Fotó: Pixabay
Hódít a mesterséges intelligencia (MI/AI), egyre több startup (induló vállalkozás) használja, akik pedig élnek vele, további fejlesztéseket terveznek egy friss elemzés szerint.
2023. augusztus 10., 19:422023. augusztus 10., 19:42
A mesterséges intelligenciát használó délkelet-európai startupok a következő két évben egymillió eurót meghaladó finanszírozást szeretnének bevonzani főként nemzetközi terjeszkedés, csapatuk bővítése, valamint új szolgáltatások és termékek bevezetése céljából – derül ki a Techcelerator és a Google for Startups friss jelentéséből. Az AI-térkép legutóbbi kiadásában több mint 150 romániai AI-startupot azonosítottak, a tavalyi 100-hoz képest.
A G4media.ro által idézett elemzés szerint azonosított startupok több mint fele 2020 után indult. Ugyanakkor a jelentés előző kiadásában szereplő startupok 10 százaléka megszűnt, ami kevesebb mint tíz egységet jelent.
Mindez pedig jelentős nemzetközi figyelmet vonz, köszönhetően több tényező kombinációjának, többek között a tehetséges regionális munkaerőnek és az erőforrásokhoz való hozzáférésnek” – fogalmazta meg a jelentés előszavában Cristian Dascălu, a Techcelerator ügyvezető partnere.
Mint rámutatott: a legfrissebb trendek azt mutatják, hogy az MI-t használó startupok száma egyre növekszik, és
A jelentés azt is megállapította, hogy a kelet-közép-európai régióban Szlovéniában a legmagasabb az AI-technológiát alkalmazó vállalatok aránya, amely 2021-ben 12 százalékot tett ki. Ez az arány több mint kétszerese a második helyen álló Szlovákiában regisztráltnak, ahol a vállalatok mindössze 5 százaléka használt mesterséges intelligenciát.
A felmérésben részt vevők egyharmada azt mondta, hogy az idei év fő célja, hogy több ügyfelet vonzzon. Az alapítók további fontos céljai között szerepel az új befektetési kör bevonása, a csapat bővítése, új piacokra való belépés, illetve új szolgáltatások és termékek bevezetése.
Fülsiketítőek a mesterséges intelligencia (AI) veszélyei ügyében megkongatott vészharangok – mondta António Gutteres ENSZ-főtitkár hétfő sajtótájékoztatóján, ahol a mesterséges intelligenciát szabályozó testület felállítását javasolta.
A jelentésnek – készítői szerint – két célja volt: az első a régióban működő, mesterséges intelligenciát használó startupok azonosítása és feltérképezése, a második cél pedig az volt, hogy 2022-től kezdve információkat gyűjtsön a fejlődésükről (fejlődési szakasz, bevonzott vagy megcélzott finanszírozási körök és jövőbeli célok).
Korunk egyik technikai vívmánya a mesterséges intelligencia, amely sok tekintetben az emberiség javát szolgálja. Viszont jókora hátulütővel is járhat, hiszen az automatizálás számos munkakörből kiszoríthatja az embert.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!