Fotó: Jakab Mónika
A legutóbbi egy évben a romániaiak 40 százaléka legalább egyszer járt külföldön, 90 százalékuk pedig legalább egyszer utazott az országon belül – derül MKOR és az Avis felmérésnek kedden közzétett adataiból.
2023. július 18., 10:562023. július 18., 10:56
Az Agerpres hírügynökség által szemlézett közvélemény-kutatás szerint a külföldre járók átlagban 2,4-szer utaztak valamelyik másik országba, a belföldön utazók pedig átlagban hatszor hagyták el a településüket az elmúlt 12 hónapban.
A romániaiak 43 százaléka jól meghatározott célokkal, előre rögzített időtartamra és megtervezett költségvetéssel utazik, 12 százalékuk inkább teljes ellátást kínáló turisztikai ajánlatokat keres, minthogy saját maga szervezze meg az utazást. Ugyanakkor minden ötödik válaszadó számára fontos a tapasztalatszerzés, őket inkább az új kultúrák megismerése érdekli. Mintegy 10 százalék azoknak az aránya, akik egy turisztikai csomag kiválasztásánál mások véleményét és ajánlásait veszik figyelembe.
Az MKOR Consulting és az Avis Románia online felmérése 2023 áprilisában készült 1746 fős mintán.
A romániaiak mintegy 39 százaléka azt állítja, hogy egyáltalán nem megy szabadságra idén nyáron, akik pedig igen, azoknak a 73 százaléka belföldön nyaral – derül ki a FinZoom.ro online felméréséből.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!