Fotó: Haáz Vince
Akár meg is kétszereződhet a platina, arany vagy ezüst ékszerek ára, miután egy múlt héten elfogadott sürgősségi kormányrendelet arra kényszeríti a romániai ékszerészeket, hogy az értékesített darabokat lássák el a román állam bélyegével.
2018. március 07., 12:592018. március 07., 12:59
Ugyan a jogszabály célja a hamisítványok kiküszöbölése, az ékszereket értekesítő kereskedők arra hívják fel a figyelmet, hogy az intézkedés kemény drágulási hullámba torkollhat. Jelen pillanatban a nemesfémekből készült ékszerekre két bélyeg kerül: az egyik jelzi, hogy miből készült, a másik pedig a gyártó garanciája.
A jogszabály arra nem tér ki, hogyan fog kinézni a jelzés, a romániai ékszerészek szövetsége azonban azt mondja, egy bölényfej lehet.
„Leállhat a nemesfémek piaca, és hatalmas válság alakulhat ki. Július elsejétől valószínűleg minden eladásra kínált ékszert hirtelen vissza kell vonni a piacról” – kongatta meg a vészharangot a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva Adriana Iliaş, az ékszerészek szövetségének elnöke. Mint rámutatott,
Ez az összeg a hírcsatorna információi szerint 0,79 bani és 11 lej között váltakozik a termék függvényében, ez pedig vissza fog köszönni az ékszerek árában is. Mint egy ékszerekkel kereskedő vállalkozó rámutatott, a megnövekedett költségeket gyakorlatilag a vevő fogja állni, így pedig egy-egy ékszer kétszer, akár háromszor is többe kerülhet az év második felében, mint most.
Romániában jelen pillanatban mintegy 3500 cég forgalmaz ékszereket, számuk 2015-höz képest a felére csökkent.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!