasz 28,55 kilométer hosszú, 18 hidat és felüljárót, illetve negyven átereszt kell építeni. A tervezést hat hónap alatt, az építkezést további másfél év alatt kell befejeznie a kivitelezőnek, és tíz éves garanciát kell vállalnia a munkálatokra. Ezen a szakaszon az amerikai Bechtel társaság kezdte el 17 évvel ezelőtt a pálya építését, és a munkálatok mintegy öt százalékát végezte el.
Lucian Bode szállításügyi miniszter a pénteki eseményen kijelentette: 2020 az észak-erdélyi autópálya éve lesz. Kifejtette, hamarosan átadják az öt kilométeres Bors-Bihar szakaszt, amelyik a Magyarországon épülő M4-es autópályához csatlakozik a határnál. Szerinte még idén elkészül a 17 kilométeres Maroskece–Radnót-szakasz is. Emlékeztetett rá, hogy pár héttel ezelőtt írták alá a Nyárádtő–Marosvásárhely-szakasz szerződését, és a bihari eseménnyel egy időben hirdetik ki az autópálya első Szilágy megyei szakaszának tervezésére és megépítésére kiírt pályázat nyertesét. Az Economica.net portál azt közölte pénteken, hogy a Vaskapu és Magyarzsombor közötti 13 kilométeres szakaszt hazai cégcsoport építheti. A miniszter azt is hozzátette: sok évi gáncsoskodás után sikerült rendbe szedniük a pálya többi Bihar, Szilágy és Kolozs megyei szakaszának az aktáit, és készen állnak aláírni ezekre a szakaszokra is a tervezési-kivitelezési szerződéseket.
A Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométer pályát épített, majd leállt a munkálatokkal, a felek 2013-ban közös megegyezéssel felbontották a szerződést. A pályából mindeddig a Kolozsvár mellett elhaladó Magyarnádas-Aranyosgyéres 61 kilométeres szakasz, és a Marosvásárhelyhez közel eső Radnót-Nyárádtő közötti 14 kilométeres szakasz épült meg.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!